Czerń – performance tancerki butoh TO-EN

TO-EN_fot_Pawel_Maciak29 stycznia o godz. 19 w Galerii Manhattan rozpocznie się performance artystki TO-EN wraz z akompaniamentem muzycznym w wykonaniu Krzysztofa Pajka – Czerń – odsłona pierwsza.

O ARTYSTACH:

O TO-EN:
TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site – specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem pt. Hikarimuji, 3 miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści czy spektakl Desert Rose. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

Krzysztof Pajka  – muzyk, człowiek wielu talentów. Uczestnik akcji muzycznej Pepsi Faza – zwycięzca w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Jego twórczość była prezentowana w Radiostacji, miesięczniku Machina oraz TV VIVA Polska. Działał w ramach Sopockiej Sceny Off de BICZ jako autor i wykonawca na żywo muzyki do spektakli. Uczestniczył w projekcie POLIFONIA (książka, muzyka i film) oraz w wielu innych happeningowych koncertach i akcjach muzycznych jako członek zespołu Plac zabaw- Czemuś. Od 2010 stale współpracuje z TO-EN Butoh Company.

O TAŃCU BUTOH:

Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50-tych XX w. Za głównego prekursora gatunku uważa się charyzmatyczną postać tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który zrewolucjonizował podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty gwałtownie uderzał w estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

TO-EN Butoh Company

CZERŃ odsłony

Czerń – najciemniejsza z barw
Przeciwbarwa
Miejsce tak ciemne, że niwelujące każdy odcień.
Pochłaniające światło.
Ta czerń, to czarny wiatr i czarne włosy.
Ta czerń, to czarne mapy z plamami czarnego złota.
To czarny las Aokigahara porastający zastygłą lawę.

Czerń jak czarna dziura zasysa.
Anihiluje, ale rozszerza i rozprzestrzenia.
Pociąga, wciąga, pcha.

Koncept, wykonanie: TO-EN
Kostium: TO-EN
DŹWIĘK: Krzysztof Pajka

Projekt CZERŃ realizowany jest w cyklu odsłon, stąd podtytuł. Każda odsłona to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Armagedon roponośnych złóż, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci – jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy.  Poszczególne odsłony, pozornie odrębne, zbudują ostatecznie odsłonę finalną – spektakl. Spektakl o ciemnej energii i czarnych dziurach.

/fot. mat.pras. Paweł Maciak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *