Przy Piotrkowskiej 60 w bramie na znudzonych śledzikiem i tatarem czeka nowy bar, poza piwem, winem i mocniejszymi alkoholami, serwujący hiszpańskie tapas. Deseo otwarte jest od poniedziałku do niedzieli.

Skrawek Hiszpanii w Łodzi

Gdy przyjaciółki Michalina Bartosik i Joanna Michalak podczas studiów wybierały kierunek swoich erasmusowych wojaży, nawet przez myśl im nie przeszło, jak wielki wpływ podjęta decyzja będzie miała na ich przyszłość. – Powrót do Polski ze słonecznej Hiszpanii nie był łatwy. Chciałyśmy przenieść sobie chociaż jej skrawek tutaj do Łodzi – mówi Michalina Bartosik. I tak wpadły na pomysł otwarcia wspólnie hiszpańskiego baru.

Początki nie były łatwe. Poszukiwanie odpowiedniego lokalu, zdobycie dofinansowania, remont. Zaangażowani byli wszyscy przyjaciele i najbliżsi krewni dziewczyn. Przygotowania trwały do ostatnich godzin przed otwarciem. Pierwszych gości przywitał jeszcze delikatny zapach świeżej farby, unoszący się w powietrzu.

Deseo znaczy pożądanie

Nazwa lokalu często decyduje o jego przetrwaniu, dlatego jej wybór nie jest prosty. – Długo zastanawiałyśmy się jak nazwać nasz bar – mówi Michalina. – Chciałyśmy, żeby nazwa była nie tylko chwytliwa, ale miała dla nas jakieś znaczenie, przypominała nam o czymś miłym, miała historię. Wszystkie słowa, które nam odpowiadały czyta się jednak inaczej niż się pisze. Nie chciałyśmy, żeby goście je przekręcali – wspomina. Co zatem zrobiły? Po prostu usiadły ze słownikiem języka hiszpańskiego i przeglądając go szukały inspiracji. W końcu zdecydowały: Deseo, czyli pożądanie.

Oliwki zamiast tatara

W Deseo w menu królują hiszpańskie tapas, czyli niewielkie przekąski podawane do wina i piwa. – To świetna alternatywa dla barów typu śledzik plus „setka”, które ostatnio rozpanoszyły się na Pietrynie – komentowała Gosia, która odwiedziła Deseo podczas jego otwarcia. – Chętnie przyjdę tutaj w ciągu tygodnia, żeby nie było takich tłumów, i spróbuję rozszerzonej wersji tapas – zapewniał z kolei Piotr.

Ceny zachęcają do posmakowania hiszpańskich specjałów. Za duże piwo i porcję tapas zapłacimy 10 złotych. Jeśli ktoś chciałby posmakować hiszpańskiego wina lub nie potrafi zrezygnować z kieliszka wódki to w zestawie z zagryzką zapłaci za nie 12 złotych. A samo piwo to 6 złotych. Dla kierowców znajdą się też tapas z napojem bezalkoholowym.

W menu zachwyca różnorodność przekąsek. Schab przyrządzany na kila sposobów, cielęcina, pieczone ziemniaki, tortilla, tosty, oliwki, kulki serowe…  Największą popularnością cieszył się jednak kurczak w sosie roquefort. W dniu otwarcia, ci, co przyszli za późno i chcieli go zamówić, obeszli się smakiem, bo go zabrakło.

Z Rosji do Hiszpanii

W bramie w lokalu przy ulicy Piotrkowskiej 60 mieściło się już kilka kawiarni, każda zmiana niosła za sobą zmiany wystroju i charakteru tego miejsca. Łodzianie z pewnością pamiętają stylizowaną na rosyjską herbaciarnię Anastazję, czy kawiarnię Czekoladowe obłoki. Po serii nieudanych przedsięwzięć, czas na sukces. Właścicielki Deseo, kosztem likwidacji mniejszej sali, rozbudowały kuchnię i odświeżyły wnętrza. Na pomoc przyszedł im student ASP, który stworzył na ścianach malowidła tańczącej flamenco kobiety, grającego na gitarze muzyka, piłkarza, byka i torreadora. A gdyby nadal ktoś nie wiedział do jakiego kraju nawiązują obrazy, to ostatni przedstawia małego chłopca dzierżącego flagę Hiszpanii. Ogniste czerwienie i ekspresyjne malowidła skontrastowano z chłodną szarością. Czerwone i żółte podkładki pod talerze dopełniają całości wystroju.

Dane techniczne

Deseo można odwiedzić od poniedziałku do środy w godzinach 11 – 22, od czwartku do soboty od 11 do 2, a w niedziele od 12 do 20. Niemogących oderwać się od komputerów ucieszy fakt, że w barze jest dostęp do darmowego WiFi.

Epilog

Na pytanie, czy dziewczyny nie boją się kryzysu, Michalina pewnie odpowiada: – Nie. To będzie nasz czas.

Frekwencja z otwarcia to potwierdza.

/foto: Tomasz Brodecki, www.tomaszbrodecki.com

joomplu:31778joomplu:31779joomplu:31780

joomplu:31781joomplu:31782

/foto: Mariusz Rzeźniczak

joomplu:31795joomplu:31792joomplu:31793joomplu:31794joomplu:31796

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Neon Golf Pub – nowy lokal z mini-golfem
Vapiano_Lodz_6
Restauracja Vapiano Łódź (foto)
Placówka przy Placu Wolności
1 Komentarz
  • 30 kwietnia 2013 at 08:16

    Byłem, widziałem i jadłem. Z całego serca polecam to miejsce jako kawałek hiszpańskiej ziemi z Polsce 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*