dziatwa13Od 22 do 25 maja w Bałuckich Ośrodkach Kultury w Łodzi oraz w Grotnikach odbywać się będzie trzydziesta czwarta edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

To najważniejsza tego typu impreza w centralnej Polsce i jedna z najważniejszych w kraju. Jak mówią organizatorzy: w centrum zainteresowania „Dziatwy” znajduje się dziecko traktowane podmiotowo oraz jego miejsce i potrzeba bycia w grupie. Chodzi o to, aby być razem z twórczym nastawieniem do siebie i do świata, żeby uczyć się samodzielnego myślenia i poprzez teatr wszechstronnie się rozwijać.

Na program tegorocznego przeglądu składają się spektakle, warsztaty oraz spotkania metodyczne. „Dziatwie” już dwudziesty trzeci raz towarzyszyć będzie wystawa rysunku i malarstwa „Mój Teatr”. 24 maja odbędzie się również kolorowa „Parada szczęścia” – przejazd tramwajem po mieście i imprezy w Parku Staromiejskim. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Teatr Klinika Lalek.

Podczas czterech dni imprezy zaprezentują się teatry dziecięce i młodzieżowe z Łodzi, Chorzowa, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego, Rybnika, Radomska, Słupcy, Międzyrzecza, Będzina, Łowicza, Sieradza Strykowa, Turku i Inowłodza.

Program przeglądu

22 maja – środa

Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”, ul. Żubardzka 3
g. 14.00 – Inauguracja
– „Teatr do kwadratu” akcja multimedialna
prowadzenie – Barbara Wójcik – Wiktorowicz

g. 14.30 – 16.40 – Przegląd przedstawień:

g. 14.30 – Dziecięca Grupa Teatralna „Pod Sceną” z Ośrodka Kultury i Rekreacji
w Strykowie z przedstawieniem „Brzechwałki czyli remont charakterów”
g. 15.00 – Dziecięca Grupa Teatralna „Lustro” z Centrum Zajęć Pozaszkolnych
nr 1 w Łodzi z przedstawieniem „Bajka o niczym”
g. 15.30 – Zespół teatralny „Sitowie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu z przedstawieniem „Krzywa bajka”
g. 16.10 – Zespół teatralny „Urwisy z Busoli” ze Stowarzyszenia „Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci” w Piotrkowie Trybunalskim z przedstawieniem „Z zabaw i gier dziecięcych”

Bałucki Ośrodek Kultury „Rondo”, ul. Limanowskiego 166
g. 17.00 – 23.Wystawa Rysunku i Malarstwa „Mój Teatr”
– Wernisaż, podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień
– „Tropienie teatru” – akcja teatralna – reżyseria Barbara Wójcik –
Wiktorowicz

Bałucki Ośrodek Kultury, ul. Limanowskiego 166 – sala konferencyjna I piętro
17.00 – Omówienia przedstawień

Ośrodek Wczasowy UMŁ „Słoneczna Polana”, Grotniki, ul. Sosnowa 11
g. 19.30 – „Tańcząca Dziatwa” – warsztat taneczny dla dzieci i młodzieży
prowadzenie Antonina Jakubowska, Jan Gromski

23 maja – czwartek

Bałucki Ośrodek Kultury „Lutnia”, ul. Łanowa 14
g. 9.30 – 11.10 – Przegląd przedstawień

g. 9.30 – Miłośnicy Inscenizowania Odlotowych Dramatów Ewentualnie Kukiełkowych „M.I.O.D.E.K.” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie z przedstawieniem „Bajka o smoku wszystkożernym, królu, królewnie iii soczku z marchwi”
g. 10.00 – Zespół teatralny „Ene Due Plus” z Ośrodka Działań Twórczych Światowid
we Wrocławiu z przedstawieniem „Śpiąca królewna”
g. 10.40 – Zespół teatralny „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Turku
z przedstawieniem „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce”

g. 11.20 – 13.20 – „O szczęściu” – warsztaty dla dzieci i młodzieży – przygotowanie do Parady, część I – prowadzenie Teatr Klinika Lalek

g. 11.20 – 13.20 – „Dramat czy adaptacja” – warsztaty dramaturgiczny dla instruktorów część I – prowadzenie Marek Brand

Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”, ul. Żubardzka 3
g. 14.30 – 16.40 – Przegląd przedstawień

g. 14.30 – Teatr „FIK MIK” z Domu Kultury w Rybniku – Boguszowicach
z przedstawieniem „O Wawelskim Smoku”
g. 15.10 – Teatr Bajek Nogajskich z Muzeum Regionalnego w Radomsku
z przedstawieniem „Nogajskie Bajki Ludowe”
g. 15.50 – Zespół teatralny „Psia Kość” z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy
z przedstawieniem „Nasze, wasze, wspólne”
g. 16.20 – Teatr „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Turku z przedstawieniem
„Krzywa bajka”

17.00 – „Dramat czy adaptacja” – warsztaty dramaturgiczny dla instruktorów część II – prowadzenie Marek Brand

Ośrodek Wczasowy UMŁ „Słoneczna Polana”, Grotniki, ul. Sosnowa 11
g. 19.00 – „O szczęściu” – warsztaty dla dzieci i młodzieży – przygotowanie do Parady, część II – prowadzenie Teatr Klinika Lalek

g. 20.30 – Dyskusja na temat teatru dziecięcego w Polsce oraz kształtu i kierunków rozwoju tego teatru za granicą, z udziałem instruktorów i zaproszonych gości – moderator Jadwiga Sącińska

g. 21.30 – Omówienie przedstawień

24 maja – piątek

Bałucki Ośrodek Kultury „Lutnia”, ul. Łanowa 14
g. 09. 30 – 12.35 – Przegląd przedstawień

g. 9.30 – Grupa Teatralna „8 osób” z Klubu „Kwadrat” Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” w Słupsku z przedstawieniem „Ogarnij się”
g. 10.05 – Zespół teatralny „Do-Mi-No” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu z przedstawieniem „Lot I”
g. 10.40 – Szkolny Teatrzyk „Bajka” z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Będzinie
z przedstawieniem „Calineczka”
g. 11.20 – Grupa teatralna „Busola” z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu z przedstawieniem „Historia spod znaku graffiti”
g. 12.05 – Zespół teatralny „Tabula Rasa” z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu
z przedstawieniem „Brzydkie kaczątko”

Bałucki Ośrodek Kultury „Rondo”, ul. Limanowskiego 166
g. 14.00 – „Parada Szczęścia” – Korowód
– „Tramwajem Teatralnym” przejazd uczestników z pętli Łódź Żabieniec do pętli Łódź Północna

Park Staromiejski – Rynek Starego Miasta
g. 15.00 – „Parada Szczęścia” – Korowód
– działania interaktywne na terenie Parku Staromiejskiego
– spektakl „Kilku Ekscentryków i Słoooń” w wykonaniu Teatru Klinika Lalek – Rynek Starego Miasta

Centrum „Manufaktura”, ul. Karskiego 5
g.17.00 – Zwiedzanie Centrum „Manufaktura” mieszczącego się na terenie kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego

Ośrodek Wczasowy UMŁ „Słoneczna Polana”, Grotniki, ul. Sosnowa 11
g. 20.00 – „Edukacja i sztuka – edukacyjne aspekty sztuki scenicznej, kształtowanie twórczych postaw” – dyskusja panelowa – moderator Wiktor Wiktorczyk
– Omówienia przedstawień

g. 20.00 – Bal dla uczestników Przeglądu

25 maja – sobota

Bałucki Ośrodek Kultury „Lutnia”, ul. Łanowa 14
g. 11.00 – „Taniec szczęścia” – pokaz warsztatu – prowadzenie Teatr Klinika Lalek
g. 11.00 – Spotkanie ewaluacyjne
g. 12.00 – „Teatr do kwadratu” akcja multimedialna
prowadzenie – Barbara Wójcik – Wiktorowicz

Podsumowanie Przeglądu, wręczenie nagród

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wszystkosierusza
Wszystko się rusza w Teatrze Pinokio
Premiery teatralne – marzec 2021
letniascena2014
Letnia Scena 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*