idzikowskiOd 12 czerwca do 25 lipca w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać wystawę malarstwa Damiana Idzikowskiego – Formuła utraty. Kuratorem ekspozycji jest Anna N. Nawrot. Wernisaż odbędzie się 12 czerwca o godz. 17.

Damian Idzikowski w swoich pracach dyplomowych łączy techniki graficzne z malarstwem i artystycznymi dociekaniami nad przestrzenią. Jego poszukiwania koncentrują się na trwałości wpływu przeszłości na współczesność, skrzyżowań czasu i przestrzeni – miejsc i historii. Idzikowski w dwóch prezentowanych cyklach próbuje uchwycić sensy zdarzeń, które przeminęły, ale wciąż są ciężarem dla pamięci miasta: dramatycznych losów mieszkańców łódzkiego getta. Punktem wyjścia procesu twórczego są fotografie archiwalne z tego czasu. Artysta czerpie z nich sylwetki, gesty, ustawienia postaci i oczyszcza je z tła, detali, kostiumów, atrybutów. […] W swojej pracy z przeszłością artysta akceptuje wieloznaczność i niedopowiedzenie. Tworzy obrazy, których sens nie jest oczywisty – pozornie zwyczajne sceny podszyte niepokojem, napięciem. Interesują go także miejsca – przestrzenne kotwice, które są scenerią upływu czasu, pomostem łączącym współczesność z przeszłością. Galeria Bałucka, położona w historycznym sercu Łodzi, znajduje się w miejscu należącym czasie wojny do obszaru getta. Sceny, do których wraca artysta mogły rozgrywać się tuż obok. […] Cykle Idzikowskiego to połączenie pełnego empatii patrzenia na człowieka uwikłanego w okrucieństwo prześladowań z przenikliwym spojrzeniem na świat nieożywiony, dzieło przypadku […] – Anna N. Nawrot, fragmenty tekstu do folderu

Damian Idzikowski (ur. 1991) student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom przygotował w Pracowni Technik Łączonych prof. nadzw. Sławomira Ćwieka oraz Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prof. Gabriela Kołata. Swoje prace malarskie i graficzne prezentował na wystawach w Polsce i za granicą (w Niemczech, Czechach, Chorwacji). Uczestnik projektu Obraz. Słowo. Tuwim w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2013) oraz Dzieci Bałut. Murale Pamięci (2013). Laureat II nagrody w 30. i nagrody specjalnej w 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego (2013, 2014), Young Artists Award na VI Międzynarodowym Biennale Splitgraphic (2013) oraz III nagrody na 9. Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (2015).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
romanowska
Milena Romanowska. Struktura i terytorium – malarstwo
Prime Time 2018
Bezpłatne piątki w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*