cid_4AD021F4DF434A54904DD64515D50BEAPowszechnyAD28 czerwca na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbyła się prapremiera spektaklu Czad. Jest on monodramem Aleksandry Listwan, będącej zarazem jego pomysłodawczynią. Aktorka zebrała i przedstawiła historie pięciu „naznaczonych” przez społeczeństwo kobiet, skrywających pod powierzchnią nadanych im odgórnie etykietek, tragiczne przeżycia. Doświadczenia te okazują się być im wspólne, co ukazuje przerażający obraz współczesności.

Listwan pokazała swoje bohaterki niczym uczestniczki obecnie popularnych talent-show. Prezentację każdej z nich poprzedza krótki film, który zapoznaje widzów z bohaterką. Obrazy te są bardzo sugestywne dla każdego z odbiorców, będących zamkniętymi i skategoryzowanymi jurorami. Ocena dwudziestoośmioletnich kobiet na podstawie dwuminutowych filmów jest jednoznaczna. Cóż można pomyśleć o wyzywającej tancerce go-go, ponurej i samookaleczającej się dziewczynie, sparaliżowanej matce, kolekcjonerce egzotycznych zwierząt oraz bulimiczce? Wszystkie użyte przeze mnie przymiotniki, opisujące bohaterki Czadu są wartościujące. Współczesna kultura, styl życia, ideały, które kreowane są przez media (czy tak naprawdę wiadomo przez co i kogo?) piętnują te kobiety i spychają je na margines, który nie okazuje się być drugorzędny, uboczny i mniej ważny. Otóż, jest on bardzo szeroki i widziany przez nas na codziennie przechodzonych ulicach, tylko że odwracamy od nich wzrok.

Po zaprezentowanym „materiale filmowym” każda z bohaterek wychodzi na scenę i przedstawia swoją opowieść. Jej fabuła zachwyca, przykuwa naszą uwagę oraz wzbudza różnorakie emocje – od awersji do empatii. Treści dwudziestoośmiolatek są takie jak one, czyli intrygujące, piękne w swojej tragedii oraz zdumiewające. Pierwsze wrażenie szybko schodzi na drugi plan, wręcz przestaje istnieć, ponieważ na światło dzienne wychodzi to, co ukryte jest pod powierzchnią – twardą jak skała, próbującą być zapomnianą. Jej materią są traumatyczne przeżycia, przed którymi bohaterki próbują się obronić: przemoc domowa, gwałty, pedofilia, choroby, wykorzystanie… Niezwykle aktualne, prawda? Czad!

joomplu:75419

Aleksandra Listwan stworzyła intrygujący i pozostający w głowie widza spektakl, który jest diagnozą otaczającej nas rzeczywistości, a zarazem pytaniem o jego i naszą kondycję. Świat to my. Jedynie od nas zależy jak on wygląda, bowiem jest on w naszych rękach. Niestety, zamykamy i ograniczamy go do idealnych i skategoryzowanych wzorców. To, co jest „inne” i niepasujące do żadnej z nazwanych szufladek jest natychmiast odrzucane. Tak dzieje się z pięcioma, a tak naprawdę z niezliczoną ilością bohaterek Czadu.

Spektakl ten podejmuje obecnie ważny temat. Jest nim ułomność, przerażające skrzywienie i ograniczenie nasze, jak i całego świata, które jest brutalnie krzywdzące. Czad daje wiele do myślenia i pozostawia do przemyślenia nasze zachowania. Sami całego świata nie zmienimy – jego reguł, trendów, mód oraz wymagań. Jednak przedstawienie to wprowadza pewien ruch i zamęt, który potrzebny jest naszemu społeczeństwu. Stąd gromkie brawa dla Aleksandry Listwan za pomysł i fantastyczną rolę oraz moja zachęta i polecenie wybrania się do Teatru Powszechnego na Czad, który każdy powinien obejrzeć… i poczuć.

Pomysł i wykonanie: Aleksandra Listwan
Reżyseria: Ula Kijak
Dramaturgia: Martyna Lechman
Scenografia i kostiumy: Dominika Skaza
Opracowanie muzyczne: Maria Rumińska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0801
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w Domu Literatury – recenzja
_DSC0043
Szkoła na opak w Teatrze Arlekin – recenzja (foto)
z2
Zorro w Teatrze Muzycznym – recenzja (foto)
1 Komentarz
  • Elżbieta
    30 czerwca 2014 at 14:41

    Spektakl zmuszajacy do przemyśleń, głębokich niezawsze lekkich, refleksji nad naszymi wlasnymi zachowaniami, bardzo czesto powierzchownymi ocenami. W swoich osadach innych ludzi zazwyczaj ograniczamy się do pierwszego wrazenia, powierzchownosci zupelnie nie zastanawiamy sie nad przyczynowością danego zjawiska. Wyszłam z teatru bardzo poruszona, a przede wszystkim zachwycona fantastyczną Aleksandrą Listwan, jej sprawnością zarówno fizyczną, jak i doskonałym warsztatem aktorskim brawo!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*