016dbFinaliści Łódzkiej Płyty Roku 2013, Dźwięk-Bud, wystąpili w piątek, 28 lutego w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej.

Grupa po raz pierwszy pojawiła się w pełnym składzie: Małgorzata Bogusz – wiolonczela, Suavas Lewy – perkusja, gitara, melodyka, Paweł Sokołowski – tenor sax, biedafon, Michał Rupniewski – skrzypce i klarnet, Marcin Garncarek – alt sax i flet oraz Wojciech Woźniak – didgeridoo i flety.

„W sytuacji, gdy nad daną krainę nadciąga zima, różne gatunki zwierząt radzą sobie z tą sytuację na właściwy sobie sposób. Wymiana futra, letarg w gawrze, czy też sezonowa migracja to tylko kilka najbardziej znanych przykładów. Z kolei homo sapiens musiciensis wytwarza rękami swych najlepszych inżynierów przetrwalniki dźwiękowe. Są to improwizowane struktury, każdorazowo inne, gdyż za każdym razem nieco inny jest proces poszukiwania prowadzący do nich – wynikają z niepowtarzalnej sytuacji, którą tworzą miejsce i ludzie. Przetrwalniki są próbą ingerencji w strukturę słuchającego ich człowieka, tak aby uwolnić go od związanego z zimą poczucia pustki, mrozu, zniechęcenia. Badając dźwiękową strukturę zimy chcemy cały ten mrok wziąć w nawias, pozbawić go siły. Dźwięk-Bud stara się przetrwać zimę przeczyszczając uszy i dusze”.


/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz także:

Przetrwalniki dźwiękowe cz. 2 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
06072013_011
Ghetto w Lizard King (foto)
IMG_3433
Kayah i Bregović w Wytwórni (foto)
Dawid Kwiatkowski w Porcie Łódź (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*