dada

„Kiedyś wszystko będzie stare, z wyjątkiem Dada” – stwierdził jeden z najważniejszych twórców awangardowych – Kurt Schwitters. Wystawa „DADA Impuls” w Muzeum Sztuki w Łodzi pokazuje ten wpływowy ruch nie tylko jako kierunek artystyczny, ale jako nieokiełznaną i nieprzewidywalną stronę awangardy, która ujawniła się w sztukach plastycznych, ale wykroczyła daleko poza nie.

Czym jest i jak wpłynął na kulturę dadaistyczny impuls, będzie można się przekonać, oglądając prace najważniejszych twórców tego ruchu, takich jak: Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst, Hans Richter, a także wielu wybitnych artystów będących pod wpływem dadaistycznej energii, jak Marcel Broodthaers, John Cage, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Richard Hamilton czy Andy Warhol. Ekspozycja obejmująca prawie 300 eksponatów będzie pierwszą w Polsce prezentacją tak wielu prac najbardziej wpływowych dadaistów z okresu historycznej awangardy oraz artystów z kręgu pop artu, Fluxusu, Nowego Realizmu, minimalizmu, konceptualizmu, którzy czerpali inspirację z postawy dadaistycznej.

Wybrane eksponaty pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej, należącej do Egidio Marzony. „Wystawa DADA impuls jest sama w sobie rodzajem eksperymentu. Połączenie idei dadaizmu i kolekcjonowania nie jest przypadkowe. Marzona Archive, budowane przez czterdzieści lat, można postrzegać jako rodzaj spektakularnego kolażu, który jest wypadkową osobistej historii kolekcjonera i w którym obok tradycyjnie rozumianych, skończonych dzieł sztuki równie istotne są szkice, korespondencja, notatki, pocztówki, zaproszenia, katalogi wystaw, gazety i wszelkiego rodzaju archiwalia oraz akcydensy. Wystawa DADA Impuls stanowi zatem okazję do refleksji nad tym, w jaki sposób aspekty dadaizmu objaśnić mogą samą naturę kolekcjonowania” – podkreślają kuratorzy wystawy Paulina Kurc-Maj i Paweł Polit.

Wystawa będzie prezentowana w historycznej siedzibie Muzeum Sztuki ms1 w sąsiedztwie Sali Neoplastycznej – wnętrza autorstwa Władysława Strzemińskiego, artysty związanego z konstruktywizmem. W ten sposób dwa często przeciwstawiane sobie nurty spotkają się, stwarzając okazję do dyskusji na temat ich związków. Jak zauważa w wywiadzie umieszczonym w katalogu wystawy Egidio Marzona: „Duchamp najpierw był impresjonistą, potem tradycyjnym kubistą i nagle całkowicie się zmienił. Podobna historia dotyczy Malewicza. On stworzył kwadrat, a Duchamp ready-made. To są równie radykalne deklaracje, które przewróciły do góry nogami świat sztuki.”

Kuratorzy: Paulina Kurc-Maj i Paweł Polit
Muzeum Sztuki w Łodzi
ms1, Więckowskiego 36, Łódź
Otwarcie: 12 czerwca 2015, piątek, g. 18.00
Wystawa czynna do 23 sierpnia 2015

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
State od mind – unikalna instalacja ceramiczna w Łodzi (foto)
Obraz + Tekst = Sztuka #3: Barbara Okrasa
annabujak
Anna Bujak – Osobista mitologia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*