Nieznalska_LechiaGdansk.20102011W piątek, 14 marca o godz. 19 w Galerii Manhattan rozpocznie się wernisaż wystawy Doroty Nieznalskiej pt. Mowa nienawiści. Dzień później, o godz. 12, odbędzie się oprowadzenie kuratorskie z udziałem artystki.

Mowa nienawiści jest jednym z przejawów przemocy symbolicznej, zjawiskiem powszechnym i notorycznie bagatelizowanym. Jej wszechobecność, od politycznych salonów po uliczne napisy, powinna budzić zaniepokojenie nie tylko o standardy debaty publicznej lecz również etyczną i estetyczną świadomość społeczeństwa.

Prezentowany w Galerii Manhattan projekt Doroty Nieznalskiej odnosi się do hate speech w przestrzeni miejskiej. Artystka przygląda się przyjmującej postawy ksenofobiczne subkulturze kibolskiej, śledzi jej powiązania z organizacjami rasistowskimi, pyta o źródła powszechnej w tych środowiskach frustracji oraz agresji. Zachęca również do refleksji nad granicami wolności słowa. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe w latach 2010-2013, m.in. cykl fotograficznych banerów „Konstrukcja rasy – Volksgemeinschaft”(2012), wideo „Mowa Nienawiści” (2011), obiekty „Brunatna księga”, „Edycja limitowana Euro2012/10Survival” (2012) oraz cykl fotografii dokumentujących mowę nienawiści w przestrzeni publicznej Gdańska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pasta2015
PATA 2015 – informacje
Praca, praca, praca (praca) w Muzeum Sztuki
PlakatHuculszczyzna2017
Huculszczyzna 2017 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*