Dotknij Teatru 2022 – informacje

Tegoroczna, 12 już edycja Dotknij Teatru, organizowana przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odbędzie się pod hasłem „Nadzieja?”. Wszyscy, którzy kochają teatr będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spektaklach, warsztatach i wystawach. Dotknij Teatru 2022 rozpocznie się w piątek 25 marca spektaklem Lubelskiego Teatru Tańca pt. „W moim początku jest mój kres”.

 

W programie artystycznym DT stawia na spektakle dokumentalne zbudowane na faktach i świadectwach, które dadzą przykład najnowszych tendencji teatralnych. Spektakle, które w naturalizmie i weryzmie życiowym szukają inspiracji oraz nadziei na autentyczny kontakt z widzem.

 

Program wydarzeń otworzy 25 marca w Fabryce Sztuki gościnny spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pt. „W moim początku jest mój kres”, reż. Joanna Lewicka, który w ankiecie Jadwigi Majewskiej, opublikowanej w  miesięczniku „Teatr” znalazł się w zestawieniu najlepszych spektakli tanecznych w sezonie 2020/2021.

 

Ten wielokodowy spektakl jest spotkaniem twórców różnych dziedzin. Pyta o nasz wspólny, ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy, ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia.

 

Gdzie znajdują się przeszłość i przyszłość, skoro wszystko co istnieje naprawdę – jest teraz? Na przekór kultowi młodości, wyidealizowanych ciał i wirtuozerskiej sprawności fizycznej, nasze ciała i umysły zmieniają się. Nadchodzi wielkie piękno starości, która zamyka przeszłość w pamięci, a przyszłość w oczekiwaniu na kolejny moment szczęścia. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie zawieszenia pomiędzy nostalgią i nadzieją. Jest to najnowszy spektakl LTT, powstał z okazji jubileuszu dwudziestolecia zespołu i jest oparty na „Czterech kwartetach” T. S. Eliota. (Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy i zaproszenia).

DT 22 będzie odbywał się  od 25 marca do 10 kwietnia.

W programie DT 22 znajdą się m.in.:

 • „Dzieci i ryby”/ premiera spektaklu familijnego reż P. Jaszczak  oraz warsztat, organizator: Teatr Pinokio w Łodzi w koprodukcji z Teatrem Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi i AOIA.
 • „NADZIEJA – rOzDDZIAŁ OTWARTY” / instalacja performatywna, organizator: Stowarzyszenie Portiernia Sztuki
 • „Otwarte, Gładkie, Białe, Chłodne” / premiera, reż. Zuzanna Polkowska, Noemi Wrzos, organizator: Teatr Rajstopy
 • „Cienie wieży” / premiera, reż. Daria Szymańska, organizator: Connecting Arts and Theatre Dance Company, AOIA
 • „Hope in Cage”/ premiera, reż. Julianna Kamila Siedler – Smuga i Daria Szymańska, organizator: Julianna Kamila Siedler – Smuga
 • „Przy nadziei” / premiera, reż. Mateusz Olszewski
 • „Dziewucha” / premiera, reż. Justyna Zar Schabowska i Natalia Soboń
 • „Litania do radości” reż. A. Ciszowska / premiera, performance edukacyjny
 • „Siewcy Snów” / performance plenerowy, organizator: Katarzyna Tercz
 • „Męskie | mądrość kręgu” / wystawa fotografii autorstwa Agnieszki Cytackiej
 • Warsztat twórczy dla seniorów z Teatrem Ponadczasowi,
 • „Prawo do teatralnej  porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego ”. Warsztat metodyczny dla animatorów kultury prowadzenie: A. Ciszowska, K. Adamowski.
 • „Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy z życiem” warsztat metodyczny dla animatorów kultury prowadzenie: A. Ciszowska.
 • Debata o teatrze przyszłości i nadziejach w teatrze, prowadzenie Koło teatrologów UŁ.
 • „Fenomen radości ” wykład online, prow. K. Wielechowska,

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Pełen program  DT 22 wraz z harmonogramem, warunkami uczestnictwa znajduje się na www.dotknijteatru.pl, www.aoia.pl, FB AOIA  i FB DT .
Kontakt: sekretariat@aoia.pl lub telefonicznie 042 6332641.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Projekt jest sfinansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi.

Program:

25 marca

INAUGURACJA – SPEKTAKL „W MOIM POCZĄTKU JEST MÓJ KRES”
25 Marzec 2022 19:15
Fabryka Sztuki w Łodzi (Scena Art_Inkubator)
Spektakl
Wstęp wolny
obowiązują zaproszenia i zapisy e-mail: sekretariat@aoia.pl / tel.: 574 270 096
Gdzie znajdują się przeszłość i przyszłość, skoro wszystko co istnieje naprawdę – jest teraz? Na przekór kultowi młodości, wyidealizowanych ciał i wirtuozerskiej sprawności fizycznej, nasze ciała i umysły zmieniają się. Nadchodzi wielkie piękno starości, która zamyka przeszłość w pamięci, a przyszłość w oczekiwaniu na kolejny moment szczęścia.

26 marca

Męskie | mądrość kręgu – wystawa
26 Marzec 2022
Pasaż Róży
Wydarzenie w plenerze – wystawa trwa do końca DT 2022
Wstęp wolny
“Męskie | mądrość kręgu” to wystawa fotograficzna będąca efektem spotkania w Kręgu mężczyzn dzielących się swoją opowieścią na temat męskości. Projekt Agnieszki Cytackiej zrodził się podczas kręgowych spotkań, gdzie w bezpiecznej przestrzeni ludzie mają odwagę wysławiać swoje prawdy, dzielić się tym, co być może w teatrze świata nigdy nie zostaje wypowiadane na głos.

Prawo do teatralnej porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego – warsztat
26 Marzec 2022 11:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Organizator
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Warsztat dla dorosłych
Wstęp wolny
Rezerwacje edukacja@aoia.pl / tel.: 574 270 096
Autorski warsztat Ciszowskiej ( pedagożki teatralnej ) i Kuby Adamowskiego (kaskadera i instruktora Parkour ) w oryginalny sposób połączy metodykę pracy teatralnej z filozofią pokonywania przeszkód wypracowaną przez Parkour, by dać skuteczne narzędzia do pracy z lękiem, uprzedzeniami i biernością.

27 marca

Siewcy Snów – warsztaty
27 Marzec 2022 10:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Warsztat dla wszystkich
Wstęp wolny

Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się 20 i 27 marca oraz 2 kwietnia – 2 kwietnia warsztat obowiązkowy dla osób chętnych by wziąć udział w performansie. Organizatorki zachęcają do udziału we wszystkich 3 warsztatach, ale możliwe jest też wzięcie udziału w tylko jednym: 20 albo 27 marca.
Rezerwacje kasiatercz@gmail.com, bozena.art@gmail.com
Za pomocą techniki japońskiego tańca butoh zaprosimy nasze ciała do naturalnego wyciszenia i ruchu kontemplacyjnego, który będzie kanwą naszego performansu. Praca z ciałem pomoże nam również uspokoić i oczyścić umysł, by bez przeszkód zanurzyć się w świat nieograniczonej wyobraźni i stworzyć kolaże będące Wizją Nowego Świata.

NADZIEJA – rOzDDZIAŁ otwarty – Instalacja performatywna
27 Marzec 2022 17:00
Fabryka Sztuki w Łodzi
Instalacja performatywna
Wstęp wolny w godzinach 17:00-18:00
Instalacja performatywna to wynik warsztatów prowadzonych w Dziennym Ośrodku Terapeutycznym dla Młodzieży. Inspiracją do pracy stała się postać Kordiana – bohatera dramatu J.Słowackiego. Sprawdzaliśmy, czy rozterki, doświadczenia, wątpliwości Kordiana (rówieśnika współczesnych nastolatków) mogą w jakiś sposób rezonować z problemami, wyborami dzisiejszych młodych ludzi.

Novecento – spektakl
27 Marzec 2022 19:00
Teatr Szwalnia
Spektakl
Wstęp wolny
Rezerwacje edukacja@aoia.pl
Spektakl inspirowany powieścią Alessandro Baricco opowiada o grupie przyjaciół, którzy spotykają się po latach rozłąki, aby wspólnie przywołać i przeżyć historię genialnego pianisty samouka, syna emigrantów z Europy porzuconego na statku kursującym do Ameryki.

28 marca

Cienie Wieży – spektakl
28 Marzec 2022 17:30
Fabryka Sztuki w Łodzi
Spektakl
Wstęp wolny
Rezerwacje connectingartslodz@gmail.com (w tytule: imię, nazwisko, tel. kontaktowy, godzina do wyboru 17:30 lub 20:00)
Premiera spektaklu teatru tańca Connecting Arts and Theatre Dance Company “Cienie Wieży” to dzieło nawiązujące do mitu o Orfeuszu i Eurydyce realizowane z punktu widzenia Eurydyki pozostawionej w Hadesie. Czy w przypadku wyjścia z ciemnej, nieznanej przestrzeni, można odnaleźć w sobie nadzieję na dalsze życie po życiu?

Cienie Wieży – spektakl
28 Marzec 2022 20:00
Fabryka Sztuki w Łodzi
Spektakl
Wstęp wolny
Rezerwacje connectingartslodz@gmail.com (w tytule: imię, nazwisko, tel. kontaktowy, godzina do wyboru 17:30 lub 20:00)
Premiera spektaklu teatru tańca Connecting Arts and Theatre Dance Company “Cienie Wieży” to dzieło nawiązujące do mitu o Orfeuszu i Eurydyce realizowane z punktu widzenia Eurydyki pozostawionej w Hadesie. Czy w przypadku wyjścia z ciemnej, nieznanej przestrzeni, można odnaleźć w sobie nadzieję na dalsze życie po życiu?

29 marca

Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy z życiem – warsztat
29 Marzec 2022 17:00
Teatr Pinokio w Łodzi
Warsztat dla dorosłych
Wstęp wolny
Rezerwacje edukacja@aoia.pl / tel.: 574 270 096
Autorski warsztat Anny Ciszowskiej (reżyserki i pedagożki teatru) metodyczny TEATR JAKO ARSENAŁ NARZĘDZI EDUKACYJNYCH I METOD PRACY Z ŻYCIEM będzie traktował teatr jako narzędzie dokonywania transformacji tak w przestrzeni społecznej, jaki i przestrzeni osobistego rozwoju dorosłego człowieka i dziecka.

31 marca

Przy nadziei – spektakl
31 Marzec 2022 19:00
Teatr Szwalnia
Spektakl
Godzinny spektakl będzie połączony z rozmową z twórcami.
Wstęp wolny (z rezerwacją)
rezerwacja bezpłatnych wejściówek na AOIA / tel.: 574 270 096 / edukacja@aoia.pl
Czy „być przy nadziei” zawsze oznacza tę samą radość z wyczekiwania na „szczęśliwe rozwiązanie”? Bohaterką naszego spektaklu jest „osadzona”, która dowiaduje się o ciąży, będąc „za kratami”. Co dla niej oznacza ten odmienny stan i jak wpływa na nią samą? Początkowe odrzucenie, przeradza się w strach, ale rodzi się w niej też… nadzieja.

1 kwietnia

Siewcy Snów – wirtualny wernisaż wystawy kolaży i różnorodnych form literackich
1 Kwiecień 2022 09:00
Facebook, Instagram
Wirtualna wystawa
Wstęp wolny
„Siewcy Snów” – to interdyscyplinarny projekt dwóch artystek, które połączyła wspólna wizja Nowego Świata. Składają się na niego warsztaty, wirtualna wystawa, oraz performance. Wystawa zgromadzi intymne obrazy i słowa opowiadające o wymarzonym miejscu do życia, relacji z drugiem człowiekiem, z przyrodą, o idealnej społeczności.

Dzieci i ryby – Otwarta próba generalna
1 Kwiecień 2022 10:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Otwarta próba generalna, spektakl z warsztatem problemowym
Wstęp wolny
Rezerwacje Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, Dział Organizacji Widowni, tel. 42 632 58 99; 695 087 008; 690 466 513, a także e-mail: biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl / brak konieczności zakładania osobnych rezerwacji na warsztat problemowy / od 15.03.2022

Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, w ramach którego wspólnie z widzami opracowujemy Kartę POP – Praw, Oczekiwań i Potrzeb, a następnie zawężamy jej postulaty do najbliższej sercom wartości, zwanej także Manifestem.

Hope in Cage? – koncert performatywny
1 Kwiecień 2022 17:15
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Koncert performatywny
Wstęp wolny
Koncert performatywny „Hope in Cage?” jest koncertem przeznaczonym na dwie wykonawczynie, opartym na twórczości Johna Cage’a w 110 rocznicę urodzin oraz 30 rocznicę śmierci kompozytora, światowego prekursora teatru instrumentalnego.

Dzieci i ryby – Otwarta próba generalna
1 Kwiecień 2022 18:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Otwarta próba generalna, spektakl z warsztatem problemowym
Wstęp wolny
Rezerwacje Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, Dział Organizacji Widowni, tel. 42 632 58 99; 695 087 008; 690 466 513, a także e-mail: biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl / brak konieczności zakładania osobnych rezerwacji na warsztat problemowy / od 15.03.2022
Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, w ramach którego wspólnie z widzami opracowujemy Kartę POP – Praw, Oczekiwań i Potrzeb, a następnie zawężamy jej postulaty do najbliższej sercom wartości, zwanej także Manifestem.

Przy nadziei – spektakl
1 Kwiecień 2022 19:00
Teatr Szwalnia
Spektakl
Wstęp wolny (z rezerwacją)
Rezerwacje rezerwacja bezpłatnych wejściówek na AOIA / tel.: 574 270 096 / edukacja@aoia.pl
Czy „być przy nadziei” zawsze oznacza tę samą radość z wyczekiwania na „szczęśliwe rozwiązanie”? Bohaterką naszego spektaklu jest „osadzona”, która dowiaduje się o ciąży, będąc „za kratami”. Co dla niej oznacza ten odmienny stan i jak wpływa na nią samą?

Hope in Cage? – koncert performatywny
1 Kwiecień 2022 19:15
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Koncert performatywny
Wstęp wolny
Koncert performatywny „Hope in Cage?” jest koncertem przeznaczonym na dwie wykonawczynie, opartym na twórczości Johna Cage’a w 110 rocznicę urodzin oraz 30 rocznicę śmierci kompozytora, światowego prekursora teatru instrumentalnego.

2 kwietnia

Siewcy Snów – warsztaty
2 Kwiecień 2022 10:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Warsztat dla uczestników Performancu
Wstęp wolny
Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się 20 i 27 marca oraz 2 kwietnia – 2 kwietnia warsztat obowiązkowy dla osób chętnych by wziąć udział w performansie. Organizatorki zachęcają do udziału we wszystkich 3 warsztatach, ale możliwe jest też wzięcie udziału w tylko jednym: 20 albo 27 marca.
Rezerwacje kasiatercz@gmail.com, bozena.art@gmail.com
Za pomocą techniki japońskiego tańca butoh zaprosimy nasze ciała do naturalnego wyciszenia i ruchu kontemplacyjnego, który będzie kanwą naszego performansu. Praca z ciałem pomoże nam również uspokoić i oczyścić umysł, by bez przeszkód zanurzyć się w świat nieograniczonej wyobraźni i stworzyć kolaże będące Wizją Nowego Świata.

Dzieci i ryby – Spektakl z warsztatem problemowym
2 Kwiecień 2022 17:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Spektakl z warsztatem problemowym
Wstęp wolny
Rezerwacje Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, Dział Organizacji Widowni, tel. 42 632 58 99; 695 087 008; 690 466 513, a także e-mail: biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl / brak konieczności zakładania osobnych rezerwacji na warsztat problemowy / od 15.03.2022

Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, w ramach którego wspólnie z widzami opracowujemy Kartę POP – Praw, Oczekiwań i Potrzeb, a następnie zawężamy jej postulaty do najbliższej sercom wartości, zwanej także Manifestem.

3 kwietnia

Siewcy Snów – Performance plenerowy
3 Kwiecień 2022 14:00
ul. Piotrkowska
Performance plenerowy
Wstęp wolny
Żyjemy w czasach granicznych dla naszej planety i całej ludzkości. Nie wiemy co przyniesie jutro. Idea tego performance’ u powstała wiele miesięcy przed wojną, która obecnie toczy świat i jest dziś niespodziewanie aktualna. Performance „Siewcy Snów” będzie owocem interdyscyplinarnej współpracy dwóch artystek, które połączyła wspólna wizja Nowego Świata.

Dzieci i ryby – Spektakl z warsztatem problemowym
3 Kwiecień 2022 17:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Spektakl z warsztatem problemowym
Wstęp wolny
Rezerwacje Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, Dział Organizacji Widowni, tel. 42 632 58 99; 695 087 008; 690 466 513, a także e-mail: biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl / brak konieczności zakładania osobnych rezerwacji na warsztat problemowy / od 15.03.2022
Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, w ramach którego wspólnie z widzami opracowujemy Kartę POP – Praw, Oczekiwań i Potrzeb, a następnie zawężamy jej postulaty do najbliższej sercom wartości, zwanej także Manifestem.

Otwarte Gładkie Białe Chłodne – spektakl
3 Kwiecień 2022 17:00
Teatr Szwalnia
Spektakl
Wstęp wolny
Rezerwacje Noemi Wrzos: 509 691 941, teatr.rajstopy@gmail.com
Spektakl ma być poetycką opowieścią o procesie zdrowienia osób zmagających się z problemem uzależnienia. Zostanie on stworzony w oparciu o wywiady antropologiczne z członkami łódzkiej grupy Narcomanus Anonimus. W spektaklu największy nacisk położymy na przekazanie emocji i odczuć rozmówców ponieważ za pomocą sztuki można je wyrazić najpełniej.

Otwarte Gładkie Białe Chłodne – spektakl
3 Kwiecień 2022 20:00
Teatr Szwalnia
Spektakl
Wstęp wolny
Rezerwacje Noemi Wrzos: 509 691 941, teatr.rajstopy@gmail.com
Spektakl ma być poetycką opowieścią o procesie zdrowienia osób zmagających się z problemem uzależnienia. Zostanie on stworzony w oparciu o wywiady antropologiczne z członkami łódzkiej grupy Narcomanus Anonimus. W spektaklu największy nacisk położymy na przekazanie emocji i odczuć rozmówców ponieważ za pomocą sztuki można je wyrazić najpełniej.

5 kwietnia

Fenomen radości – wykład
5 Kwiecień 2022 18:00
Biblioteka Miejska w Łodzi
Wykład/prelekcja
Wstęp wolny
Wykład poświęcony będzie radości rozumianej jako Inny hedonizmu i postaw propagowanych przez kulturę konsumpcyjną. Np. w buddyzmie zen jawi się ona jako paradoksalność „radosnego smutku”. Z kolei śmiech, jedna z możliwych emanacji radości, „potrzebuje echa”, jest w swej istocie, jak twierdzi Henri Bergson, doświadczeniem wspólnotowości.

8 kwietnia

Dziewucha – spektakl
8 Kwiecień 2022 18:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Spektakl
Wstęp wolny
Spektakl „Dziewucha” jest manifestem nadziei. To spektakl śledzący meandry kształtowania się osobowości ludzkiej oraz realizacji potencjału, który każdy człowiek nosi w swoim wnętrzu. Potencjału, który ma szansę ukazać się światu w momencie wyjścia poza schematy wychowania i ograniczające przekonania narzucone w dzieciństwie i okresie dojrzewania.

9 kwietnia

Dziewucha – spektakl
9 Kwiecień 2022 18:00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Spektakl
Wstęp wolny
Spektakl „Dziewucha” jest manifestem nadziei. To spektakl śledzący meandry kształtowania się osobowości ludzkiej oraz realizacji potencjału, który każdy człowiek nosi w swoim wnętrzu. Potencjału, który ma szansę ukazać się światu w momencie wyjścia poza schematy wychowania i ograniczające przekonania narzucone w dzieciństwie i okresie dojrzewania.

10 kwietnia

Warsztat twórczy dla seniorów z Teatrem Ponadczasowi
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Warsztat dla seniorów
Wstęp wolny

W projekcie DT pt. ,,Nadzieja? „pragniemy podzielić się z uczestnikami wiedzą z organizacji i realizacji działań artystycznych. Proponujemy warsztat motywacyjny zachęcający do aktywności. Będzie on polegał na pobudzeniu kreatywności, prezentacji dokonań zespołu, rozmów o sztuce, wspólnego tworzenia, praca nad interpretacją czy wspólne śpiewanie przy akompaniamencie instrumentów.

Litania do radości – Performance
10 Kwiecień 2022 16:00
Teatr Szwalnia
Performance
Wstęp wolny
edukacja@aoia.pl / tel.: 574 270 096
Performance „Litania do radości” będzie pokazem kilkumiesięcznej pracy amatorskiego zespoły Squat teatralny pracujący w AOIA. Grupa młodzieży w wieku od 16 do 22 lat uzyska szansę przepracowania tematu szkodliwych przekonań i stereotypów dotyczących pozytywnych emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *