08092012_0328 września w całej Polsce czytano Pana Tadeusza. Akcja zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego przebyła także do naszego miasta.

Impreza odbywała się w 200 rocznicę dziania się dzieła, chociaż gwoli ścisłości była to także 201 rocznica, gdyż jest to Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem.

W godz. 14-17 w Pasażu Schillera organizowano narodowe czytanie z inicjatywy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Przez trzy godziny fragmenty dzieł prezentowali łódzcy aktorzy (m.in. Marcin Brzozowski, Marcel Szytenchelm, Grażyna Walasek, Bogusław Suszka,  Małgorzata Wolańska, Beata Ziejka, Arkadiusz Wójcik, Dariusz Kowalski), dyrektorzy placówek (m.in. Monika Kamieńska, Andrzej Strąk, Zdzisław Jaskuła, Mateusz Sidor), przedstawiciele bibliotek (m.in. Dariusz Staniszewski, Maria Wiszniewska, Grażyna Rurowicz), Miss Polski Ziemi Łódzkiej, a także wiceprezydenci – Agnieszka Nowak i Radosław Stępień. Każdy chętny mógł także podstemplować swój egzemplarz epopei Adama Mickiewicza pamiątkowym stemplem. Przed występem zaprezentowali się aktorzy z Fundacji FORM.ART.

joomplu:41612

Nie było to jedyne czytanie Pana Tadeusza w Łodzi. W godz. 12-15 podobną akcję organizował Teatr Mały w Manufakturze. Czytanie wielkich narodowych dzieł ma być kontynuowana corocznie. W 2013 ma to być Zemsta Aleksandra Fredro.

Zobacz także:

KsięgoZbiór 6 (foto)

5 minut dla książki i KsięgoZbiór na Piotrkowskiej (foto+wideo)

Literatura dla ludzi – happening (foto+wideo)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8690
Spotkanie z Małgorzatą Rejmer w Dom Literatury (foto)
amcor
Wystawa wydawnictw Galerii Amcor (foto)
IMG_7011
Spotkanie z Zuzanną Ogorzewską (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*