Po raz trzeci organizowane będą Dni Otwarte Funduszów Europejskich. Od 12 do 15 maja w całym kraju, także w Łodzi, każdy będzie mógł zapoznać się z projektami zrealizowanymi przy udziale środków unijnych.
Dni, miejsca i atrakcje do zwiedzania:
12 maja, czwartek
4 żywioły w LabFactor – Stefanowskiego 2
09:30 – 14:00
Zapraszamy na ścieżkę dydaktyczną „4 żywioły” – zobaczysz nowoczesne zaplecze laboratoryjne i aparaturę pomiarową:
• LABORATORIUM AUTOMATYKI – zobacz jak sterujemy procesami technologicznymi – zjawiskami fizycznymi i reakcjami chemicznymi np. temperaturą, przepływami cieczy, spalaniem – w zawansowanych aparaturach oraz instalacjach przemysłowych;
• LABORATORIUM WENTYLACJI, KLIMATYZACJI I CIEPŁOWNICTWA – wiedza w tym zakresie zapewnia nam między innymi bezpieczeństwo i komfort w miejscu pracy i zamieszkania, ma ona także zastosowanie w najnowocześniejszych technologiach budowlanych i Odnawialnych Źródłach Energii;
• LABORATORIUM INTENSYFIKACJI PROCESÓW WYMIANY MASY – zobacz jak zaawansowana wiedza o reakcjach chemicznych pomaga np. w oczyszczaniu powietrza, gazów np. z produktów spalania – ma to m.in. wpływ na jakość powietrza którym oddychamy;
• LABORATORIUM NOWOCZESNYCH PROCESÓW ROZDZIELANIA rozdziel wiedzę od niewiedzy – poznaj fascynujący świat niezwykłych procesów od krystalizacji aż po dializę – są one niezbędne od kuchni aż po salę operacyjną;
• LABORATORIUM KINETYKI REAKCJI CHEMICZNYCH – Nie tylko ty masz swoją unikatową dynamikę i charakter – mają ją także różnorodne reakcje chemiczne ich „temperament” musimy kontrolować i przewidzieć ich skutki – zobacz jak to robimy dla efektywnego i bezpiecznego wytwarzania różnych dóbr;
• LABORATORIUM ANALIZ ODPADÓW – Odpady – ile z nimi kłopotów, tyleż samo możliwości jakie dają nowoczesne technologie – rodzą się one w tego typu laboratoriach;
• LABORATORIUM PROCESÓW MECHANICZNYCH I APARATÓW – byliście już w laboratorium związanym z procesami rozdzielania? – zobaczcie jak wygląda proces odwrotny czyli mieszanie – uwierz nam, to nie takie łatwe, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach przemysłowych;
• LABORATORIUM PROCESÓW PODSTAWOWYCH – Wiadomo – chemia i fizyka to podstawa! Ta podstawa niejedno ma imię – jedne procesy brzmią znajomo (suszenie , mieszanie, filtracja, przepływy) ale inne mogą zabrzmieć jak opis filmu science fiction – spokojnie, to właściwe miejsce żeby wszystko wyjaśnić.
• LABORATORIUM MECHANIKI PŁYNÓW – czyli nie tylko hydraulika! Pamiętajcie także że to zjawiska obejmujące różne spektakularne zjawiska takie jak turbulencje, fale uderzeniowe, właściwości płynów nienewtonowskich etc.
• LABORATORIUM NANOTECHNOLOGII I ENERGII WODOROWEJ – nanotechnologia „wskakuje” do twego smartfona? Będziesz zaskoczony gdzie jeszcze ją spotkasz. Dodatkowo zapraszamy na przejażdżkę napędzaną wodorem – najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie, dającym kosmiczne możliwości i czystą moc.
• LABORATORIUM TECHNOLOGII WODY I ŚCIEKÓW – woda jest w Tobie i w każdej żyjącej istocie na Ziemi, powszechna w środowisku – co nie znaczy że pozbawiona unikatowych i osobliwych właściwości. Daje nam życie, ale czy na pewną ją szanujemy ? Zobacz co dzieje się kiedy tak nie jest i jak „przywracamy ją do życia”.
• LABORATORIUM BEZPIECZEŃSTWA PROCESÓW REAKTOROWYCH – kojarzy ci się reaktorem jądrowym? – reaktorów jest więcej : chemiczny, katalityczny, a nawet takie, które posiadają żywych lokatorów – np. bioreaktor lub fotobioreaktor. Jedno jest pewne zawsze obok są pracujący przy nich ludzie – tu dowiecie się jak zapewnić im bezpieczeństwo i jak pisze się „reaktorowe scenariusze” językiem procesów chemicznych.
Galeria A – nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi – Teatr Arlekin – 1 maja 2
16:00 – 17:00
Zapraszamy do Galerii A Teatru Lalek Arlekin. Dr Joanna Hrk oprowadzi gości po obu wystawach: Stanisława Ożoga „Kobieta to poezja” oraz Yaroslavy Tkaczuk „Kobiety rysowane nicią”. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania pierwszego roku działalności Galerii A. Jej kurator opowie o artystach i ich pracach, które zostały do tej pory zaprezentowane.
Wstęp wolny
Otwarte drzwi do kreatywności – Plichtów 21
09:00 – 13:00
Zapraszamy do Gminno-Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie na stałe zajęcia odbywające się w godzinach popołudniowych oraz specjalnie zorganizowane warsztaty i zajęcia. Są one skierowane głównie do szkół, przedszkoli i osób starszych. Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach akcji będą nieodpłatne. Każdy będzie miał możliwość zapoznania się z ofertą i atrakcjami GPCKiE.
Grupy przedszkolne i szkolne prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się.
9.00 – 13.00 WARSZTATY ARTYSTYCZNE dla dzieci i młodzieży (grupy szkolne i przedszkolne):
– Ceramika artystyczna
– Kropkowanie – warsztaty inspirowane sztuką Aborygenów
– Warsztaty techniki zdobniczej DECOUPAGE
12:00 – 16:00
12.00 – 14.00 Warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży z udziałem wolontariuszy
14.00 – 16.00 Warsztaty mnemotechniki – metod skutecznego zapamiętywania i poprawy pamięci dla młodzieży i seniorów
16:00 – 20:00
16.00 – 18.00 Zajęcia komputerowe dla seniorów
16.00 – 20.00 Studio Piosenki – warsztaty wokalne
17.00 – 19.00 Warsztaty DECOUPAGE dla dzieci i dorosłych (integracja międzypokoleniowa)
17:30 – 21:00
17.30 – 18.30 Kids Joga
18.30 – 19.30 Hip Hop dla dzieci
19.45 – 21.15 Taniec Towarzyski dla dorosłych
Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi – Pl. Dąbrowskiego 1
09:30 – 11:30
Zapraszamy na wizytę za kulisami łódzkiej opery, w której odkryjemy tajemnice magii teatru. Powstaje ona za sprawą świetnych fachowców w pracowniach teatralnych, które goście będą mieli sposobność zobaczyć. Program wycieczki obejmuje także oglądanie sceny i jej mechanizmów, podziwianie z bliska dekoracji scenicznych i zwiedzanie magazynu kostiumów.
Wearable-ECG – koszulka monitorująca pracę Twojego ciała – Narutowicza 34
13:00 – 14:00
Prezentujemy nowoczesny sposób na pomiar parametrów ludzkiego ciała przy wykorzystaniu tekstylnych czujników pomiarowych.
Jeśli chcesz poznać w jaki sposób można za pomocą Wearable-ECG czyli tekstylnej koszulki pomiarowej, która wyglądem niczym nie różni się od zwykłej koszulki, zmierzyć dane ludzkiego ciała, a tym samym polepszyć jakość życia sportowca, pacjenta, zwykłego człowieka dbającego o swoje zdrowie, zapraszamy na naszą konferencję.
Wearable-ECG to inteligentne urządzenie, które zbiera dane na temat parametrów życiowych organizmu, a następnie przesyła wyniki na aplikację zainstalowaną w telefonie, dane można odczytać live oraz zapisać na stałe w systemie.
Dla gości przygotowaliśmy ciekawe prezentacje oraz możliwość przetestowania Wearable-ECG na żywo.
Szczegóły na temat Wearable-ECG znajdą Państwo na naszej stronie: ekg.inovatica.com/
Konferencja odbędzie się 12 maja 2016 o godzinie 13.00 w Business Link Łódź przy ul. Narutowicza 34 w Łodzi.
Zapraszamy serdecznie!
13 maja, piątek
Lodzkie House – konkurs i warsztaty w Łodzi i w Brukseli – al. Piłsudskiego 8
09:00 – 15:00
Zapraszamy do odwiedzenia łódzkiej oraz brukselskiej siedziby Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat efektów prac w obszarze kreowania rozpoznawalności marki Łódzkie na arenie międzynarodowej. Wsparcie podmiotów z regionu w tworzeniu partnerstw projektowych i nawiązywanie kontaktów biznesowych w obszarze edukacji, designu, kultury, transportu i mobilności, turystyki, zdrowia oraz rolnictwa to tylko niektóre z wielu inicjatyw realizowanych w ramach projektu.
Dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy krótki konkurs wiedzy pn.: Europa i mój region.
Aby otrzymać nagrodę oraz pakiet informacji z zakresu narzędzi i technik efektywnego realizowania projektów międzynarodowych, wystarczy odwiedzić biuro projektu w godzinach 9.00-15.00 w Łodzi jak i w Brukseli oraz odpowiedzieć na kilka pytań konkursowych.
Dodatkową atrakcją w ramach DOFE będą 2 warsztaty.
12:00 – 12:30
Warsztat: Projektowa współpraca międzyregionalna jako skuteczne narzędzie promocji regionu.
13:00 – 13:30
Warsztat: Punkt Wsparcia Inwestora – nowe kierunki rozwoju.
Materia światłem malowana – Żeromskiego 116
09:00 – 15:00
Otwieramy drzwi laboratorium mikrospektrofluorymetrii!
Jeśli chcesz być świadkiem ciekawych zjawisk, którym towarzyszy świecenie i naocznie przekonać się o oddziaływaniu promieniowania elektromagnetycznego z materią, którego skutkiem jest emisja światła, jeśli zastanawiasz się jakie mechanizmy molekularne są za to odpowiedzialne – zapraszamy do naszego laboratorium!
Dla gości przygotowaliśmy szereg ciekawych doświadczeń i pokazów:
– Jak zmusić materiał do emisji światła?
– Kolorowe pigmenty fosforescencyjne a robaczki świętojańskie.
– Dlaczego chlorofil jest zielony i czy świeci?
– Żarówka czy świetlówka – czym różni się widmo ciepłego i zimnego światła białego?
– W poszukiwaniu diamentów w meteorytach – mikroskopia fluorescencyjna?
– Jak świecą organiczne diody elektroluminescencyjne?
– Czy biała dioda świeci na biało?
ms1 – Więckowskiego 36
09:00 – 19:00
Wystawa Salon de Fleurus. Wejście bezpłatne.
„Salon de Fleurus” jest dziełem na temat sztuki i historii sztuki. Jest współczesną rekonstrukcją paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, działającego pod tym adresem od 1904 do 1934 roku. Projekt ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań młodych, zdobywających uznanie artystów, takich jak Henri Matisse, Pablo Picasso czy sama Gertruda Stein. To właśnie w tym miejscu obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie, oglądali ówcześni paryżanie i znawcy sztuki zza Atlantyku. Informacje o nowej sztuce Amerykanie rozpowszechniali następnie w swoim kraju, doprowadzając ostatecznie do stworzenia dobrze dziś znanej opowieści o europejskiej sztuce nowoczesnej.
09:00 – 19:00
Wystawa Sala Neoplastyczna. Wejście bezpłatne.
W kwietniu 2013 roku, po gruntownej konserwacji, zwiedzającym została udostępniona jedna z najlepiej rozpoznawalnych przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi – Sala Neoplastyczna. Artystycznej aranżacji Władysława Strzemińskiego, korespondującej z dziełami Katarzyny Kobro, Theo van Doesburga, Henryka Berlewiego czy Georgesa Vantongerloo, towarzyszy ekspozycja prac stworzonych przez współczesnych artystów w ramach cyklu Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta.
Sztuka w edukacji i segregacji – Plichtów 21
10:00 – 14:00
Ogrodowy Upcyckling
Podczas warsztatów ekologicznych pokażemy, w jaki sposób można nadać nowy wygląd i przeznaczenie starym, niepotrzebnym przedmiotom. Dzięki temu przywrócimy je do życia i tym samym zmniejszymy ilość śmieci wyrzucanych do kontenerów.
13:00 – 15:00
Warsztaty kreatywne i mnemotechniki
Metody skutecznego zapamiętywania i poprawy pamięci dla młodzieży i seniorów.
15:30 – 16:30
Ćwiczenia ogólnousprawniające z pomiarem ciśnienia dla seniorów.
16:00 – 20:00
Warsztaty artystyczne
– rękodzieło (haft krzyżykowy)
– upcyckling „biżuteria z odzysku” oraz tkanie na krosnach
17:00 – 21:00
Nordic Walking po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich
Ognisko z pieczonymi kiełbaskami w towarzystwie zespołu śpiewaczego „Byszewianie” (przyśpiewki ludowe)
Zajęcia w Miasteczku Ruchu Drogowego w Łodzi – Małachowskiego 9
10:00 – 18:00
Zapraszamy na majówkę w Miasteczku Ruchu Drogowego. Oto jakie atrakcje czekają na Ciebie:
• nauka przepisów ruchu drogowego,
• symulacja prawdziwych sytuacji w ruchu ulicznym,
• wykłady o aktywnym i zdrowym trybie życia,
• wykłady o profilaktyce antyalkoholowej,
• prezentacja różnych rodzajów rowerów i ich przeznaczenia,
• prezentacja sportów rowerowych,
• znakowanie rowerów,
• pokazy i instruktaż pierwszej pomocy w ruchu drogowym.
Zwiedzanie Muzeum Pałac Herbsta – Przędzalniana 72
11:00 – 17:00
Zapraszamy do zwiedzania pałacowych wnętrz.
W latach 2011-2014 w pałacowych wnętrzach zostały przeprowadzone prace konserwatorskie. Wyniki badań odkrywkowych oraz nowe źródła ikonograficzne umożliwiły nadanie wnętrzom odmiennego kształtu. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów.
Dzięki pozyskanym fotografiom było możliwe odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru. Wnętrza zostały wyposażone w meble, obrazy i dzieła sztuki dekoracyjnej z XIX i początku XX wieku.
Zwiedzanie nieodpłatne.
14 maja, sobota
Spacer po zabytkowej Elektrowni Łódzkiej, przyszłym Centrum Nauki i Techniki – Targowa 1/3
13:00 – 14:30
Serdecznie zapraszamy Państwa na spacer po zabytkowej Elektrowni Łódzkiej, przyszłym Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć doskonale zrewitalizowaną przestrzeń i doskonale zachowane wnętrza i urządzenia elektrowni węglowej wzniesionej w latach 1929-1930. Podążycie szlakiem powstawania energii, przez Plac Węglowy, Kotłownię, Maszynownię, Nastawnię aż do Chłodni Kominowej, gdzie będziecie mogli zobaczyć największe Wahadło Foucaulta w Polsce. Zapraszamy!
Zwiedzanie pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – Karolewska 55
18:00 – 20:00
Zapraszamy do zwiedzenia najnowocześniejszego Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego (EZT) FLIRT3:
• wejdź do kabiny maszynisty i porozmawiaj z nim o jego pracy,
• zobacz cały pociąg, o którym opowie Ci kierownik pociągu – dowiesz się co i gdzie się znajduje oraz do czego służy,
• zrób sobie zdjęcie w czapce kolejarskiej,
• wykonaj samodzielnie pamiątkowe przypinki.
Zapraszamy wszystkich miłośników kolei!