dzijestemblondynkaMłoda, piękna, ambitna – taka jest Sophie (w tej roli Lisa Tomaschewsky). Ma 21 lat i wydawało by się, że życie stoi przed nią otworem. Niestety nagle dowiaduje się, że ma nieuleczalnego raka. Dla większości ta wiadomość doprowadziłaby do załamania, depresji i utraty chęci do życia.

Sophie jednak postanawia wykorzystać swój czas najlepiej, jak można. Po chemioterapii idzie z przyjaciółką na zakupy i zaopatruje się w kilka peruk – w każdej z nich może być kim innym i starać się zatuszować zbierającą ją powoli chorobę.  Mamy więc rudą Sophie, która wybiera się na kolejną tomografie czy na wizytę do lekarza, jasny blond na randkę z chłopakiem czy czarną, kiedy udaje się na uczelnię.

Film jest jednak tak naprawdę przejmujący i mocny. Spotykamy nieuleczalnie chorą dziewczynę, która nie godzi się ze swoją chorobą, nie chce być postrzegana jako umierająca, nie chce, żeby ludzie użalali się nad nią. Wyznaje zasadę, że skoro nie będzie żyć długo, to może chociaż intensywnie. Historia Sophie to walka z otoczeniem, które patrzy na dziewczynę z ciągłym smutkiem, ale także niesamowita walka z samą sobą. Nie jest bowiem łatwo bawić się na imprezie mając w tyle głowy kolejnie, negatywne wyniki badań.

Reżyserowi udało się nakręcić film o raku bez zbędnego patosu, bez pokazywania wprost tragedii umierania. Jest to raczej film o odwadze, o działaniu na przekór całemu światu. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że tym razem nie koniecznie nastąpi happ end, to jednak Sophie nie wzbudza w nas płaczu współczucia, a podziw za niezwykłą siłę, jaką miała w sobie.

Podobno najlepsze historie pisze samo życie. Tak było i w tym przypadku. Film Marca Rothermunda powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Inspiracją dla “Dziś jestem blondynką” są zapiski z bloga prowadzonego przez młodą holenderkę – Sophie van der Stap.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nieboistnieje
Niebo istnieje… naprawdę – recenzja
sekretsaszy
Sekret Saszy – recenzja
Królestwo zwierząt – recenzja
1 Komentarz
  • Weronika
    26 stycznia 2016 at 16:29

    Film jest przecudowny! Wzruszający, idealny i po prostu go kocham. Najlepszy wybór jeśli chodzi o repertuar zarówno na wieczór z przyjaciółkami jak i na dzień , kiedy męczy przeziębienie. POLECAM GORĄCO !!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*