Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Łódzki, Łódzki Dom Kultury w partnerstwie z Województwem Łódzkim i Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zapraszają w dniach 8 – 12 maja 2019 roku na Dni Gór. W tym roku organizowane pod hasłem „Rzeczpospolita Zakopiańska – pierwszy skrawek niepodległej Polski”.

W 1918 r. w obrębie rodzącej się Polski, jako jeden z pierwszych skrawków rodzącej się państwowości, powstała tzw. Rzeczpospolita Zakopiańska. Jej prezydentem został Stefan Żeromski, pisarz, dramaturg i publicysta – wybitny twórca narodowej literatury a jednocześnie patriota i działacz społeczny. Rzeczpospolita Zakopiańska trwała 16 dni, od 1 do 16 listopada, czyli do utworzenia oficjalnych władz centralnych w Warszawie.

Dzień pierwszy, 8 maja godz. 18.00 – Łódzki Dom Kultury

– Wernisaż wystawy karykatur Kazimierza Sichulskiego w latach 1914-1917 „…jak u Karpia w Zakopanem” (Łódzki Dom Kultury – Galeria Kawiarnia I p.)
– Otwarcie Dni Gór 2019 przez p. Ewę Sobczuk Prezesa Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
-Projekcja filmu, w reżyserii Piotra Jaworskiego, „Rzeczpospolita Zakopiańska” produkcja TVP 2018 (Łódzki Domu Kultury – sala 221)
-Pieśni niepodległościowe i żołnierskie w wykonaniu „Kabaretu Mamrot” Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Dzień drugi, 9 maja godz. 18.00 – Łódzki Dom Kultury

-X Przegląd Diaporam Górskich finał i wręczenie nagród laureatom (Łódzki Domu Kultury – sala 221)
-Koncert klasycznej kapeli góralskiej z Zakopanego. Zespół zaprezentuje klasyczny folklor góralski:
-klasyczny taniec góralski,
-śpiewki i muzykę z Podhala, w tym melodia wierchowe, krzesane, zbójnickie i sabałowe (Łódzki Domu Kultury – sala 221)

Całej imprezie towarzyszyć będą liczne konkursy z nagrodami dla publiczności, kiermasz książek i wydawnictw górskich oraz bufet kawowy.

W dniach 10 – 12 maja organizatorzy przenoszą się do Zakopanego i tam będą poszukiwać śladów Rzeczpospolitej Zakopiańskiej a także odwiedzą miejsca związane ze Stefanem Żeromskim, który w 1918 roku pełnił rolę pierwszego i jedynego Prezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Balfolk.pl Festival 2019
LodzRestaurantWeek2017_Post-1000x1000-BU
Łódź Restaurant Week 2017
lpg33
33. Łódzki Port Gier

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*