debiuticodalejW sobotę, 22 sierpnia o godz. 19 w Niebostanie rozpocznie się spotkanie pod hasłem Debiut! I co dalej?. Udział w nim wezmą autorami trzech prozatorskich debiutów 2014 roku: Liliana Hermetz – autorka „Alicyjki”, Aleksandra Zielińska – autorką „Przypadku Alicji” i Kuba Wojtaszczyk – autor „Portretu trumiennego”.Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska.

Napisanie książki to dobry początek, ale wraz z ostatnim zapisanym zdaniem zaczynają się trudności – kto wyda naszą powieść? Debiutować z hukiem literackiego skandalu czy uparcie wierzyć w to, że dobra literatura obroni się sama? Strategie są różne. Autorzy wysyłają e-maile z tekstami do kolejnych wydawnictw, pertraktują z redaktorami, gorączkowo myślą o promocji. Kiedy na horyzoncie pojawia się wizja nagrody za debiut prozatorski – jak w wypadku Nagrody im. Josepha-Conrada Korzeniowskiego, która po raz pierwszy zostanie przyznana w 2015 roku – wiadomo, że jest o co walczyć.

Debiut to tylko pretekst by porozmawiać o tym, co łączy książki Hermetz, Zielińskiej i Wojtaszczyka. Autorzy w różnych konwencjach opisują „grozę” współczesnej rodziny. „Alicyjka” to symboliczna próba nawiązania kontaktu ze zmarłą matką po to, by poradzić sobie z traumą dzieciństwa DDA, „Portret trumienny” jest ironicznym portretem konserwatywnej rodziny namalowanym przez młodego geja, a „Przypadek Alicji” przypomina groteskowo-okrutną fantasmagorię na temat niechcianej ciąży. Spora dawka autoironii, czarnego humoru, zabawa konwencją i stylem nie pozwoli czytelnikom się nudzić. Znajdziemy nawiązania do „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa, „Alicji w krainie czarów” Carrolla i popkulturowych sloganów z portali internetowych. Pojawi się nawet grecki chór, sarkastycznie komentujący relacje między matką i córką.

Liliana Hermetz – kulturoznawczyni, studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Jej debiut to powieść „Alicyjka” (wydawnictwo Nisza)

Kuba Wojtaszczyk – kulturoznawca, publikuje opowiadania m.in. w „Lampie”, „Czasie Kultury”, „Pride”, antologii „Nowe Marzy” 10. MFO. Zadebiutował powieścią „Portret trumienny” (wydawnictwo Simple Publishing).

Aleksandra Zielińska – studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej i Wydziału Sztuki UP, tłumaczka, ilustratorka, współpracowniczka „Grabarza Polskiego” i „Dzikiej Bandy”. Zadebiutowała „Przypadkiem Alicji” (Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B.).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Agata Tuszyńska w Centrum Dialogu
plakat_Roll-up
Promocja książki Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-19
Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*