Dzieci Bałut – murale pamięci – 6 edycja

logo_final_db6-01W piątek i sobotę, 25-26 sierpnia, powstaną kolejne dwa malowidła składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”. Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy z Damianem Idzikowskim asystentem w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP namalują je według koncepcji Katarzyny Tośty.

Artystyczne graffiti ozdobią ściany budynku przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8. Oficjalne odsłonięcie murali odbędzie się 27 sierpnia o godz. 14.30 przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8.

Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 75 lat temu  na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 25 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.

Pod koniec sierpnia 2017 roku rozpoczną się obchody 75. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery, akcji przeprowadzonej na terenie łódzkiego getta, kiedy wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad 15 tys. osób i niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. Malując kolejne  2 murale chcielibyśmy przyczynić się do spopularyzowania wiedzy o doświadczeniu ofiar  i ocalałych z masowej zbrodni, a także upowszechnić wiedzę o miejscu pamięci jakim jest obszar łódzkiego getta. Na malowidłach powstałych w tym roku znajda się wizerunki dzieci wywiezionych  w jednym z transportów do obozu zagłady w Kulmhof na początku września 1942 r. W zwiedzaniu Murali Pamięci może pomóc aplikacja na urządzenia mobilne dostępna pod adresem:
www.play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.dziecibalut

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”

Projekt od 2014 roku realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND / uznanie autorstwa
– użycie niekomercyjne
– bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *