Zapraszamy do wzięcia udziału w literackim konkursie internetowym DEKAMERON 2020. Czekają na Was nagrody pieniężne i publikacje!

REGULAMIN LITERACKIEGO KONKURSU INTERNETOWEGO
„HISTORIE NA 5 TYGODNI (DEKAMERON 2020)”

Uwagi ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Dom Literatury w Łodzi. Patronat medialny nad konkursem sprawuje łódzki miesięcznik kulturalny „Kalejdoskop”.

2. Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Drzazga – redaktorka i autorka tekstów krytycznoliterackich, animatorka kultury.

Idea konkursu

Inspiracją do organizacji konkursu jest arcydzieło literatury światowej – „Dekameron” Giovanniego Boccaccio. W tej powieści dziesięć osób – siedem kobiet i trzech mężczyzn (wszyscy szlachetnie urodzeni) – aby uchronić się przed zarazą panującą w mieście we Florencji w roku 1348, udaje się na wieś. Spędzają tam dziesięć dni, w trakcie których każda z osób opowiada po jednej historii. Temat opowieści jest każdego dnia inny.

Ponieważ obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, moglibyśmy spotkać się za pośrednictwem internetu i wzorem bohaterów „Dekameronu” opowiedzieć historie. Podzielić się nimi ze sobą. Tym bardziej że – jak pisał Jonathan Culler w „Teorii literatury” – „Skłonność do słuchania i opowiadania historii jest naturalną cechą każdego człowieka”.

Zasady konkursu

1. Konkurs trwa pięć tygodni (rozpoczęcie 1 maja – zakończenie 5 czerwca) – w każdym z nich uczestnicy mogą nadsyłać teksty literackie z opowiedzianymi przez siebie historiami.

2. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów „Dekameronu”.
.
3. Niezależnie od tematyki wiodącej w danym tygodniu, teksty powinny odnosić się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

4. Nadsyłane teksty powinny liczyć od 3500 do 9000 znaków.

5. Teksty należy nadsyłać na adres mailowy: dekameron@dom-literatury.pl (w tytule wiadomości prosimy wpisać: „Dekameron 2020″).

6. Jedna osoba może w danym tygodniu nadesłać tylko jeden tekst, może jednak brać udział w trakcie trwania całego konkursu, nadsyłając teksty w kolejnych tygodniach (można więc nadesłać maksymalnie 5 tekstów).

7. Konkurs startuje w piątek 1 maja 2020 roku.

8. Teksty w każdym kolejnym tygodniu można zgłaszać do piątku do godziny 12.00.

9. Temat prac, które można nadsyłać w pierwszym tygodniu trwania konkursu, zostanie ogłoszony 1 maja. Kolejne tematy ogłosimy 8, 15,22 i 29 maja.Tematy ogłaszamy w graficznych postach w wydarzeniu.

10. W każdy kolejny piątek (począwszy od 8 maja) o godzinie 19.00 ogłaszany będzie autor zwycięskiego opowiadania z poprzedniego tygodnia oraz prezentowany będzie temat kolejnej odsłony konkursu.

11. W jury konkursu zasiadają: Joanna Drzazga, Marta Zdanowska, Piotr Grobliński, Maciej Robert i Łuaksz Kaczyński. Jury dokona wyboru najlepszego opowiadania w każdym kolejnym tygodniu trwania konkursu.

12. Nagrodzone opowiadania zostaną opublikowane na stronach Domu Literatury w Łodzi i serwisie internetowym miesięcznika „Kalejdoskop” (www.e-Kalejdoskop.pl), a wybrane opowiadania w kolejnych numerach miesięcznika „Kalejdoskop”.

13. Autorzy wybranych opowiadań otrzymają nagrody finansowe w wysokości 300 złotych.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Z jedną kartą do wszystkich bibliotek miejskich w Łodzi
IMG_8031
Maciej Sieńczyk w Domu Literatury (foto)
XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 6 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*