I… stało się, w końcu doszło do wyburzenia ponad stuletniej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58. Z dawnej fasady pozostała jedynie częśc parteru, a z pozostałej konstrukcji, fundamenty.

Łodzianie z zaskoczeniem i wyjątkowym zdziwieniem zatrzymywali sie aby obejrzeć rozbiórkę, która przynajmniej przy ul. Piotrkowskiej nie jest częstym widokiem.

Wśród opadającego ceglanego pyłu robotnicy dokonywali ostatnich prac wysokościowych a huk zrzucanego na cięzarówki gruzu zakłócił kawiarnianą atmosferę w kilku pobliskich lokalach.

Nie było tym razem żadnych protestujących, nie pojawiły sie kamery ani dziennikarze. Wyburzenie było całkowicie zgodne z prawem i w sposób jawny zaplanowane na luty br.

 

P1200123

Fot. Arkadiusz Fochtman

Ekspertyzy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wojciecha Szygendowskiego wykazały bowiem, że budynek jest w złym stanie technicznym, w związku z czym może zostać rozebrany.

Obecny właściciel obiektu, czyli PGE Dystrybucja Łódź  zdecydował zatem o wyburzeniu istniejącej i postawieniu w jej miejsce, nowej kamienicy.

Miasto przystało do projektu, gdyż plany zakładają odbudowę zabytku w formie, w jakiej mogli podziwiać go łodzianie pod koniec XIX wieku. Już po rekonstrukcji kamienica posiadac będzie 4 kondygnacje oraz nadbudowane, w stosunku do stanu sprzed kilku dni, pietro z oryginalnie zdobionym dachem.

Rozbiórka zabytku potrwa do końca marca. Całkowite zakończenie rewitalizacji,  a właściwie odbudowy kamienicy przeznaczone jest na 2012 rok, kiedy to PGE stworzy tam biuro.

Fot. Źródło

Nam pozostaje jedynie zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście odbudowanie sztucznej makiety dawnego zabytku jest dla Piotrkowskiej najlepszym rozwiązaniem? Za oklejoną nowymi ozdobami fasadą powstaną nowoczesne powierzchnie biurowe, bez dawnego rozkładu pomieszczeń resztek stiuków czy sztukaterii.

Niewielki taras, łuki okien klatki schodowej widoczne jedynie od podwórza również przestały istnieć, podobnie jak kolejny fragment oryginalnej tkanki urbanistycznej naszego miasta.

Może lepiej byłoby zbudować od podstaw coś nowego? Nadać  łódzkiej architekturze po raz kolejny, unikalny, a zarazem nowoczesny charakter? Moze zamiast kopiowac to, co już powstało, postarajmy się o przykład zupełnie nowej, niespotykanej jakości?

We Wrocławiu udało się jeszcze przed wojną…

 


Wyburzanie Wyburzanie

Wyburzanie

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Targi Ślubne Łódź 2010 (foto+wideo)
IMG_5695_kopia
Zakończenie sezonu motocyklowego 2017 (foto)
IMG_6898
Swingujący Helenów (foto)
3 komentarze
 • 11 lutego 2010 at 07:26

  A czy ktokolwiek posiada zdjęcie kamienicy z zeszłego roku?
  Czy ktoś pamięta jej wygląd?

  Nieco przewrotnie-czy siedziba Unii Europejskiej na ulicy Piotrkowskiej to również straszna rzecz. Przypomnę że pozostawiono am jedynie lico kamienicy, tworząc ją od podstaw.

 • Cobolt
  9 lutego 2010 at 16:25

  Hmmm jeśli bedą to robić zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków takiego problemu nie będzie:)

 • Beti
  7 lutego 2010 at 09:43

  na planach wygląda ładnie, ale… pewnie postawią coś jak scenografię do filmu :/

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*