DIABE_KTRY_FOT._ANITA_ANDRZEJCZAK_SZKOA_FILMOWA_W_ODZI_3Za nami premiera spektaklu dyplomowego studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Diabeł, który...  wyreżyserował Mariusz Grzegorzek. Johna Osborne polskiemu widzowi znany jest przede wszystkim dzięki licznym inscenizacjom sztuki Miłość i gniew. Jego The Devil Inside Him nigdy wcześniej nie był wystawiany w Polsce.

– „Prosiłem o miłość, a zmusiliście mnie do nienawiści” – mówi Huw, (opętany przez diabła?) bohater sztuki, którego w spektaklu gra Maciej Musiałowski. – Może to nadwrażliwy poeta? Może chory psychicznie morderca? – mówi reżyser  –  to najciekawsze w tym tekście – wszystko jest tu ambiwalentne. Wielka Brytania, lata 50-te XX wieku, purytańskie środowisko na prowincji – On, rodzice, dziewczyna, Pastor (Diabły?). I zbrodnia.

Wydawałoby się, że brytyjski tekst z ubiegłego wieku nijak ma się do naszej rzeczywistości – Polski w 2016 roku – a jednak: – Ciasno pojmowana religijność, która zamiast uwalniać gniecie; oparty o wiarę system wartości, który ma stać się obowiązującym dla wszystkich prawem, a powinien być prywatnym wyborem, ta atmosfera duszności – to wszystko staje się niestety aktualne dzisiaj. Wielu z nas czuje się zapędzonych w jakiś kąt, tłamszonych. Dożyliśmy czasów, w których wolność, ekspresja, prawo do wyboru własnej ścieżki jest w mechaniczny sposób blokowane – to zmierza ku katastrofie, nie wprowadzi społecznego ładu ani moralnego porządku – mówi reżyser.

DIABEŁ, KTÓRY…

Na motywach dramatu Johna Osborne’a
W przekładzie Małgorzaty Semil
Adaptacja, reżyseria, scenografia: Mariusz Grzegorzek
Kostiumy: Matylda Leśnikowska

Obsada:
Aleksandra Chapko – PANI EVANS, dochodząca pomoc domowa
Aleksandra Przesław – PANI PROSSER
Wojciech Lato – PAN PROSSER
Maciej Musiałowski – HUW PROSSER
Marianna Zydek – DILYS, młoda służąca Prosserów
Tomasz Marczyński – BURN, student medycyny
Cezary Kołacz PAN GRUFFUYD, miejscowy pastor

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
M._Niewiadomski
Mirosław Niewiadomski – Od Kalmana do Bocellego
Plakat_XVIII_MFSPiN
Rozpoczyna się sprzedaż biletów na XVIII MFSPiN
Casanova w Teatrze Wielkim (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*