08032013_551Piewca nurtu Avant-Garage, David Thomas wystąpił w piątek, 8 marca, w Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. To niezwykłe wydarzenie związane było z wystawą Themersonowie i awangarda, którą można oglądać w ms².

Koncert Davida Thomasa obejmował materiał z albumu Long Live Père Ubu!, opublikowanego w 2009 roku. W trakcie występu muzykowi towarzyszyli: Gagarin, Małgosia Sady i Kiersty Boon. Wykorzystano również animacje filmowe braci Quay. Teksty utworów z płyty nawiązują do sztuki Alfreda Jarry’ego Król Ubu, która stała się również źródłem inspiracji również dla Franciszki Themerson.

Spektakl Ubu król miał swoją premierę w Paryżu w 1896 roku. Pod dwóch przedstawieniach zakazano jego wystawiania. Opowieść była trawestacją sztuki Szekspira Makbet oraz zjadliwą satyrą na stan zadęcia i zepsucia Europy przed pierwszą wojną światową.

joomplu:49382

David Thomas – amerykański wokalista, poeta, aktor, producent i dyrektor proklamowanego prze siebie rodzaju muzycznego nazwanego „awangarażem”. Artysta jest znany z założenia zespołów Rocket from the Tombs i Pere Ubu, a także ze współpracy z innymi muzykami, m.in. w ramach projektu David Thomas and the Pale Boys. Jego dokonania przyczyniły się do przeformułowania zasad muzyki popularnej i eksperymentalnej po 1975 roku. Teksty Thomasa często nawiązują do literatury dwudziestowiecznej. Wybrane projekty: Modern Dance (1978, album nagrany wraz z Pere Ubu); opery Mirror Man (1998) i Bring Me The Head Of Ubu Roi (2008); zbiór utworów poetyckich The Book of Hieroglyphs (2012).

Zobacz także:

Themersonowie i awangarda w ms2 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ditc
Outline Colour Festival 2010 – koncert finałowy (foto)
Hash Coookie w TU (foto)
IMG_0764
LDZ Alternatywa 2013: Misia Ff (foto)
3 komentarze
 • bernardetta
  18 kwietnia 2013 at 18:14

  [quote name=”pawlak”]Ile masz lat Bernardetto?[/quote]
  na tyle dużo, bym zauważyła, że ta baba w kapeluszu nie jest potrzebna!

 • pawlak
  9 marca 2013 at 22:24

  Ile masz lat Bernardetto?

 • Bernardetta
  9 marca 2013 at 18:44

  co za kretyn? i to ma miejsce w Akademii Muzycznej? dobrze,że ta stara baba w kapeluszu nie obnażyła się..widać Akademia potrzebuje kasy, jest to przykre

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*