banner2Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” zaprasza 4 września o godz. 10 na Plac Kościelny.  Spotkanie będzie związane z uroczystym odsłonięciem trzech murali przedstawiających autentyczne postaci dzieci żydowskich z łódzkiego getta. Murale ozdobią ściany kamienic przy ul. Łagiewnicka 33 i 35 oraz ul. Organizacji „WiN” 16.

Dzieci Bałut – murale pamięci to w nowatorski sposób opowiedziana historia dzieci polskich i żydowskich z Bałut, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej było łódzkie getto oraz obóz dla dzieci polskich. Projekt poświęcony jest łódzkim dzieciom z okresu wojny, często bezimiennym małym bohaterom. We wrześniu br. mija 70 lat od tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie łódzkiego getta, kiedy wywieziono ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. W tym roku 1 grudnia przypada 70-ta rocznica utworzenia na terenie łódzkiego getta obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Projekt ma przypomnieć tę historię przez pokazanie sylwetek bałuckich dzieci z czasu okupacji, czerpiąc z nielicznych, archiwalnych fotografii. Obrazy dzieci naturalnej wielkości w formie street artowych murali 3D zostaną wykonane przez Piotra Saula artystę graffiti. W ten sposób powstanie Ścieżka Murali Pamięci.

mapa1

Podłoże historyczne:

Rok 2012 ogłoszony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Rokiem Janusza Korczaka. Także w łódzkim getcie, zlokalizowanym na terenie Bałut, do transportów szły opiekunki razem z dziećmi z sierocińców. Łódź miała swoich doktorów Korczaków. We wrześniu br. przypada 70 rocznica tzw. Wielkiej Szpery – akcji przeprowadzonej przez okupanta na terenie łódzkiego getta, w wyniku której wywieziono ponad 15 tys. osób, w tym niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. 1 grudnia 1942 r. na terenie getta łódzkiego utworzono obóz dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Zgodnie z założeniami Niemieckiego Generalnego Planu Wschodniego (Polen – Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt) miał być wzorcowym obozem karnym dla dzieci i młodzieży. Dziś niewielu nawet spośród Łodzian wie o jego istnieniu. Do stycznia 1945 r. przez łódzki obóz przy ul. Przemysłowej, przeszło kilkanaście tysięcy polskich dzieci w wieku od lat 2 do 16 lat. Po zakończeniu wojny ocalałe dzieci nie potrafiły zawalczyć o pamięć o obozie, a świadków tych wydarzeń jest już dziś niewielu. Poza tym, niemal doszczętnie zostały zniszczone dokumenty dotyczące obozu, po którym pozostały nieliczne fotografie.

O istnieniu dziecięcego obozu przypominają dziś tylko słupy symbolizujące jego granice, budynek dawnej komendantury obozu oraz pomnik Pękniętego Serca w parku im. Szarych Szeregów w Łodzi. W latach 60-tych, w miejscu obozu powstało osiedle, a pamięć o historii tego miejsca nawet wśród mieszkańców Łodzi powoli się zaciera.

wizual1

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerami projektu są: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 3 w Łodzi. Patronem medialnym jest Plaster Łódzki.

Zobacz także:

Nowy mural przy Uniwersyteckiej (foto)

AkwariumART – nowy mural na Kilińskiego (foto)

W Łodzi powstaje galeria murali (foto)

Viva Flamenco – nowy mural w Łodzi (foto)

Turkusowy słoń – nowy mural w Łodzi (foto)

  

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
junaktour
Start Junak Tour 2016 przed Iron Horse
scrabble
Pierwszy Nocny Turniej Scrabble w Łodzi
interstone_2010_-_edycja_jesienna_20101003_1197014915
Interstone – wiosna 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*