dniotwartefunduszyuePo raz trzeci organizowane będą Dni Otwarte Funduszów Europejskich. Od 12 do 15 maja w całym kraju, także w Łodzi, każdy będzie mógł zapoznać się z projektami zrealizowanymi przy udziale środków unijnych.

Dni, miejsca i atrakcje do zwiedzania:

12 maja, czwartek

4 żywioły w LabFactor – Stefanowskiego 2
09:30 – 14:00

Zapraszamy na ścieżkę dydaktyczną „4 żywioły” – zobaczysz nowoczesne zaplecze laboratoryjne i aparaturę pomiarową:
• LABORATORIUM AUTOMATYKI – zobacz jak sterujemy procesami technologicznymi – zjawiskami fizycznymi i reakcjami chemicznymi np. temperaturą, przepływami cieczy, spalaniem – w zawansowanych aparaturach oraz instalacjach przemysłowych;
• LABORATORIUM WENTYLACJI, KLIMATYZACJI I CIEPŁOWNICTWA – wiedza w tym zakresie zapewnia nam między innymi bezpieczeństwo i komfort w miejscu pracy i zamieszkania, ma ona także zastosowanie w najnowocześniejszych technologiach budowlanych i Odnawialnych Źródłach Energii;
• LABORATORIUM INTENSYFIKACJI PROCESÓW WYMIANY MASY – zobacz jak zaawansowana wiedza o reakcjach chemicznych pomaga np. w oczyszczaniu powietrza, gazów np. z produktów spalania – ma to m.in. wpływ na jakość powietrza którym oddychamy;
• LABORATORIUM NOWOCZESNYCH PROCESÓW ROZDZIELANIA rozdziel wiedzę od niewiedzy – poznaj fascynujący świat niezwykłych procesów od krystalizacji aż po dializę – są one niezbędne od kuchni aż po salę operacyjną;
• LABORATORIUM KINETYKI REAKCJI CHEMICZNYCH – Nie tylko ty masz swoją unikatową dynamikę i charakter – mają ją także różnorodne reakcje chemiczne ich „temperament” musimy kontrolować i przewidzieć ich skutki – zobacz jak to robimy dla efektywnego i bezpiecznego wytwarzania różnych dóbr;
• LABORATORIUM ANALIZ ODPADÓW – Odpady – ile z nimi kłopotów, tyleż samo możliwości jakie dają nowoczesne technologie – rodzą się one w tego typu laboratoriach;
• LABORATORIUM PROCESÓW MECHANICZNYCH I APARATÓW – byliście już w laboratorium związanym z procesami rozdzielania? – zobaczcie jak wygląda proces odwrotny czyli mieszanie – uwierz nam, to nie takie łatwe, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach przemysłowych;
• LABORATORIUM PROCESÓW PODSTAWOWYCH – Wiadomo – chemia i fizyka to podstawa! Ta podstawa niejedno ma imię – jedne procesy brzmią znajomo (suszenie , mieszanie, filtracja, przepływy) ale inne mogą zabrzmieć jak opis filmu science fiction – spokojnie, to właściwe miejsce żeby wszystko wyjaśnić.
• LABORATORIUM MECHANIKI PŁYNÓW – czyli nie tylko hydraulika! Pamiętajcie także że to zjawiska obejmujące różne spektakularne zjawiska takie jak turbulencje, fale uderzeniowe, właściwości płynów nienewtonowskich etc.
• LABORATORIUM NANOTECHNOLOGII I ENERGII WODOROWEJ – nanotechnologia „wskakuje” do twego smartfona? Będziesz zaskoczony gdzie jeszcze ją spotkasz. Dodatkowo zapraszamy na przejażdżkę napędzaną wodorem – najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie, dającym kosmiczne możliwości i czystą moc.
• LABORATORIUM TECHNOLOGII WODY I ŚCIEKÓW – woda jest w Tobie i w każdej żyjącej istocie na Ziemi, powszechna w środowisku – co nie znaczy że pozbawiona unikatowych i osobliwych właściwości. Daje nam życie, ale czy na pewną ją szanujemy ? Zobacz co dzieje się kiedy tak nie jest i jak „przywracamy ją do życia”.
• LABORATORIUM BEZPIECZEŃSTWA PROCESÓW REAKTOROWYCH – kojarzy ci się reaktorem jądrowym? – reaktorów jest więcej : chemiczny, katalityczny, a nawet takie, które posiadają żywych lokatorów – np. bioreaktor lub fotobioreaktor. Jedno jest pewne zawsze obok są pracujący przy nich ludzie – tu dowiecie się jak zapewnić im bezpieczeństwo i jak pisze się „reaktorowe scenariusze” językiem procesów chemicznych.

Galeria A – nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi – Teatr Arlekin – 1 maja 2

16:00 – 17:00

Zapraszamy do Galerii A Teatru Lalek Arlekin. Dr Joanna Hrk oprowadzi gości po obu wystawach: Stanisława Ożoga „Kobieta to poezja” oraz Yaroslavy Tkaczuk „Kobiety rysowane nicią”. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania pierwszego roku działalności Galerii A. Jej kurator opowie o artystach i ich pracach, które zostały do tej pory zaprezentowane.
Wstęp wolny

Otwarte drzwi do kreatywności – Plichtów 21

09:00 – 13:00

Zapraszamy do Gminno-Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie na stałe zajęcia odbywające się w godzinach popołudniowych oraz specjalnie zorganizowane warsztaty i zajęcia. Są one skierowane głównie do szkół, przedszkoli i osób starszych. Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach akcji będą nieodpłatne. Każdy będzie miał możliwość zapoznania się z ofertą i atrakcjami GPCKiE.

Grupy przedszkolne i szkolne prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się.

9.00 – 13.00 WARSZTATY ARTYSTYCZNE dla dzieci i młodzieży (grupy szkolne i przedszkolne):
– Ceramika artystyczna
– Kropkowanie – warsztaty inspirowane sztuką Aborygenów
– Warsztaty techniki zdobniczej DECOUPAGE

12:00 – 16:00

12.00 – 14.00 Warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży z udziałem wolontariuszy
14.00 – 16.00 Warsztaty mnemotechniki – metod skutecznego zapamiętywania i poprawy pamięci dla młodzieży i seniorów

16:00 – 20:00

16.00 – 18.00 Zajęcia komputerowe dla seniorów
16.00 – 20.00 Studio Piosenki – warsztaty wokalne
17.00 – 19.00 Warsztaty DECOUPAGE dla dzieci i dorosłych (integracja międzypokoleniowa)

17:30 – 21:00

17.30 – 18.30 Kids Joga
18.30 – 19.30 Hip Hop dla dzieci
19.45 – 21.15 Taniec Towarzyski dla dorosłych

Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi – Pl. Dąbrowskiego 1

09:30 – 11:30

Zapraszamy na wizytę za kulisami łódzkiej opery, w której odkryjemy tajemnice magii teatru. Powstaje ona za sprawą świetnych fachowców w pracowniach teatralnych, które goście będą mieli sposobność zobaczyć. Program wycieczki obejmuje także oglądanie sceny i jej mechanizmów, podziwianie z bliska dekoracji scenicznych i zwiedzanie magazynu kostiumów.

Wearable-ECG – koszulka monitorująca pracę Twojego ciała  – Narutowicza 34

13:00 – 14:00

Prezentujemy nowoczesny sposób na pomiar parametrów ludzkiego ciała przy wykorzystaniu tekstylnych czujników pomiarowych.

Jeśli chcesz poznać w jaki sposób można za pomocą Wearable-ECG czyli tekstylnej koszulki pomiarowej, która wyglądem niczym nie różni się od zwykłej koszulki, zmierzyć dane ludzkiego ciała, a tym samym polepszyć jakość życia sportowca, pacjenta, zwykłego człowieka dbającego o swoje zdrowie, zapraszamy na naszą konferencję.
Wearable-ECG to inteligentne urządzenie, które zbiera dane na temat parametrów życiowych organizmu, a następnie przesyła wyniki na aplikację zainstalowaną w telefonie, dane można odczytać live oraz zapisać na stałe w systemie.

Dla gości przygotowaliśmy ciekawe prezentacje oraz możliwość przetestowania Wearable-ECG na żywo.

Szczegóły na temat Wearable-ECG znajdą Państwo na naszej stronie: ekg.inovatica.com/

Konferencja odbędzie się 12 maja 2016 o godzinie 13.00 w Business Link Łódź przy ul. Narutowicza 34 w Łodzi.

Zapraszamy serdecznie!

13 maja, piątek

Lodzkie House – konkurs i warsztaty w Łodzi i w Brukseli – al. Piłsudskiego 8

09:00 – 15:00
Zapraszamy do odwiedzenia łódzkiej oraz brukselskiej siedziby Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat efektów prac w obszarze kreowania rozpoznawalności marki Łódzkie na arenie międzynarodowej. Wsparcie podmiotów z regionu w tworzeniu partnerstw projektowych i nawiązywanie kontaktów biznesowych w obszarze edukacji, designu, kultury, transportu i mobilności, turystyki, zdrowia oraz rolnictwa to tylko niektóre z wielu inicjatyw realizowanych w ramach projektu.
Dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy krótki konkurs wiedzy pn.: Europa i mój region.
Aby otrzymać nagrodę oraz pakiet informacji z zakresu narzędzi i technik efektywnego realizowania projektów międzynarodowych, wystarczy odwiedzić biuro projektu w godzinach 9.00-15.00 w Łodzi jak i w Brukseli oraz odpowiedzieć na kilka pytań konkursowych.
Dodatkową atrakcją w ramach DOFE będą 2 warsztaty.

12:00 – 12:30
Warsztat: Projektowa współpraca międzyregionalna jako skuteczne narzędzie promocji regionu.

13:00 – 13:30
Warsztat: Punkt Wsparcia Inwestora – nowe kierunki rozwoju.

Materia światłem malowana – Żeromskiego 116

09:00 – 15:00

Otwieramy drzwi laboratorium mikrospektrofluorymetrii!
Jeśli chcesz być świadkiem ciekawych zjawisk, którym towarzyszy świecenie i naocznie przekonać się o oddziaływaniu promieniowania elektromagnetycznego z materią, którego skutkiem jest emisja światła, jeśli zastanawiasz się jakie mechanizmy molekularne są za to odpowiedzialne – zapraszamy do naszego laboratorium!
Dla gości przygotowaliśmy szereg ciekawych doświadczeń i pokazów:
– Jak zmusić materiał do emisji światła?
– Kolorowe pigmenty fosforescencyjne a robaczki świętojańskie.
– Dlaczego chlorofil jest zielony i czy świeci?
– Żarówka czy świetlówka – czym różni się widmo ciepłego i zimnego światła białego?
– W poszukiwaniu diamentów w meteorytach – mikroskopia fluorescencyjna?
– Jak świecą organiczne diody elektroluminescencyjne?
– Czy biała dioda świeci na biało?

ms1 – Więckowskiego 36

09:00 – 19:00

Wystawa Salon de Fleurus. Wejście bezpłatne.
„Salon de Fleurus” jest dziełem na temat sztuki i historii sztuki. Jest współczesną rekonstrukcją paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, działającego pod tym adresem od 1904 do 1934 roku. Projekt ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań młodych, zdobywających uznanie artystów, takich jak Henri Matisse, Pablo Picasso czy sama Gertruda Stein. To właśnie w tym miejscu obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie, oglądali ówcześni paryżanie i znawcy sztuki zza Atlantyku. Informacje o nowej sztuce Amerykanie rozpowszechniali następnie w swoim kraju, doprowadzając ostatecznie do stworzenia dobrze dziś znanej opowieści o europejskiej sztuce nowoczesnej.

09:00 – 19:00

Wystawa Sala Neoplastyczna. Wejście bezpłatne.
W kwietniu 2013 roku, po gruntownej konserwacji, zwiedzającym została udostępniona jedna z najlepiej rozpoznawalnych przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi – Sala Neoplastyczna. Artystycznej aranżacji Władysława Strzemińskiego, korespondującej z dziełami Katarzyny Kobro, Theo van Doesburga, Henryka Berlewiego czy Georgesa Vantongerloo, towarzyszy ekspozycja prac stworzonych przez współczesnych artystów w ramach cyklu Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta.

Sztuka w edukacji i segregacji – Plichtów 21

10:00 – 14:00

Ogrodowy Upcyckling
Podczas warsztatów ekologicznych pokażemy, w jaki sposób można nadać nowy wygląd i przeznaczenie starym, niepotrzebnym przedmiotom. Dzięki temu przywrócimy je do życia i tym samym zmniejszymy ilość śmieci wyrzucanych do kontenerów.

13:00 – 15:00

Warsztaty kreatywne i mnemotechniki
Metody skutecznego zapamiętywania i poprawy pamięci dla młodzieży i seniorów.

15:30 – 16:30

Ćwiczenia ogólnousprawniające z pomiarem ciśnienia dla seniorów.

16:00 – 20:00

Warsztaty artystyczne
– rękodzieło (haft krzyżykowy)
– upcyckling „biżuteria z odzysku” oraz tkanie na krosnach

17:00 – 21:00

Nordic Walking po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich
Ognisko z pieczonymi kiełbaskami w towarzystwie zespołu śpiewaczego „Byszewianie” (przyśpiewki ludowe)

Zajęcia w Miasteczku Ruchu Drogowego w Łodzi – Małachowskiego 9

10:00 – 18:00

Zapraszamy na majówkę w Miasteczku Ruchu Drogowego. Oto jakie atrakcje czekają na Ciebie:
• nauka przepisów ruchu drogowego,
• symulacja prawdziwych sytuacji w ruchu ulicznym,
• wykłady o aktywnym i zdrowym trybie życia,
• wykłady o profilaktyce antyalkoholowej,
• prezentacja różnych rodzajów rowerów i ich przeznaczenia,
• prezentacja sportów rowerowych,
• znakowanie rowerów,
• pokazy i instruktaż pierwszej pomocy w ruchu drogowym.

Zwiedzanie Muzeum Pałac Herbsta – Przędzalniana 72

11:00 – 17:00

Zapraszamy do zwiedzania pałacowych wnętrz.
W latach 2011-2014 w pałacowych wnętrzach zostały przeprowadzone prace konserwatorskie. Wyniki badań odkrywkowych oraz nowe źródła ikonograficzne umożliwiły nadanie wnętrzom odmiennego kształtu. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów.
Dzięki pozyskanym fotografiom było możliwe odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru. Wnętrza zostały wyposażone w meble, obrazy i dzieła sztuki dekoracyjnej z XIX i początku XX wieku.

Zwiedzanie nieodpłatne.

14 maja, sobota

Spacer po zabytkowej Elektrowni Łódzkiej, przyszłym Centrum Nauki i Techniki – Targowa 1/3

13:00 – 14:30

Serdecznie zapraszamy Państwa na spacer po zabytkowej Elektrowni Łódzkiej, przyszłym Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć doskonale zrewitalizowaną przestrzeń i doskonale zachowane wnętrza i urządzenia elektrowni węglowej wzniesionej w latach 1929-1930. Podążycie szlakiem powstawania energii, przez Plac Węglowy, Kotłownię, Maszynownię, Nastawnię aż do Chłodni Kominowej, gdzie będziecie mogli zobaczyć największe Wahadło Foucaulta w Polsce. Zapraszamy!

Zwiedzanie pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – Karolewska 55

18:00 – 20:00

Zapraszamy do zwiedzenia najnowocześniejszego Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego (EZT) FLIRT3:
• wejdź do kabiny maszynisty i porozmawiaj z nim o jego pracy,
• zobacz cały pociąg, o którym opowie Ci kierownik pociągu – dowiesz się co i gdzie się znajduje oraz do czego służy,
• zrób sobie zdjęcie w czapce kolejarskiej,
• wykonaj samodzielnie pamiątkowe przypinki.
Zapraszamy wszystkich miłośników kolei!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiezymlynn
Artystyczny Pchli Targ na Księżym Młynie
Targi Ferma 2018 – informacje
Jemy w Łodzi Burger Fest 2022

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*