08_Bodo_Blyskawica11 listopada w BODO zobaczycie cztery polskie filmy, a w zasadzie trzy filmy z polskimi korzeniami. Pierwszym będzie polsko-szwedzki „Intruz” zdobywca 3 Złotych Lwów w Gdyni. Następnie polsko-niemiecka produkcja „Agnieszka”. Trzecim „Performer”. Wisienką na torcie tego dnia będzie premiera filmu Viktorii Marinov reżyserki o polsko-bułgarskich korzeniach pod tytułem „Błyskawica”. W BODO chcemy obchodzić ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w międzynarodowym towarzystwie. Wstęp 13 i 15 złotych.

Środa 11.11.2015
Dzień kina polskiego w BODO
13:00 Intruz
14:50 Performer
16:00 Agnieszka
18:00 Błyskawica – Pokaz premierowy – Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Viktorią Marinov poprzez komunikator internetowy Skype.

Błyskawica
Reżyseria Viktoria Marinov
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: Dokument
Czas: 55′

W 1942 roku w okupowanej Warszawie zrodziła się odważna i ryzykowna inicjatywa. Pod nosem Niemców, w warunkach konspiracyjnych, zaprojektowano nowoczesny pistolet maszynowy błyskawica i rozpoczęto jego seryjną produkcję. Zaangażowanych było wiele osób, istniało wysokie ryzyko zdemaskowania, piętrzyły się utrudnienia organizacyjne i logistyczne. Szalony pomysł udało się jednak pomyślnie zrealizować. Wyprodukowano kilkaset egzemplarzy skutecznej broni, która przy poważnych brakach w zaopatrzeniu wspomogła polskich żołnierzy, walczących w czasie Powstania Warszawskiego. Historia błyskawicy jest opowieścią o wzajemnym zaufaniu i współpracy w ekstremalnych warunkach. Pomimo tragicznego zakończenia zrywu narodowego, jakim było powstanie warszawskie, sam film napełnia optymizmem i jest świadectwem siły płynącej ze wspólnego działania. Występujący w nim bezpośredni świadkowie w barwny i niekonwencjonalny sposób wspominają wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Okazuje się, że nic nie jest tak proste i jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwal Kamera Akcja 2022
Kino_Bodo_logo_net
Soundedit ’15 – Kino Bodo
2010_alicja
Premiery kinowe – marzec 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*