plakatwystawyZapraszamy wszystkich do udziału w pierwszej „plastrowej” imprezie. 29 stycznia o godz. 19 w kinie Cytryna (Pomorska 39/41) rozpocznie się wernisaż wystawy połączony z pokazem filmu oraz prezentacją naszego portalu.

Na wystawie zaprezentujemy prace sześciu młodych artystów:: Aleksandry Gach, Dawida Durasika, Mariusza Kucharczyka, Kamila Porembińskiego, Łukasza Ratajczyka oraz Przemka Sikory.  Następnie opowiemy o naszym nowym serwisie oraz planach na najbliższą przyszłość. Na zakończenie wieczoru zaprezentujemy film pt. „Dziś w nocy umrze miasto”.

Wstęp na imprezę wolny.


O wystawie:

Dziś w nocy umrze miasto

Rozczłonkowane nienaturalnym podziałem dzielnic, poprzecinane setkami pustych arterii, zaorane skrzętnie, pustoszeje, staje się anonimowe, zapomniane i zbędne, krwawiąc w ostatnim spazmie czerwonym pyłem skruszonych bezmyślnie cegieł.

Powszechnym wśród ludzi uczuciem, towarzyszącym obserwacji powolnego procesu obumierania jest obojętność. Obojętność zrodzona z poczucia bezsilności, przyzwyczajenia, zatopienia sąsiedniej tragedii w przyziemnej codzienności narzuconych obowiązków. Wegetujący ostatkiem sił organizm miejski, który zaczyna wydzielać charakterystyczny fetor rozkładu przestaje szokować w momencie gdy jego agonia trwa od tak dawna.

Zanim jednak, śmierć miasta stanie się faktem, mamy okazję do poczynienia krótkiego podsumowania, retrospektywy? Możemy podejrzeć je w jego najbardziej intymnych szczegółach, zakamarkach. Poznać je lepiej, porównać z innymi, bądź po prostu postarać się je zrozumieć. Na kilkudziesięciu fotografiach utrwalono je takim jakie było, jakie jest, jakim chcieliby zobaczyć je ich twórcy.

Dla jednych jest metropolią monumentalnych zabytków, kultury, sztuki, szczęścia i soczystej zieleni. Dla innych miastem fabrycznych ruin, samotnych starców, bezpańskich psów, biedy i obłudy.  Spetryfikowane na światłoczułym papierze archiwum zupełnie odmiennych obrazów, myśli i wspomnień pozwoli nam snuć bezkresne ogromem ludzkiej wyobraźni plany.

Wizje miasta. Nie tego, które umrze, a tego które narodzi się w chwili jego śmierci.


O filmie:

Dziś w nocy umrze miasto

Pośród wielu nie do końca wyjaśnionych zagadek II wojny światowej znajduje się sprawa zbombardowania Drezna przez lotnictwo RAF-u 13 II 1945 roku. Na dwa i pół miesiąca przed kapitulacją Niemiec klęska Hitlera była oczywista. Armie aliantów toczyły już zwycięskie boje na terytorium III Rzeszy i to bynajmniej nie w pobliżu Drezna – miasta o znikomym znaczeniu strategicznym. Pozbawione ważniejszych obiektów wojskowych, pełne było za to obozów jenieckich, cudzoziemców wywiezionych na roboty do Niemiec oraz bezcennych zabytków i pomników kultury ze słynną Galerią Drezdeńską na czele. Dlaczego więc Drezno zostało prawie zrównane z ziemią?

Film Jana Rybkowskiego nie odpowiada na to pytanie, mimo że reżyser oglądał na własne oczy drezdeńską hekatombę. Twórca pragnął bowiem, by „Dziś w nocy umrze miasto” przede wszystkim wyrażało prawdę o niemożności bycia neutralnym, niemożności ucieczki od rzeczywistości.

Występują: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Chojnacka, Ignacy Gogolewski, Kalina Jędrusik, Emil Karewicz, Roman Wilhelmi, Jan Machulski, Leon Niemczyk.

/informacje ze strony filmpolski.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 2021
lodz4kultur
Łódź Czterech Kultur 2012 – warsztaty
Logorestaurant
Łódź Restaurant Week 2
1 Komentarz
  • 25 stycznia 2010 at 21:55

    No no… młodzi.., zdolni.., artyści ;)) Chyba wpadnę zerknąć na ich prace ;D

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*