ul._Przemyslowa_13aW poniedziałek i wtorek, 24-25 października, powstały kolejne cztery malowidła składające się na projekt „Dzieci Bałut – murale pamięci”. Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu przy współpracy z Damianem Idzikowskim asystentem w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej łódzkiej ASP namalowali je według koncepcji Katarzyny Tośty.

Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to nowatorski sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 7 lat temu na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 21 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.

Tegoroczna edycja projektu wiąże się z upamiętnieniem 75. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto. Na ścianach kamienic przy ul. Franciszkańskiej 13 i Jakuba 10 powstały wizerunki chłopców deportowanych w październiku 1941 roku. Wtedy to do getta w Łodzi przywieziono 20 tysięcy Żydów z zachodu. Przy ul. Jakuba 10 zakwaterowani zostali Żydzi z Frankfurtu nad Menem oraz Pragi, przy ul. Franciszkańskiej 13 Żydzi z Frankfurtu nad Menem.

W piątej edycji projektu również uczczona została pamięć dzieci z obozu dla Romów muralem przy ulicy Starosikawskiej 23 i więźniów obozu dla dzieci polskich – jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci – malowidłem na budynku przy ul. Przemysłowej 13a – naprzeciwko była furtka do getta, a obok strażnica.

joomplu:116082

W zwiedzaniu Murali Pamięci może pomóc aplikacja na urządzenia mobilne dostępna pod adresem: play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.dziecibalut

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”

Projekt od 2014 roku realizowany jest na zasadzie licencji CC BY NC ND / uznanie autorstwa
– użycie niekomercyjne
– bez utworów zależnych 3.0 Polska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
11650656_10205849213807435_1943883735_n
Teatralny Helenów (foto)
IMG_3106
Obchody 592. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi (foto)
DSC08787
Piotrkowska pełna energii (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*