Dzień Ukraiński w Domu Literatury

dzienukrainskiUkraina. Co wiemy o naszym wschodnim sąsiedzie? Na myśl przychodzi ukraińska kuchnia, przepiękne pasma Czarnohory i Gorganów, a z drugiej strony skomplikowana historia wzajemnych relacji polsko-ukraińskich: rzeź wołyńska i masowe wysiedlenia Ukraińców z Polski w ramach akcji „Wisła”. A wreszcie historia, która dzieje się na na naszych oczach: Majdan i wojna w Donbasie.

27 czerwca zapraszamy na Dzień Ukraiński w Domu Literatury. Wstęp wolny.

Godz. 18.00
Spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Wojna, która nas zmieniła” Krytyka Polityczna
Prowadzenie: Mikołaj Mirowski

„Wojna, która nas zmieniła” to zbiór reportaży poświęconych wojskowym i cywilom, którzy stali się uczestnikami wojny na Ukrainie po obu stronach frontu. W szczegółach poznajemy tragiczne detale konfliktu: zrujnowane miasta, próby odbudowy codzienności, relacje z walki – o wszystkim opowiadają zarówno ci, którzy walczyli, jak i cywile, których konsekwencje wojny dotknęły równie mocno.

Paweł Pieniążek – dziennikarz i autor reportaży, Relacjonował protesty w Rosji, ukraińską rewolucję, wojnę w Donbasie i walkę Kurdów z IS.

Godz. 19.30
Spotkanie z Charlesem Kingiem, autorem książki .„Odessa Geniusz i śmierć w mieście snów” Wydawnictwo Czarne
Prowadzenie: Maciej Robert

„Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów” to monografia historyczna i elegia – barwna kronika wspaniałego wielokulturowego miasta o nadzwyczajnej witalności i zdolności regeneracji. Charles King odtwarza w niej historię czarnomorskiego portu od jego imperialnych początków po tragiczny wiek XX, nie omijając sfery mitów i dyktowanych nostalgią rojeń.

Charles King wykłada stosunki międzynarodowe i administrację na Uniwersytecie Georgetown. Jest autorem pięciu książek poświęconych Europie Wschodniej i komentatorem wydarzeń w tym regionie dla mediów.

Oficjalnym partnerem Dnia Ukraińskiego jest Ośrodek Języków Słowiańskich NA WOSTOK, prowadzący kursy języka ukraińskiego i propagujący kulturę Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *