Co środę, od 8 kwietnia, Muzeum Sztuki na swoim facebooku zaprasza do wysłuchania fragmentów tekstów z naszej bogatej oferty wydawniczej. Znani i lubiane artyści i artystki – Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak – wezmą na warsztat teksty m.in. Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego i Debory Vogel.

We współczesnej interpretacji wysłuchamy walecznej odezwy modernistycznej rzeźbiarki, która wierzyła iż “sztuka nie powinna być luksusem życiowym”. Za Strzemińskim wyobrażać sobie będziemy jak: “Wzlatujące ruchy kiwających się latarni rzucały prostokąty stronic nienapisanej noweli, ścianami pokoju otwierając równomiernie odcinki dzielonego czasu”. Zanurzymy się w słowach Debory Vogel, przekonującej o naturalnej zamianie ról, gdy urządzone wnętrze zaczyna przejmować kontrolę nad swoimi mieszkańcami i przemeblowywać im głowy. Jak pisała filozofka i krytyczka: “zaczyna kształtować człowieka. Może ono wychować w nim instytut pewnego sposobu odczuwania rzeczy i myślenia”. Nie zabraknie też współczesnych opracowań poświęconych inspirującym przedsięwzięciom jak – trwająca nieprzerwanie cztery dekady – niezależna Galeria Wschodnia oraz Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Na to ostatnie spojrzymy z perspektywy jego twórcy, Józefa Patkowskiego i jego pierwszych kontaktów z teatrem wyobraźni, od którego zaczął swoją przygodę z radiem.

Poszczególne odcinki “Czytanki” kolejno 8, 15, 22, 29 kwietnia oraz 6 maja będę pojawiać się zawsze o godz. 19.00 na facebookowym prolilu Muzeum Sztuki w Łodzi.

– 8 kwietnia g. 19:00, Michał Libera czyta fragmenty książki “Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa”
– 15 kwietnia g 19:00, Wojtek Bąkowski czyta fragmenty “Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego
– 22 kwietnia g. 19:00, Dominika Olszowy czyta teksty Debory Vogel “Miasto bez trosk” oraz “Mieszkanie w swej funkcji psychicznej i społecznej” przedrukowane w katalogu towarzyszącym wystawie “Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”
– 29 kwietnia g. 19:00, Alex Freiheit, połowa duetu SIKSA, czyta tekst Katarzyny Kobro “Rzeźba stanowi” oryginalnie opublikowany w “Głosie Plastyków”, przedrukowany w katalogu wystawy “Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”
– 6 maja g. 19:00, Marcin Polak czyta fragmenty książki „Galeria Wschodnia. Dokumenty 1984-201a7 / Documents 1984-2017”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
a2011-03-05_15-52-59
XIX Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości (foto)
tomaszpiatek
Awantura o Łódź z Tomaszem Piątkiem (foto)
IMG_5202
Festiwal Wielokulturowy Zgierz (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*