Projekt „Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi” jest przede wszystkim propozycją uczczenia 200-lecia Łodzi przemysłowej poprzez przygotowanie w pełni dostępnej, cyfrowej opowieści o historii miasta, z wykorzystaniem zbiorów oraz zasobów edukacyjnych Muzeum Miasta Łodzi.

W 200-setną rocznicę otrzymania przez Łódź tytułu miasta przemysłowego Muzeum pragnie w nowoczesny i przystępny sposób uczcić to wydarzenie cyklem nietuzinkowych działań, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Wśród głównych założeń projektu można wymienić m.in. propagowanie wiedzy o historii miasta Łodzi, szczególnie w zakresie zmian w obyczajowości oraz języku jego mieszkańców, cyfrowe udostępnienie części zbiorów Muzeum Miasta Łodzi osobom z różnymi dysfunkcjami, czy stworzenie cyfrowych narzędzi wspomagających ideę lifelong learning, dostępnych również dla osób niepełnosprawnych i pochodzących ze środowisk defaworyzowanych. Faza realizacyjna projektu rozpocznie się w lipcu i będzie trwać do połowy października. – powiedziała Paulina Długosz, koordynatorka projektu.

Pierwsza odsłona projektu odbyła się podczas obchodów nadania Łodzi praw miejskich (do obejrzenia na fanpage’u Muzeum Miasta Łodzi: www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi/). „Łódzki przemysł w detalu” filmik promujący wydarzenie, to wirtualny spacer po Łodzi szlakiem przemysłowych detali.

Kolejne odsłony projektu:
a) „Na tropie łódzkiego przemysłu” (4 nagrania) – filmy, które będą stanowić opowieść o jednym eksponacie, pochodzącym z kolekcji Muzeum. Materiałom towarzyszyć będzie interaktywna mapa stanowiąca propozycję zwiedzania Muzeum szlakiem łódzkiego przemysłu i rzemiosła, wzbogacona o nagrania audiodeskrypcji wytypowanych obiektów;
b) „Sekrety łódzkiego rzemiosła” (4 audycje) – cykl podcastów realizowanych w formie audycji ze zwiedzania muzealnych wystaw w towarzystwie łódzkich rzemieślników i innych zaproszonych gości, którzy swoją wiedzą uzupełniliby historyczną narrację;
c) „Muzealny poradnik miłośników pięknych przedmiotów” (4 nagrania) – krótkie materiały edukacyjne skierowane do młodszej grupy odbiorców. Filmy instruktażowe omawiałyby problematykę przywracania świetności dawnym przedmiotom, zarówno w kontekście muzealnej konserwacji, jak i proekologicznych działań.
d) gra on-line: „Lodzermenscha przemysłowy język postępu” – gra dostępna poprzez przeglądarki internetowa, która pozwoli użytkownikom wcielić się w postać pracownika fabrycznego kantoru. Zadania i przygody, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, pokażą codzienność przemysłowej Łodzi przełomu XIX i XX wieku.

W czasie trwania fazy realizacyjnej projektu (do 15.10.2020) co tydzień będzie miała miejsce premiera jednego z nagrań, wszystkie na trwale będą dostępne w ramach kanałów cyfrowych również po jego zakończeniu.

Nagrania będą opublikowane na fanpage’u Muzeum Miasta Łodzi oraz na kanale You Tube Muzeum Miasta Łodzi. Ponadto wszystkie elementy projektu dostępne będą w ramach przygotowanej interaktywnej mapy zwiedzania dostępnej na stronie www Muzeum Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9019
Łódzki Salon Motoryzacyjny (foto)
Nowe inwestycje w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi (foto)
a2011-08-06_14-13-48
Wakacje poza Łodzią: Mały żubr w Smardzewicach (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*