drogaOd 9 marca do 23 kwietnia w Galerii Willa będzie można oglądać wystawę Marian Kępiński. Droga – natura i wyobraźnia. Malarstwo i rysunki z lat 1968-2017. Wernisaż odbędzie się 9 marca o godz. 18. Jej kuratorką jest Elżbieta Fuchs.

Marian Kępiński od kilkudziesięciu lat związany jest z nurtem realizmu metafizycznego. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Najbardziej interesujący jest dla artysty sposób, w jaki zewnętrzny, obiektywny, pozaartystyczny świat i wewnętrzny świat jego doznań wzajemnie się warunkują.

Ekspozycja „Droga – natura i wyobraźnia” przedstawia obrazy olejne i akrylowe, gwasze i akwarele oraz rysunki z lat 1968-2017. Artysta w tekście do katalogu wystawy pisze: „Obserwacja natury, przeżywanie zdumienia i zachwytu potęgą jej celowości i piękna wyzwala wyobraźnię, wywołuje pragnienie dotarcia do tajemnicy istnienia. Artysta, czerpiąc moc twórczą z misterium życia, jednoczy w tworzonym przez siebie dziele analityczny akt obserwowania rzeczywistości z uogólnieniem przekazu o jego istocie. Zestawienie roli rozumu z intuicją, myślenia z uczuciem, postrzegania z samoświadomością, mające miejsce podczas tworzenia, powoduje duchową interioryzację dzieła sztuki”.

Marian Kępiński (ur. 1942 w Majdanie Kawęczyńskim). Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1964-1970 w pracowni prof. Mariana Jaeschke, dyplom w 1970 roku. Przez wiele lat prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W latach 80. związany z niezależnym środowiskiem twórczym. W 1997 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. W 2013 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował artystę srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Brał udział w ponad 160 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autor wielu wystaw indywidualnych. Wielokrotnie nagradzany za działalność twórczą i pedagogiczną. Prace w zbiorach muzealnych, państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

/fot. Studnia, 1981, akryl, płótno, 33 X 54 cm, wł. Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, fot. Adriana Michalska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
logo_Festiwalu_Wideo_Punkty_Widzenia
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia 2012
Wojciech Jakubowski w Galerii Willa
dedecius
Finisaż wystawy „Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*