domoffonTrzecia edycja Festiwalu Muzyki Niezależnej Domoffon, rozpocznie się 1 września i potrwa trzy dni. Pierwsi potwierdzeni wykonawcy to: The Horrors, Anthony Rother i Jozef Van Wissem.

Organizowany we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń Domoffon od pierwszej odsłony dał się poznać jako wydarzenie wyjątkowe, skupiające publikę żądną artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie, ukazujące alternatywne oblicze muzyki popularnej zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym. Organizatorzy zapraszają artystów o wieloletniej, globalnej renomie (w poprzednich latach byli to m.in. The Fall czy Wire), aktualne gwiazdy światowej sceny niezależnej, a także rodzimych tuzów muzycznej awangardy. Festiwal jest polem konfrontacji rozmaitych gatunków muzycznych – począwszy od muzyki klasycznej, poprzez zespoły o tradycyjnym, rockowym rodowodzie, składy hip-hopowe, aż po reprezentantów muzyki eksperymentalnej i elektronicznej (ze szczególnym uwzględnieniem sceny techno).

W tym roku festiwal potrwa aż trzy dni (1-3 września 2017) i jak zwykle, oprócz wydarzeń muzycznych, będzie okazją do prezentacji kultury offowej we wszelkich jej odmianach – filmowej (kino plenerowe firmowane przez magazyn „Vice”), literackiej (wykłady i dyskusje prezentowane w ramach cyklu „Kosmopolitania”) oraz fonograficznej (targi niezależnych wytwórni płytowych). Główną częścią wydarzenia będą jednak koncerty, ze szczególnym uwzględnieniem drugiego dnia imprezy (sobota, 2 września), kiedy to równolegle funkcjonować będą trzy sceny (scena plenerowa, scena klubowa, scena techno). W piątek (1.09) imprezy odbędą się w Galerii „OFF” oraz w klubie DOM. W niedzielę (1.09), w klubie DOM będzie miał miejsce finałowy wykład „Kosmopolitanii” oraz koncerty zamykające imprezę.

Miejscem trzeciej edycji Domoffonu będzie, tradycyjnie już, Off Piotrkowska – położony w centrum Łodzi zabytkowy pofabryczny kompleks z początku XX wieku, obecnie przekształcony w kulturalno-gastronomiczny konglomerat, skupiający artystów, animatorów kultury, miejskich aktywistów oraz restauratorów zdolnych zaspokoić najbardziej wyszukane kulinarne fantazje. To właśnie na Off Piotrkowskiej od ponad pięciu lat działa się klub DOM, który wespół z agencją bookingową Distorted Animals  odpowiada za organizację i program festiwalu.
 

ANTHONY ROTHER (Scena Klubu DOM – Piątek, 1 września)

Legenda głosi że Anthony Rother zaczął komponować zafascynowany soundtrackami  filmów Johna Carpentera. Zadebiutował pod koniec lat 80. Jego talent prawie natychmiast rozbłysnął na techno firmamencie a na przełomie tysiącleci Rother był już klasykiem. Tytuły albumów „Sex With The Machines” oraz „Stimulationzeitsalter” doskonale obrazują bieguny wszechobecne w tej muzyce. Zmysły i mechanika; robotyka i miasto to tematy wszechobecne w tej kreacji. W 2001r. Anthony Rother podbił serca i parkiety przebojem „Little Computer People” i projektem o tej samej nazwie. Kolejne jego realizacje tylko potwierdziły jego pozycję na scenie. Dzięki kolejnym płytom, jak „Hacker” czy „Popkiller” zdobył wszystko, co było do zdobycia na scenie nowoczesnego techno i electro: uznanie krytyki, uwielbienie fanów, podziw wśród profesjonalistów.
W ostatnich dekadach jego twórczość zawarła w sobie najlepsze wątki muzyki klubowej. Łączyła w jedno wiele elementów monumentalne neokraftwerkowe brzmienia, masywne analogowe power electro, jak i przebojowy taneczny electroclash. Anthony Rother tworzył znakomitą muzykę pod wieloma aliasami jak Psi Performer czy Little Computer People, jak i pod swoim własnym imieniem. Firmował niezależne labele płytowe Psi49,  DataPunk., był (nad)aktywny jako muzyk remikser (tuziny świetnych interpretacji), prężny producent oraz promotor wspierający innych rokujących, wschodzących artystów – jak np. Xenia Beliayeva z Rosji. Wszystkie jego produkcje łączy jedno – absolutna jakość. To jedne z najlepiej wyprodukowanych najlepiej brzmiących winyli na rynku. Super głębokie basowe, autentyczne analogowe brzmienie jest znakiem markowym jego produkcji. Dziś po latach sukcesów, niezapomnianych realizacji wciąż doskonale odnajduje się w ciężkiej i poważnej, quasi industrialnej muzyce, jak i hitowych produkcjach, sprawdzających się najlepiej na parkietach.
Rother jest dziś jednym z najpopularniejszych artystów europejskiej sceny techno, nieśmiertelną legendą i solidną instytucją w jednym. Latem sprawdzona firma Anthony Rother będzie jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu Domoffon.

THE HORRORS (Scena Plenerowa – Sobota, 2 września)

Główną, choć nie jedyną, gwiazdą tegorocznej edycji będzie brytyjski zespół The Horrors, niekwestionowana gwiazda alternatywnego rocka, autorzy najlepszego albumu 2009 roku według New Musical Expres. Powstały w 2005 roku w Londynie zespół praktycznie z każdą kolejną płytą zmieniał swoją stylistykę. Debiutancki album „Strange House” (2007) zatopiony był – zgodnie z nazwą formacji – w horrorystycznych klimatach: począwszy od brzmień klawiszy, przez wokal Farisa Badwana, po image i oprawę graficzną.
Drugi album, „Primary Colours” (2009), został fantastycznie przyjęty przez krytykę na całym świecie. O jego brzmienie zadbało doborowe trio. Za produkcję i miksy całości odpowiadali Geoff Barrow z Portishead oraz muzyk i powieściopisarz Craig Silvey. Do produkcji utworu „Three Decades” oraz tytułowego „Primary Colours” przyłożył się nie kto inny, jak Chris Cunninghan, znany głównie jako twórca kultowych teledysków „All Is Full Of Love” Björk czy „Come to Daddy” i „Windowlicker” Aphex Twin. Cunningham wcześnie dostrzegł drzemiący w debiutantach potencjał i użyczył im swego talentu, reżyserując klip do singla „Sheena Is A Parasite”, promującego „Strange House” (Loog, 2007), pierwszą płytę The Horrrors. 
Warto dodać, że drugi krążek Brytyjczyków zachwycił samego Damona Albarna, który zaprosił ich na płytę Gorillaz „Plastic Beach” z 2010 roku. 

Trzecie wydawnictwo Londyńczyków, „Skying” (2011), to z kolei sekretny hołd złożony Davidowi Bowiemu z czasów „Heroes” i elektronicznej muzyce drugiej połowy lat 70.
Najnowszą propozycję zespołu jest czwarty w dyskografii album zatytułowany „Luminous”, który ukazał się w maju 2014 roku. Tym razem zespół zafundował sobie i fanom wycieczkę w kierunku gitarowej alternatywy.
The Horrors słyną z nietypowych aranżacji podczas koncertów, które za każdym razem elektryzują zebraną publiczność. Polscy widzowie mieli okazję obejrzeć ich występ m.in. kilka lat temu na OFF Festivalu w Katowicach.
Obok Farisa Badwana obecny skład The Horrors tworzą: Tom Cowan (syntezatory, bas), Joshua Hayward (pianino, gitary), Joe Spurgeon (instrumenty perkusyjne, chórki) i Rhyss Webb (bas, klawisze, organy, chórki).

JOZEF VAN WISSEM (Scena Klubu DOM – Niedziela, 3 września)

Lutnista, kompozytor, autor muzyki filmowej w tym wielokrotnie nagradzanej (między innymi na festiwalu w Cannes) ścieżki dźwiękowej do „Only Lovers Left Alive” Jima Jarmuscha. Van Wissem nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Na krążku „The Mystery of Heaven” z 2012 r. pojawiła się gościnnie aktorka Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli we wspomnianym wcześniej „Tylko kochankowie przeżyją”. Van Wissem wykłada również na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „Wyzwolenie Lutni”. National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu „Ambasadorowie“ Hansa Holbeina, jest on również odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej „Sims Medieval“, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał 15 solowych albumów, w tym najnowszy „When Shall This Bright Day Begin“ w 2016 roku.

KOLEJNI WYKONAWCY BĘDĘ PODAWANI SUKCESYWNIE, W MIARĘ ZBLIŻANIA SIĘ TERMINU FESTIWALU.

CENY BILETÓW I KARNETÓW:

1.09.2017 (PIĄTEK)    2.09.2017 (SOBOTA)    3.09.2017 (NIEDZIELA)    KARNET TRZYDNIOWY
1. PULA (DO 30.06.2017)    30    60    10    80
2. PULA (DO 31.07.2017)    40    70    20    110
3. PULA (OD 1.08.2017)    50    80    30    130

LINK DO BILETÓW: www.biletomat.pl/festiwale/festiwal-domoffon-5173/

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
HEY2012_FOT_KOBAS_LAKSA_SUPERSAM_MUSIC
Hey w Wytwórni
marcneria
Marcinera Awaria w Zapiecku
bielas
Urodziny Bielasa w DOMu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*