De multitudine rerum / O mnogości rzeczy w Galerii FF (foto)

IMG_6457Do 3 lutego w Galerii FF Łódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Krzysztofa Wojciechowskiego pn. De multitudine rerum / O mnogości rzeczy.

Ekspozycja ta, to typowo konceptualny projekt. Artysta za każdym razem prezentuje serię zdjęć zamkniętych w jednej rolce, czy to fotografię słupów ulicznych, naszywek, płatków kwiatów, przedmiotów, ulic. Kolejne ramy, to kolejna prezentacja rzeczy należących do tej samej kategorii. Każde z ujęć związane jest również z daną numeracją kolejnej klatki kliszy.

Prezentowane fotografie Krzysztof Wojciechowski stworzył z użyciem kamery szczelinowej własnej konstrukcji, wiążą się niejako z pojęciem lomografii. Tu nie jakość artystyczna czy też obiekt są najważniejsze, ale czas, ruch, konkretny moment, w którym zamyka się dane ujęcie.

Krzysztof P. Wojciechowski (ur. 1947). Twórca fotografii i wideo, kurator, autor tekstów, aktywny uczestnik życia artystycznego. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Fotografuje od końca lat 60. Od 1968 roku współpracował z Andrzejem Jórczakiem. Będąc członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1968) poznał m.in. Elżbietę Tejchman i Zbigniewa Dłubaka. Pierwsza wystawa wraz z Andrzejem Jórczakiem i Pawłem Łuckim Nasza wystawa psów rasowych miała miejsce w WTF (1969)  i toruńskiej Galerii Prezentacje (1970). Od 1970 roku współpracował z Henrykiem Gajewskim i Andrzejem Jórczakiem w ramach Galerii Remont i działał w środowisku artystycznym wokół  niej skupionym. Współpracował również z białostocką Galerią Znak Janusza Szczuckiego. Od 1975 roku członek ZPAF. W drugiej połowie lat 70. i w latach 80. zrealizował dwa duże cykle Zabawy dziecięce i Przechodzień (dokumentacja graffiti politycznych). Od początku lat 90. pracował w Małej Galerii ZPAF-CSW. Jego twórczość rozwijała się w dwóch kierunkach – metaforycznym (Parabolae, Musica Muta) i parapublicystycznym (Opowieści lewantyńskie, Barwy walki). Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *