Dom Literatury w Łodzi

dom_literatury_-_logoOd 30 stycznia 2013 roku mamy oficjalnie w Łodzi Dom Literatury. Działa przy ul. Roosevelta 17, czyli tam gdzie do tej pory Śródmiejskie Forum Kultury.

Od 2010 roku ŚFK przekształcało się w instytucję nakierowaną na popularyzację literatury i czytelnictwa. Zostało współwydawcą Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”, przygarnęło „Tygiel Kultury”, zostało głównym organizatorem Festiwalu Puls Literatury.

Co tydzień jest tu organizowana Kawiarnia Literacka, zapraszani są pisarze z Łodzi, Polski i zagranicy (m.in. Jonathan Carroll czy Natalka Śniadanko). Działa tu Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego. Prowadzone są bezpłatne warsztaty poetyckie i literackie, konkursy literackie, slamy i Turnieje Jednego Wiersza. W 2011 roku dawne ŚFK wydało książkę Dedecius-Miłosz. Listy/Briefe 1958-2000, wspiera także serię literacką Biblioteki Arterii. W 2013 roku do Domu Literatury wraz ze Stowarzyszeniem Contur, czyli organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Komiks i Gier, zawitał komiks. Także to DL stoi w dużej mierze za projektem i sukcesem przyznania przez Sejm RP Roku Tuwima. Również jest koordynatorem związanych z tym działań na terenie naszego miasta.

W planach Domu Literatury w Łodzi jest m.in. poszerzenie współpracy międzynarodowej, organizacja kolejnych festiwali i wydarzeń na skalę ogólnopolską, programy stypendialne dla pisarzy z Polski i zagranicy, zaciśnięcie współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i innymi uczelniami wyższymi, współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami o podobnym profilu, kontynuacja serii wydawniczej, a także powstanie biblioteki i księgarni.

Warto dodać, że zmiana statutu i nazwy instytucji nie niesie za sobą całkowitego odcięcia się od historii. Wciąż aktualna będzie zarówno działalność wystawiennicza jak prezentacje teatralne (w tym Letnia Scena Forum) i muzyczne. Jedynie bardziej nakierowane na zderzenia literatury z innymi sztukami. Wkrótce obok Domu Literatury powstanie stowarzyszenie pod roboczą nazwą Forum Kultury. Planowana jest także nowa, większa siedziba, w której m.in. działałyby wspomniane powyżej biblioteka i księgarnia.

Jeden komentarz do “Dom Literatury w Łodzi

  • 11 lutego 2013 o 13:56
    Bezpośredni odnośnik

    Dom Literatury, wszystko fajnie… Propagowanie literatury rzecz szlachetna i wskazana. Tylko dlaczego kosztem innych form sztuki jak teatr, śpiew, muzyka…? Czyż dom kultury nie powinien być miejscem gdzie „dla każdego coś miłego” i o ofercie rozbudowanej tak by każdy w niej znalazł coś dla siebie? Tymczasem w przewadze prelekcje, odczyty, dyskusje, warsztaty pisania… NUDA! Innych „imprez” już prawie brak. A szkoda, bo to miejsce dysponuje bardzo dobrym zapleczem nagłośnieniowym i oświetleniowym i fajnym klimatem w sam raz na kameralne koncerty, inscenizacje itp. itd.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *