W sobotę 18 maja, okazji 13. urodzin Manufaktury na Rynku Włókniarek Łódzkich, podczas Nocy Muzeów odbyła się plenerowa premiera megawidowiska „Człowiek z Manufaktury” – pierwszej na świecie opery o historii miasta zrealizowana przez Teatr Wielki w Łodzi.

Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu oraz premiery opery o Poznańskim i jego manufakturze jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski (również asystent reżysera i twórca projekcji filmowych).

Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura.

W spektaklu wystąpiło około 200 artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, a gościnnie pojawiły się takie gwiazdy jak:  Małgorzata Walewska,  Wojciech Pszoniak i Stanisław Kierner.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dotknijteatru
Dotknij Teatru 2016 – informacje o naborze
Kobiety u grobu w Domu Literatury (foto)
IMG_4764
Juwenalia PŁ 2014 – kabareton (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*