rolandJuż 14 listopada będziemy świętować urodziny All Timers. Z nieskrywaną radością pragniemy zaprosić Was na imprezę z legendą sceny Drum’n’Bass – DOM & ROLAND. Będzie to jego pierwsza wizyta w Łodzi. Oprócz niego i gospodarzy, usłyszycie również Neftiego, Effectiva oraz Radicalla. Swymi wokalnymi umiejętnościami, Goofyego będą wspierać Akira i Chrispe. Bilety kosztują: 25 zł / 30 zł.

DOM & ROLAND – LONDON UK

Dom dorastał w Londynie, równocześnie z rozwojem wczesnej sceny Rave. Przygodę z produkowaniem muzyki zaczął dzięki swojemu przyjacielowi Nico Sykes’owi, doświadczonemu już twórcy, który uświadomił mu, że wszystko czego potrzebuje by zacząć działać, to sampler i komputer. Podczas gdy większość producentów pracowała na sprzęcie „Akai s1000”, Dom zapragnął być oryginalny i nabył „Rolanda S760” – stąd też wziął się jego pseudonim artystyczny. Dom od samego początku był otoczony muzyką – jego rodzice byli śpiewakami operowymi, on sam uczył się gry na pianinie oraz puzonie, a jego muzyczne wyniki w szkole były tak dobre, że jasne było, że musi spróbować swoich sił również poza nią.

Zaczął wydawać w 1994 roku na niezależnym labelu „No-U-Turn”, który w tym czasie zyskiwał na popularności i zdobywał uznanie wielu znakomitych DJów, w tym DJa Grooveridera, który ogromnie pomógł mu się wybić. Zaowocowało to błyskawicznym rozwojem kariery Doma, którego muzyka zaczęła regularnie pojawiać się w rozgłośniach. Dzięki temu mógł pozwolić sobie na wystarczająco dużą pożyczkę bankową, dzięki której wyposażył i dostosował swoje domowe studio do profesjonalnych standardów.

Niedługo po tym, w 1996 roku, został okryty przez wytwórnię „Moving Shadow Records”, gdzie podpisał kontrakt na wydanie trzech albumów. Przypieczętowaniem jego sukcesu była współpraca przy setnym wydaniu wytwórni o nazwie „Distorted Dreams” (SH 100), gdzie Dom pojawił się obok Roba Playforda czy wschodzącej wówczas gwiazdy – Goldiego. Sukces Doma rósł w siłę przez kolejne kilka lat, podobnie jak popularność światowej sceny Drum’n’Bassowej. Stał się DJem rozpoznawalnym na całym świecie, wydającym na najważniejszych Drum’and’Bassowych labelach. Bardzo często był zapraszany do współpracy przy tworzeniu remiksów utworów rockowych czy tanecznych, lecz propozycje te odrzucał, jeśli tylko nie podobał mu się oryginał. Jednak gdy został zaproszony do współpracy przez pionierów brzmień elektronicznych – „Art of Noize” – nie mógł odmówić!

W przerwach między wyjazdami do najodleglejszych miejsc, odnalazł się jako producent wspierający młodych artystów sceny Drum’n’Bass, którzy nie mieli wystarczających umiejętności aby samodzielnie korzystać ze sprzętu studyjnego.
W tym samym czasie Dom wydawał i miksował wiele Drum’n’Bassowych klasyków takich jak „Mutant Revisited” czy „Sonar”z DJem Trace. Była to ich pierwsza współpraca, podczas której Dom stworzył legendarny break zwany „Treamen”, który został zsamplowany i do tej pory jest używany przez innych artystów do tworzenia tracków drum’n’bassowych. Nieżyjący już John Peel, również był wielkim fanem talentu Doma i wielokrotnie proponował mu współpracę. Niestety, ze względu na napięte harmonogramy obu artystów, plan ten nie został nigdy zrealizowany.

Jesień 1998 roku to długo wyczekiwany moment wydania pierwszego albumu długogrającego Doma o nazwie „Industry”, który został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków. Stał się tak popularny, że po pierwszych dwóch tygodniach od premiery, wskoczył na trzecią pozycję w Music Week Independent Album Chart, gdzie pokonać zdołały go jedynie „Tribe Called Quest” i „Lauren Hill”.
Sekcje z jego albumu zostały kilkakrotnie użyte przez stację BBC przy tworzeniu popularnej w 1999 roku serii dokumentalnej „Merseyside blues”.

W 2001 roku, podczas pracy nad swoim drugim albumem o nazwie „Back to the future”, Dom, został zaproszony wraz z Derrickiem Mayem oraz Surgeonem, do stworzenia pięciu muzycznych kawałków do „Midnight Club” – jednej z pierwszych gier, która miała zostać wydana na Playstation 2. Tracki te zostały następnie wydane przez „Moving Shadows”, wraz z utworem „Imagination”, który Dom szczególnie zapamiętał, gdyż został on zremiksowany niezliczoną ilość razy. Mimo, że Dom zdecydowanie wolał tworzyć albumy, od czasu do czasu zdarzało mu się pisać muzykę m.in dla firmy „Rockstar’ czy innych producentów gier komputerowych.

Jego trzeci album – „Chronology”, wydany w 2004 roku w ramach współpracy z „Moving Shadows”, jeszcze bardziej zachwycił krytyków. Był on bardzo szeroko komentowany w prasie muzycznej, m.in. poświęcony mu został 5-cio stronicowy artykuł w listopadowym wydaniu magazynu „Future Music”, który opisywał niebywałe umiejętności Doma w zakresie tworzenia i produkcji muzyki. Pod koniec 2005 roku, gdy wygasło jego zobowiązanie wobec „Moving Shadows”, Dom założył własną wytwórnię płytową „Dom and Roland Productions”, by umożliwić sobie współpracę z artystyczną śmietanką światowej sceny drum’n’bassowej, którą dane mu było poznać w ciągu ostatnich lat. Po swoim piątym wydawnictwie, jego label radził sobie bardzo dobrze. Plany wytwórni były zapełnione aż po rok 2007, kiedy to również ukazał się czwarty, solowy album Doma – „Odysei”.

Dom pozostaje dziś w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o techniczną stronę tworzenia muzyki. Najszczęśliwszy czuje się w swoim studio, wśród swojego sprzętu. Jest niebywale dumny, że pozostał wierny sobie – nigdy nie „sprzedał się” i nie dał namówić do tworzenia utworów w komercyjnych nurtach drum’n’bassu, które mogły być dla niego bardziej lukratywne finansowo. Wciąż pozostaje na samym szczycie sceny undergroundowej. Jest szeroko szanowanym artystą, także poza kręgiem twórców muzyki drum’n’bass. Obecnie współpracuje także z producentami oprogramowania i sprzętu muzycznego, takimi jak „Native Instruments”czy „Sonalksis”, gdzie testuje nowe, ekscytujące rozwiązania dla urządzeń studyjnych.

Obok DOM & ROLAND wystąpią:
ALL TIMERS
(DERBY, INTELECT, MTHZ, PEBSON, GOOFYMAN)
NEFTI
RADICALL
EFFECTIVE
AKIRA
CHRISPE

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fanaberia
Otwarcie Klubu Fanaberia w Łodzi
burkayeatr
Burak Yeter w Teatr Club
dieand
Die Antwoord Night w DOMu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*