dzienwolnejsztukiW sobotę, 26 kwietnia o godz. 12 rozpocznie się czwarta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokażą Wam pięć wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Przez godzinę chcemy Was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. 26 kwietnia o 12 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

W Łodzi do akcji przystąpiły cztery muzea:

* Centralne Muzeum Włókiennictwa
* Muzeum Kinematografii w Łodzi
* Muzeum Miasta Łodzi
* Muzeum Sztuki w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plastry Kultury 2018 – wystawa roku
58 Aukcja Promocyjna
Bownik. Podszerstek w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*