galicz_plakat_ok_radio_logo_czarneOd 17 do 20 marca w Łodzi będą odbywać się Dni Kultury Rosyjskiej. To kolejna, po Dniach Kultury Polskiej, impreza przybliżająca tradycję danej narodowości.

Przez cztery dni będzie mnóstwo okazji, by dowiedzieć się czegoś ciekawego, a także dobrze się bawić. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

17 marca 2012 – sobota

15:00 Debata „Dokopała nam ta banda łajz”
MIEJSCE: Litera Cafe (ul. Nawrot 7)

Zapraszamy na debatę o znaczeniu poezji rosyjskich bardów dla polskiej opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. pt. „Dokopała nam ta banda łajz”. 
Oprócz aktorów biorących udział w spektaklu uczestnikami debaty będą: Michał Jagiełło, tłumacz utworów rosyjskich poetów i Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, a także zaproszeni goście, którzy w latach 70.  i 80. XX w. walczyli o uniezależnienie Polski od ZSRR, a jednocześnie zachwycali się rosyjską poezją.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat polskiej i rosyjskiej historii współczesnej,  demokratycznej opozycji w czasach PRL, a przede wszystkim godności człowieka, która była tak istotna w twórczości Galicza.

17:17  Maraton filmowy „Siedemnaście mgnień wiosny” na podstawie powieści Juliana Siemionowa, reżyseria Tatiana Lioznowa.
MIEJSCE: Klub Szafa, ul. Rewolucji 1905 nr 10

Jest 12 lutego 1945 roku.  Tego dnia Wsiewołod Władimirowicz Władimirow znany jako Max Otto von Stirlitz (używający również operacyjnego pseudonimu Maksim Maksimowicz Isajew) –  przystojny, inteligentny, wszechstronnie wykształcony, władający wszystkimi europejskimi językami poza irlandzkim i albańskim – wkracza do akcji. Cel – dowiedzieć się, który z przywódców III Rzeszy próbuje nawiązać rozmowy z aliantami zachodnimi w Szwajcarii. Kiedy tylko za oknem pojawi się słowik, Stirlitz będzie wiedział – idzie wiosna, słowik to jej pierwsze mgnienie.
Postać kultowego bohatera radzieckiego serialu weszła do kanonu humoru. W ramach Dni Kultury Rosyjskiej przypomnimy film, jego głównego bohatera, a także anegdoty z nim związane.
Stirlitz, powiedzcie proszę …
– Proszę – odpowiedział Stirlitz, chcąc szybko udzielić odpowiedzi.
Radziecki serial w czasach PRL z zacięciem śledzili polscy telewidzowie. Na ogół wyżej cenili sobie jego polski odpowiednik – lokalnego kapitana Klossa. A jak zmagania głównego bohatera i jego rozterki ocenimy po latach?
Serial „Siedemnaście mgnień wiosny” to 12 odcinków, 17 dni akcji (tych tytułowych „mgnień”), a także tajni agenci, piękne kobiety, niebezpieczne akcje. Razem  ze Stirlitzem będziemy świadkami radzieckiej wizji upadku III Rzeszy.
Pierwowzorem Stirlitza, bohatera stworzonego przez pisarza Juliana Siemionowa, był Anatolij Gurewicz, radziecki szpieg, zmarły w 2009 roku w wieku 96 lat. Ale twarzą Stirlitza na zawsze pozostanie odtwórca głównej roli w serialu, Wiaczesław Tichonow.
Jamesów Bondów mogło być wielu. Stirlitz jest tylko jeden.

18 marca 2012 – niedziela

11:00 ROSYJSKIMI ŚCIEŻKAMI PO ŁODZI
start: kościół św. Jerzego (przy ul. św. Jerzego 9)
Zaczniemy przy dawnej cerkwi 37. Jekaterinburskiego Pułku Piechoty,  zakończymy w cerkwi Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego.
 
Rosjanie do dziś pozostają najmniej znaną łódzką kulturą. Znaczący napływ Rosjan do Łodzi nastąpił  w latach sześćdziesiątych XIX wieku.  Do miasta przyjeżdżali urzędnicy administracji publicznej i sądownictwa. Rozwój przemysłowy miasta kusił warstwy kupieckie i przemysłowe Rosji. Rozbudowa linii kolejowej wokół miasta powodowała napływ kadry technicznej. Skuszeni atrakcyjnymi warunkami finansowymi przybywali do Łodzi rosyjscy nauczyciele. Z imigrantami przyjeżdżały również ich rodziny. Pod koniec XIX wieku w Łodzi mieszkało blisko sześć tysięcy Rosjan. Przespacerujemy się ich szlakiem.
Przejdziemy ulicą św. Jerzego, Legionów, Gdańską, Więckowskiego, Narutowicza, do Piramowicza. Po drodze opowiemy o roli Rosjan w dziejach Łodzi. Wycieczkę zakończymy zwiedzaniem najpiękniejszej łódzkiej cerkwi.

ZAPISY: warsztaty@centrumdialogu.com

19 marca 2012 – poniedziałek

19:00 „ ALEKSANDER GALICZ – Ludzie, nie trzeba bać się”   
Spektakl poetycki
MIEJSCE: Teatr Nowy, ul. Więckowskiego 15
bilety: 20 zł i 15 zł (balkon) do kupienia w kasie Teatru Nowego

Specjalnie na Dni Kultury Rosyjskiej przygotowaliśmy premierowy spektakl poetycki Ludzie, nie trzeba bać się! 19 marca w Teatrze Nowym wystąpią artyści polscy i rosyjscy. W realizacji przedstawienia uczestniczą łodzianie: Lech Dyblik jest reżyserem wydarzenia, a Michał Jagiełło – autorem przekładów.

Scenariusz: Lech Dyblik, Aleksiej Siemieniszczew
Reżyseria: Lech Dyblik (Łódź)
Przekład: Michał Jagiełło (Łódź)

Wykonawcy:
Aleksiej Sieminiszczew (Odessa) – aktor, pieśniarz
Lech Dyblik (Łódź) – polski aktor filmowy i telewizyjny
Ilia Zmiejew (Warszawa) – rosyjski aktor i dziennikarz na stałe mieszkający w Polsce
Hanka Kossowska (Warszawa) – aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

20 marca 2012 – wtorek

18:00 Rosjanie o Polakach, Polacy o Rosjanach
wykład profesora Andrzeja de Lazari
MIEJSCE:  Litera Cafe, ul. Nawrot 7

Rosjanie o Polakach, Polacy o Rosjanach
W jaki sposób Polacy pokazywali rosyjskich najeźdźców, co wytykali nam Rosjanie? Profesor Andrzej de Lazari, politolog, historyk filozofii i idei, sowietolog i rosjoznawca, przyjrzał się polskiej i rosyjskiej karykaturze od końca XVII wieku do dziś. I doszedł do wniosku, że po obu stronach stereotypy są równie jaskrawe.
Prof. Lazari jest znawcą rosyjskiej kultury, religii, filozofii i myśli społeczno-politycznej. Kierownikiem Katedry Europy Środkowej i Wschodniej Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego.  Autorem wielu publikacji na temat historii Rosji i jej kultury oraz stosunków polsko-rosyjskich. Sam ma rosyjskie korzenie. Opowie o sobie, swojej rodzinie, a także polsko-rosyjskich relacjach pokazywanych na plakatach, w gazetach i ulotkach propagandowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wczoraj_i_dzis_fot_Archiwum_Panstwowe_w_Lodzi
Urodziny Manufaktury 2012 – informacje, program
Targi Prezentów Świątecznych Mikołajek 2018
ladnerzeczy
Ładne Rzeczy – jarmark kreatywny

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*