Czary mary i… w AOIA

czry_maty_net122 czerwca w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędzie się premiera nowego spektaklu Stowarzyszenia Ponadczasowi „Czary mary i…”. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie AOIA.

„Czary mary i…” to kolejne zaproszenie od SMS Ponadczasowi. Tym razem do pełnego czarów wiosennego ogrodu, w którym poezją i piosenką opowiedzą o… miłości. Lirycznie, nostalgicznie, z humorem, pokażą nam jak wiele ma ona obliczy.

SMS Ponadczasowi – Romualda Thomsen to w zasadzie synonimy, gdyż gdyby nie ona nie byłoby Ponadczasowych a ona nie mogłaby już teraz egzystować bez PONADCZASOWYCH.  Zaczęło się to w 2013 roku. Wtedy Roma Thomsen uzyskała grant z fundacji „Ę” na stworzenie spektaklu. Znalazła scenariusz i reżysera Marka Chronowskiego (autora spektaklu) oraz grupę szalonych zapaleńców, którzy stali się aktorami. Znalazła również przyjazne przytulisko w AOIA w Łodzi i to tam zrealizowała swój projekt. Spektakl „Pękające torby z papieru” osiągnął sukces i był grany w ośrodkach kultury w Łodzi oraz poza nią do roku 2014. Wtedy otrzymał II nagrodę w Łódzkim Domu Kultury na Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich Łópta.

Jednak grupie zapaleńców zaczęło czegoś brakować – coś się kończyło i wszyscy zadawali sobie pytanie – co dalej? I wtedy ktoś z grupy napisał scenariusz kolejnego spektaklu. „Ucieczka/Wycieczka” była niejako kontynuacją „Pękających toreb z papieru”. Prace nad spektaklem scementowały grupę ludzi, chcących działać inaczej, niż z pilotem od telewizora w ręku. Kolejne przedstawienie Ponadczasowych odniosło sukces. Z przyjemnością patrzyło się na aktorów, którzy w garderobie płakali, mówiąc, że mieli swoje 5 minut. „Dla takich słów warto było tworzyć ten spektakl” – powiedział jego autor i reżyser Izabela Majewska.
I po raz kolejny coś się skończyło, sukces został zapisany, ale znowu pojawiło się pytanie – co dalej?. Z rękawa został wydobyty kolejny scenariusz, a nawet dwa: „Krzykiem jestem…” autorstwa Izabeli Majewskiej i „Krowa w esencji różanej” autorstwa pana Andrzeja Ziemowita Zimowskiego. Oba spektakle miały swoje premiery w 2016 roku. „Krzykiem jestem…” zajął I miejsce na XX II Przeglądzie Twórczości Seniorów i tym samym został nominowany do eliminacji międzywojewódzkich na rok 2017 w Bydgoszczy.

Wiosną 2015 roku, członkowie grupy teatralnej doszli do wniosku, że należałoby założyć jakikolwiek twór, który pozwoliłby na samodzielną działalność. I tak w sierpniu 2015 roku powstała decyzja o założeniu Stowarzyszenia Miłośników Sztuki „PONADCZASOWI”.

Grupę tworzą: Włodzimierz Podgórski – piszący zabawne teksty monologów (zdobywca nagrody „Złoty talent” na Przeglądzie Twórczości Senioralnej w Bałuckim Ośrodku Sztuki), Krystyna Pacholska, Henryk Dudek, Paweł Kuleczka – muzyk tworzący aranżację utworów muzycznych, Izabela Majewska pisząca scenariusze spektaklu i oczywiście – Romulada Thomsen – tworząca słowa i muzykę do wszystkich spektakli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *