Czerwcowe spacery z Muzeum Miasta Łodzi

W czerwcu Muzeum Miasta Łodzi organizuje dwa spacery tematyczne. Uczestnicy wędrując łódzkimi ulicami odkryją ukryte zakamarki i wciąż obecne w architekturze ślady historii Łodzi, które na co dzień giną w zgiełku nowoczesności.

W ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność” skupionego wokół unikatowego zjawiska kulturowego – łódzkiego kamienicznego podwórka – Muzeum Miasta Łodzi organizuje spacery, które pozwolą uczestnikom odkryć miasto na nowo.

Czerwcowe spacery to okazja, by aktywnie, w ruchu zdobywać wiedzę, poznawać miejsca niebanalne i nietypowe. Być może mijamy je codziennie, obojętnie, nie myśląc o tym, jakie kryją w sobie historie. A przecież każdy budynek jest świadkiem jakiejś opowieści – mniej lub bardziej wzniosłej, ale kształtującej oblicza Łodzi, takiej, jaka jest dziś.

Ruszając na spacer śladami łódzkich Niemców uczestnicy poznają historię mniejszości niemieckiej i jej znaczenie dla rozwoju miasta. Przekonają się również, że ślady obecności oraz aktywności społecznej Niemców we współczesnej Łodzi są nadal obecne.

Jak podkreśla Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, warto walczyć ze szkodliwymi stereotypami i bezpodstawną niechęcią w stosunku do mniejszości dawniej zamieszkujących nasze miasto. Wydaje się, że często zapominamy o tym, że bez nich Łódź nigdy nie stałaby się potęgą przemysłową.

Uczestnicy kolejnego spaceru powędrują szlakiem łódzkich podwórek ukrytych za fasadami kamienic stających przy głównej arterii miasta – ulicy Piotrkowskiej. Niepozorne podwórza często kryją niejedną tajemnicę, a w detalach architektonicznych można odnaleźć świadectwa wielokulturowej Łodzi.

– Warto świadomie patrzeć na nasze miasto, nawet coś co z pozoru brzydkie i zaniedbane, może być w rzeczywistości bezcenne – mówi Beata Kamińska, koordynatorka projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”.

To nie wszystkie wydarzenia, jakie Muzeum Miasta Łodzi przygotowało w tym roku. Projekt trwa do grudnia, a na łodzian czeka jeszcze mnóstwo atrakcji, dzięki którym lepiej poznają swoje miasto. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie www.muzeum-lodz.pl

Fot. Zbiory Muzeum Miasta Łodzi

15 czerwca (sobota), godz. 14:00
„Spacer Śladami łódzkich Niemców” – wydarzenie w ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”
Prowadzący: Alina Jabłońska
Start: Muzeum Miasta Łodzi
Bilety: 1 zł/ os. (bilet ulgowy), 3 zł/ os. (bilet normalny)
Zapisy: 692 926 319, 423 071 382, edukacja@muzeum-lodz.pl

29 czerwca (sobota), godz. 14:00
„Szlakiem łódzkich podwórek – tajemnice ulicy Piotrkowskiej” – wydarzenie w ramach projektu „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”
Start: Muzeum Miasta Łodzi
Prowadzący: Joanna Orzechowska
Bilety: 1 zł/ os. (bilet ulgowy), 3 zł/ os. (bilet normalny)
Zapisy: 692 926 319, 423 071 382, edukacja@muzeum-lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *