dnibretaniOd 7 do 15 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego organizowane będą Dni Bretanii.

W programie znajdą się wystawa, spotkania autorskie oraz projekcja filmowa. Wstęp jest bezpłatny.

Program Dni Bretanii

Wystawa „Polacy w Bretanii” wraz z ekspozycją malarstwa „Impresje bretońskie” Marty Zarębskiej
– 7–17 października

Spotkanie z Ewą Kubasiewicz-Houée
autorką książki „Bretania tajemnicza – w krainie Celtów i Templariuszy”
– 7 października,godz. 17.00

projekcja filmu „Polska – Bretania”
i spotkanie z jego reżyseremPiotrem Zarębskim
-14 października,godz. 17.00

Bretania w zwierciadle literatury i kultury XIX i XX wieku – mit, historia, rzeczywistość –spotkanie literackie z Kazimierzem Brakonieckim
– 15 października, godz. 17.00

Ewa Kubasiewicz-Houée(ur. 1940) – z wykształcenia polonistka i bibliotekarz dyplomowany, w latach 80. działaczka NSZZ „Solidarność”, Solidarności Walczącej. Aresztowana i skazana w stanie wojennym.W 1987 r. wyszła za mąż za członka bretońskiego oddziału AmnestyInternational i wyjechała do Francji. Mieszka w Bretanii, w regionie, który ją zafascynował. Jest autorką książki autobiograficznej„Bez prawapowrotu” oraz „Bretania tajemnicza – w krainie Celtów i templariuszy” , jak równieżinnych publikacjioraz przekładów z jęz. francuskiego. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Piotr Zarębski (ur. 1956) – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (1981), reżyser i operator, autor kilkudziesięciu filmów od eksperymentu do dokumentu. Niezależny, niepokorny twórca o duszy artysty. Jego filmy o zróżnicowanej tematyce realizowane w Afryce, obu Amerykach, Europie i w Polsce były nagrodzone na kilkunastu festiwalach. Film „Polska – Bretania” jest jego najnowszym filmem dotyczącym śladów Polski i Polaków  w rejonie północno-zachodniej Francji na przestrzeni wieków.

Kazimierz Brakoniecki (ur. 1952) – poeta, eseista, redaktor, tłumacz literatury francuskiej, animator kultury, współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Autor30 książekpoetyckich i eseistycznych oraz 10 tomów przekładów autorów francuskich (głównie z Bretanii).Od 1995 r.. kieruje samorządowym Centrum Polsko-FrancuskimCôtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie.Laureat licznychnagród ogólnopolskich i regionalnych za twórczość literacką i kulturalną.

Marta Zarębska (ur. 1991) – studentka czwartego roku Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych  w Polsce i za granicą.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
manu_tornister1
Targi Zajęć Pozaszkolnych Manutornister
42. Łódzki Port Gier
komiks
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*