11655323_10205837390671864_234165273_nDo 23 sierpnia w Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę „DADA Impuls”. Pokazuje ona ten wpływowy ruch nie tylko jako kierunek artystyczny, ale jako nieokiełznaną i nieprzewidywalną stronę awangardy, która ujawniła się w sztukach plastycznych, ale wykroczyła daleko poza nie.

Czym jest i jak wpłynął na kulturę dadaistyczny impuls, można się przekonać, oglądając prace najważniejszych twórców tego ruchu, takich jak: Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst, Hans Richter, a także wielu wybitnych artystów będących pod wpływem dadaistycznej energii, jak Marcel Broodthaers, John Cage, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Richard Hamilton czy Andy Warhol.

Ekspozycja obejmuje prawie 300 eksponatów najbardziej wpływowych dadaistów z okresu historycznej awangardy oraz artystów z kręgu pop artu, Fluxusu, Nowego Realizmu, minimalizmu, konceptualizmu, którzy czerpali inspirację z postawy dadaistycznej. Wybrane eksponaty pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej, należącej do Egidio Marzony.

joomplu:92865

– Wystawa DADA impuls jest sama w sobie rodzajem eksperymentu. Połączenie idei dadaizmu i kolekcjonowania nie jest przypadkowe. Marzona Archive, budowane przez czterdzieści lat, można postrzegać jako rodzaj spektakularnego kolażu, który jest wypadkową osobistej historii kolekcjonera i w którym obok tradycyjnie rozumianych, skończonych dzieł sztuki równie istotne są szkice, korespondencja, notatki, pocztówki, zaproszenia, katalogi wystaw, gazety i wszelkiego rodzaju archiwalia oraz akcydensy. Wystawa DADA Impuls stanowi zatem okazję do refleksji nad tym, w jaki sposób aspekty dadaizmu objaśnić mogą samą naturę kolekcjonowania – podkreślają kuratorzy wystawy Paulina Kurc-Maj i Paweł Polit.

/fot. Agata Kobierska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9903
Sen o mostach przyprószonych śniegiem w Galerii Manhattan (foto)
Anka Leśniak – patRIOTki w Galerii Re:Medium (foto)
14pazdziernika_343
WIKIzeum w ms2 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*