dni_niemieckie_avatar2Od 19 do 21 października w Łodzi gościć będziemy kulturę niemiecką. W dodatku nie będzie to typowe poznawanie.  W ciągu tych trzech dni pomysłodawcy przedsięwzięcia zaprezentują nową, modną, niezależną, a nawet wywrotową kulturę naszych zachodnich sąsiadów.

– Chcemy przybliżyć polskiej widowni wydarzenia filmowe, muzyczne i teatralne, o których jest w Niemczech głośno i które mają szerokie grono fanów, nie tylko w swoim kraju, ale w całej Europie – mówią organizatorzy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

W programie znalazły się m.in. pokaz Nosferatu – Symfonia Grozy w wykonaniu Teatru Barakah z Krakowa oraz zespołu Cinema Paradiso (19 października w DOMu), wykład o niemieckim piwie (20 października pub Eclipse), koncert Touchy Mob i Blisko Pola (także 20 października w DOMu) oraz spacer niemieckimi śladami po Łodzi (21 października, start z Placu Zwycięstwa).

Mamy dla was dwa podwójne zaproszenia na biletowane wydarzenia – Symfonię Grozy oraz koncert Touchy Mob i Blisko Pola. Wystarczy, że wyślecie maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie maila wpiszecie „Dni”, w komentarzu napiszecie, na które wydarzenie chcecie się wybrać oraz dlaczego chcecie bilety. Zabawę zakończymy w czwartek (18 października), o godz. 20. Laureatów konkursu powiadomimy o wygranej drogą mailową. Zaproszenia otrzymają najciekawsze maile.

Biorąc udział w konkursie znasz jego regulamin

konkurs zakończony

Program Dni Kultury Niemieckiej

19 października (piątek)

Nosferatu – Symfonia Grozy
Widowisko z muzyką na żywo przygotowane przez Teatr BARAKAH z Krakowa oraz zespół CINEMA PARADISO.
MIEJSCE: klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140
DATA: 19 października, godz. 20.00
WSTĘP: 10 zł – bilety są do kupienia w Strefie Biletów (ul. Piotrkowska 59)

Cinema Paradiso swoim opracowaniem przenosi widowisko Nosferatu w nowe obszary percepcji, operując szerokim spektrum muzycznym, poczynając od nastrojowych utworów wykonywanych na wiolonczeli i akordeonie, poprzez elektroniczne, generowane na syntezatorach dźwięki oraz specyficzne wykorzystane instrumenty perkusyjne. Gościnnie do filmu udzielił głosu znakomity krakowski aktor, związany między innymi z Teatrem BARAKAH, Kajetan Wolniewicz. Muzycy zespołu dali się wcześniej poznać współpracując z Maciejem Maleńczukiem w jego zespołach oraz przy tworzeniu spektaklu Bal u Wolanda wystawianego na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz wielu innych produkcjach muzycznych. Jeden z twórców na stałe współpracuje z Teatrem BARAKAH, będąc producentem oraz kompozytorem muzyki do spektakli.

20 października (sobota)

Niemcy – kraj 7500 gatunków piwa – wykład o piwie
MIEJSCE: pub Eclipse, ul. Piotrkowska 80
DATA: 20 października, godz. 11.00
WSTĘP: 5 PLN

Wykład poświęcony najbardziej niemieckiemu trunkowi, który poprowadzi Wielki Mistrz Bractwa Piwnego – Marek Suliga. Będzie też okazja, aby spróbować najbardziej znanych rodzajów niemieckich piw. Nie zapominamy o święcie piwa – Oktoberfest. Nie bez powodu nasza impreza odbywa się właśnie w październiku.

Pokaz filmów Hansa Weingartnera – cz. I
Biały szum”/”Das Weiße Rauschen (106 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 13.00
Wstęp wolny

Jego debiut fabularny – Biały szum – z doskonałym Danielem Brühlem w roli głównej, w niezwykle sugestywny sposób opowiada historię chłopaka wyalienowanego ze świata z powodu jego choroby psychicznej – schizofrenii. Weingartner wydobywa na wierzch wyimaginowane głosy z głowy bohatera, przez co stają się one słyszalne dla widza.

Free Rainer”/”Free Rainer – Dein Fernseher lügt (138 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 15.00
Wstęp wolny

Kolejny po Edukatorach film – Free Rainer – w przewrotny sposób ukazuje kres terroru telewizji. Główny bohater – Rainer – odnoszący sukcesy i pozbawiony jakiejkolwiek uczciwości producent filmowy pewnego dnia, w wyniku wypadku samochodowego, przechodzi silny wstrząs i postanawia zmienić oblicze niemieckiej telewizji. W tym, mocno ironicznym i przerysowanym filmie, Weingartner proponuje widzowi realizację inteligentnego sabotażu, który ma przywrócić telewizji prawdziwą kulturę, z Fassbinderem i Herzogiem na czele.

Hütte im Wald [tytuł alternatywny Die Summe meiner einzelnen Teile] (109 min.) PREMIERA
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 17.30
Wstęp wolny

Najnowszy film Weingarntera – Hütte im Wald, mający swoją premierę na London Film Festival i doceniony na Festiwalu Filmów Niemieckich w Moskwie, pokażemy jako pierwsi w Polsce. Reżyser po raz kolejny kreuje tu sylwetkę bohatera poza światem, świadomie rezygnującego z „mieć” na rzecz „być”.

Touchy Mob i Blisko Pola
MIEJSCE: klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140
DATA: 20 października, godz. 21.00
WSTĘP: 5 PLN

Touchy Mob tworzy kameralną folkowo-elektroniczną muzykę o niepowtarzalnym klimacie. Muzyk gościł już w Polsce i zdążył sobie zdobyć wielu fanów także w naszym krajów. Wydarzenie to z pewnością przyciągnie wielu fanów nowej niezależnej muzyki.
Touchy Mob to nazwa, pod którą ukrywa się berliński multiinstrumentalista Ludwig Plath, z wykształcenia pianista. Jego muzyka charakteryzuje się niezwykle interesującym połączeniem alt-folkowych brzmień, przywołujących na myśl Devendrę Banharta, z elektronicznymi podkładami, momentami zahaczającymi o minimal-techno. Dostrzec u niego można również wpływy takich artystów jak Atlas Sound, Grizzly Bear czy Bon Iver. Na swoich występach Touchy Mob używa komputerowo generowanych sampli, łącząc je z brzmieniami gitary i ukulele. Całości dopełnia głęboko emocjonalny głos Platha. http://www.uwolnijmuzyke.pl/touchy-mob-z-berlina-do-polski

Koncert muzyka z Niemiec poprzedzi występ łódzkiego zespołu Blisko Pola. Grupa powstała w 2008 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Piotra Kwietniewskiego. W składzie występują: altowiolistka Ewa Kozioł, grający na klarnecie i syntezatorze Paweł Cieślak (TRYP, Fonovel) oraz perkusista Piotr Gwadera (L.Stadt). Kwartet z wielkim uczuciem łączy balladę z rockiem, jazz z ambientem, trans z bluesem. Blisko Pola zabiera słuchacza w eteryczną i bezpretensjonalną wyprawę po najbardziej intymnych zakamarkach stworzonego przez siebie świata.

21 października (niedziela)

Spacer niemieckimi śladami po Łodzi
prowadzenie – Joanna Podolska
MIEJSCE: start: Pl. Zwycięstwa 1
DATA: 21 października, godz. 12.00
Wstęp wolny

Dyskusja o młodym kinie niemieckim
prowadzenie – Konrad Klejsa
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 21 października, godz. 17.00
Wstęp wolny

Pokaz filmów Hansa Weingartnera – cz. II
Deutschland 09 – 13 kurze Filme zur Lage der Nation (151 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 21 października, godz. 19.00
Wstęp wolny

Deutschland 09 – 13 kurze Filme zur Lage der Nation jest ciekawym przykładem spojrzenia na nowe Niemcy – w sześćdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, 40 lat po strajkach studenckich w 1968, 30 lat po „niemieckiej jesieni” 1977, 20 lat po upadku muru berlińskiego w 1989. Film proponuje oryginalną perspektywę – czasem gorzką, a czasem zabawną diagnozę nowego pokolenia Niemców. Film otwiera szerokie pole do dyskusji, nie tylko na temat niemieckiego kina, ale i problemów społeczno-politycznych.

/mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
X_koncert
XI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej (zakończony)
komety_mat.prasowe
Komety w Stereo Krogs (zakończony)
plakat_lavoholics
Lavoholics w Starej Szwalni (zakończony)
1 Komentarz
  • Krzysztof
    16 października 2012 at 21:34

    Cichcem, chyłkiem, „przez świerklaniec na przeprostki” odbyć się mają w Łodzi „Dni Kultury Niemieckiej”. Gdyby nie sieci zarzucane w sieci przez Aneczkę, nigdy bym tego nie wypatrzył, bo „na mieście” nic nie zwiastuje tego „eventu”. Organizator mnie zdumiał… Wzięła się za to (instytucjonalnie!) dziennikareczka, która swego czasu publikowała w swej gazecie sagi fabrykanckie, opatrując je wtrętami
    „jak pisze Leszek Skrzydło w swojej książce…”. Pracowicie przepisując i powtarzając za kimś można stać się specjalistą, ba! znaffcą! Dziś dziennikareczka kieruje Bardzo Ważną Instytucją, z p. Prezydentem RP kwiaty pod pomnikiem składa etc etc. Zabrzmiało jak donos! A to tylko „chyłem, borem, przez świerklaniec na przeprostki”. Na skróty przez życie, po cudzych plecach… Nic to! Właśnie donoszą, że mamy stadion, który zatrzymał Anglików (przynajmniej na noc). 😆

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*