„Duch Teatru i sceny nie zniknie…” – śpiewają aktorzy Teatru „Pinokio” w Łodzi w utworze kończącym płytę o zapomnianych i niedocenianych zawodach teatralnych. Jakie profesje próbują ocalić od zapomnienia? O tym traktuje projekt „Duchy Teatru” realizowany w ramach programu „Kultura w Sieci” – z  koncertem 18. września.

Kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana to tylko niektórzy z bohaterów barwnej historii ubranej w muzyczną formę, zaaranżowaną przez autorkę tekstów – Agę Jun oraz kompozytora i aktora Teatru „Pinokio” w Łodzi – Piotra Osaka. „Duchy Teatru”, bo taki tytuł nosi również album muzyczny wydany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”, to przedsięwzięcie innowacyjne na skalę polskiego teatru, mające ogromny potencjał kulturotwórczy. Projekt stanowi przykład edukacji przez sztukę w pełni tego słowa znaczeniu. Celem jego twórców, jak wspomina osoba zajmująca się opracowaniem merytorycznym – Marta Magalska, było oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru, oraz udowodnienie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół; każdy element teatralnej układanki jest ważny i nie da się go niczym zastąpić. Bo też każdy człowiek–teatru wnosi swoją niepowtarzalną twórczą energię, dzieli się indywidualnymi doświadczeniami, angażuje się i podąża w jednym, wspólnym kierunku. Bez pracy i pomocy jednej z osób „niewidocznych” ta misterna budowla jaką jest spektakl, po prostu runie. O tym, ale nie tylko o tym, opowiadają Duchy Teatru, wskrzeszone do życia.

Projekt „Duchy Teatru” skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych życiem teatralnym. Dzięki materiałom edukacyjnym (e–book, słownik pojęć użytych w piosenkach) dzieci i młodzież poznają niepopularne profesje i barwne biografie ludzi z krwi i kości. Natomiast dorośli z pewnością docenią album za jego walor rozrywkowy, autorskie pomysły muzyczno-tekstowe i jedno z założeń będące filarem projektu: odkrycie nieznanych losów tych, którzy poświęcili się swojej pasji. „Duch teatru i sceny nie zniknie”, a jego ulotny czar rzucimy na widzów jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze…

Duchy Teatru ­– projekt muzyczno-edukacyjny

premiera albumu muzycznego: 18.08.2020

prapremiera sceniczna: 18.09.2020

idea i teksty piosenek: Aga Jun

kompozycje i aranżacje muzyczne: Piotr Osak

identyfikacja i oprawa wizualna: Justyna Bernadetta Banasiak

opracowanie merytoryczne i edukacyjne: Marta Magalska

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pikantni w Teatrze Muzycznym
gadowski
Stand-up Polska prezentuje: Błażej Krajewski i Dariusz Gadowski
Premiery teatralne – styczeń 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*