DSCF2206We wtorkowy wieczór, 21 kwietnia po godzinie 19 w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 odbyło się Czytanie dla Armenii. Na trzy dni przed setną rocznicą rzezi Ormian, ku uczczeniu pamięci o ofiarach wydarzeń z 1915 roku, wydawnictwo Książkowe Klimaty i internationales literaturfestival berlin zorganizowało pięć spotkań, które odbyły się tego samego dnia w pięciu miastach Polski – we Wrocławiu, Pile, Warszawie, Krakowie i właśnie w Łodzi.

Podczas Czytania dla Armenii przybyli posłuchać mogli fragmentów „Księgi Szeptów” Varujana Vosganiana. Spotkanie rozpoczęła przemowa dyrektora łódzkiego Domu Literatury, Andrzeja Strąka, które nakreślił przybyłym historię tragicznych wydarzeń w Armenii sprzed stu lat. Czytanie rozdziału siódmego Księgi Szeptów rozpoczął Adam Wrzesiński.

Za dwa dni obchodzona będzie już setna rocznica ludobójstwa mniejszości ormiańskiej w Imperium Osmańskim. Tego dnia rozpoczęło się wyłapywanie Ormian przez wojska tureckie oraz policję. Wówczas śmierć poniosło około dwóch tysięcy Ormian. To był początek tragicznego ludobójstwa, które w przeciągu roku wielokrotnie zwiększyło liczbę ofiar. Oszacowano, że wówczas śmierć poniosło niemal 1,5 miliona ludzi. Jako pierwsza zginęła inteligencja – księża, pisarze, nauczyciele. Wielu Ormian poniosło śmierć w nieludzki sposób poprzez podpalenia, spychanie w przepaść, topienie czy zakopywanie żywcem. 24 kwietnia zarówno w Armenii, jak i innych państwach, w tym w Polsce, odbywać się będą uroczystości upamiętniające zamordowanych podczas Rzezi Ormian.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
25czerwca_102
VI Festiwal „Złoty Środek Poezji” w Łodzi (foto+wideo)
Puls Literatury w Poddębicach (foto)
Łódź buduje Mediatekę

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*