P1010064

Od piątku, 25 maja, w Muzeum Sztuki ms2 przy Ogrodowej można oglądać wystawę Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957–1984, na której zgromadzono filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najwybitniejszych artystów z tego okresu.

Do wystawy poświęconej eksperymentom artystycznym i muzycznym w Europie Wschodnie przygotowywano się już w zeszłym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nakład pracy związany z jej przygotowaniem przerósł jednak oczekiwania organizatorów i to wymagające zadanie postanowiło przejąć łódzkie Muzeum Sztuki.

Osią wokół której zbudowano całą wydarzenie jest Eksperymentalne Studio Polskiego Radia założone przez Józefa Patkowskiego w 1957 roku, które „było nie tylko symbolem zmiany nastawienia władz do muzyki elektroakustycznej, lecz również inkubatorem współpracy pomiędzy artystami wizualnymi i kompozytorami w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki”, jak mówią kuratorzy. Zadaniem Studia było również przygotowywanie filmowych ścieżek dźwiękowych na potrzeby rodzimej kinematografii, dzięki czemu stało się ono miejscem współpracy artystów wielu dziedzin, muzyków, inżynierów, architektów. Nowatorska i eksperymentatorska działalność warszawskiego ośrodka przetarła szlaki artystom w wielu innych krajach bloku wschodniego. Na jego wzór powstały m.in.: Studio Nowej Muzyki (Új Zenei Stúdió) oraz Studio Elektroniczne Radia Belgrad (Elektronski Studio Radio Beograda). Wiele z ważnych projektów powstałych w wyniku wspólnych eksperymentów muzyki i sztuk wizualnych już nie istnieje, dlatego rekonstrukcja ich historii nie jest łatwa. Wymaga bowiem rekonstrukcji konkretnych prac która, jak zapewniają organizatorzy, została wykonana we współpracy z artystami i z uwzględnieniem ich pierwotnych założeń.

joomplu:37194

Na wystawie znajdziemy m.in. dwa legendarne dzieła: Same tranzystory Szablocsa Esztényi’ego i Krzysztofa Wodiczki z 1969 roku oraz Kompozycję przestrzenno-muzyczną Teresy Kelm, Zygmunta Krauze i Henryka Morela z 1968 roku. Wystawie towarzyszy również szereg wykładów. Najbliższy zatytułowany Synestezja: mistyka – fizjologia – technologia odbędzie się już w czwartek i poprowadzi go profesor Akademii Muzycznej i Szkoły Filmowej w Łodzi, Jacek Szerszenowicz.

Piątkowy wernisaż i sobotnie oprowadzanie kuratorskie zgromadziły sporą liczbę widzów, ale na wystawę warto poświęcić dłuższą chwilę w spokojniejszy dzień. Zebrano na niej wiele multimedialnych elementów, przy których koniecznie trzeba zatrzymać się na dłużej. Muzeum w poniedziałki jak zwykle nieczynne, w czwartki jak zawsze za darmo.

Zobacz także:

WIKIzeum w ms2 (foto)

Jan Fabre w ms2 (foto)

Akreacje II (foto+wideo)

„Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku. Przemieszczenia” w ms2 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
030rr
Marcelo Zamenhoff w Galerii Re:medium (foto)
gowne
Kształty Ciszy. Lalki z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej
Anka Leśniak – patRIOTki w Galerii Re:Medium (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*