Człowiek z Manufaktury na rynku

W sobotę 18 maja o 20.30, z okazji 13. urodzin Manufaktury na Rynku Włókniarek Łódzkich, podczas Nocy Muzeów odbędzie się plenerowa premiera megawidowiska „Człowiek z Manufaktury” – pierwszej na świecie opery o historii miasta. Jak podkreślają krytycy, wielokulturowa Łódź doczekała się wielkiego widowiska muzycznego, zrealizowanego z rozmachem, trzymającego w napięciu, wystawionego barwnie i efektownie.

Prapremiera światowa opery Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego, odbyła się 2 lutego 2019 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Manufaktura jest mecenasem tego niezwykłego przedsięwzięcia, poprzedzonego międzynarodowym konkursem na operę. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu oraz premiery opery o Poznańskim i jego manufakturze jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski (również asystent reżysera i twórca projekcji filmowych).

Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. W spektaklu wystąpi około 200 artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, a gościnnie pojawią się takie gwiazdy jak: słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska, wybitny aktor filmowy Wojciech Pszoniak i znakomity baryton Stanisław Kierner. Wydarzenie, którego mecenasem jest Manufaktura, zostało dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Łodzi. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *