cyberiada_20150409_1976837111W zrewitalizowanych przestrzeniach elektrociepłowni EC1 zlokalizowanych przy ulicy Targowej 1/3 trzykrotnie zaprezentowano Cyberiadę według tekstów mistrza literatury, Stanisława Lema – także Bajek robotów i Solaris. To muzyczny spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej  w Łodzi. Wyreżyserował go inny mistrz – polskiego teatru muzycznego – Wojciech Kościelniak.

W warstwie fabularnej studenci zabrali widzów na planetę Trurla i Kalpaucjusza, gdzie ten pierwszy skonstruował maszynę, robiącą wszystko na literę „n”. Wspólnie walczyli o matematyczne reguły i zmagali się z kometą, która prawie zaanektowała ich księżyc. Ale ponieważ 2+2=7 nic nie może być proste i przejrzyste.

Wahlarz prezentacji był okazały – taniec, śpiew, wybujała przestrzeń – scenografia, światło, a także kostiumy. Wszystko to tworzyło dość spójny i przemyślany projekt. Tak jak u Lema widz z jednej strony otrzymał sporą dawkę komizmu, z drugiej strony wiele interesujących i frapujących przemyśleń dotyczących kwestii ontologicznych.

W niezwykły świat robotów i kosmosu widzowie mogli się przenieść dzięki współpracy PWSFTviT w Łodzi oraz powstającej instytucji kultury EC1 Łódź – Miasto Kultury. Pierwszy pokaz przedpremierowy odbył się w Teatrze Studyjnym w Łodzi już 27 lutego, ale to właśnie 12 kwietnia na terenie zabytkowej Hali Maszyn w EC1 miała miejsce oficjalna premiera. To unikalne widowisko muzyczne było tym samym artystyczną tego inauguracją kompleksu.

joomplu:88021

W spektaklu zagrali studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Adrian Budakow, Paulina Nadel, Karolina Krawczyńska, Maria Szafirska, Grzegorz Otrębski, Michał Jóźwik, Sebastian Jasnoch, Barbara Wypych, Jędrzej Wielecki, Sylwia Madejska, Alicja Juszkiewicz, Marta Herman, Kaja Walden, Marcin Miodek, Mikołaj Chroboczek, Damian Kret i Anita Tomczak. Na słowa uznania zdecydowanie zasługuje Wypych, po raz kolejny pokazując, że może zostać interesującą aktorką. Muzyczną oprawą zajął się Marcin Steczkowski, autorem słów piosenek jest Rafał Dziwisz, wokalną stronę spektaklu zadbał Adam Rymarz, zaś za choreografie odpowiada Jarosław Staniek. Autorem scenografii do Cyberiady jest Damian Styrna.

Niestety Cyberiada w EC-1 to przeszłość. Kolejne pokazy spektaklu odbędą się znów w Teatrze Studyjnym. Szkoda, że mariaż był tak krótki i zapewne nie do końca nasycił łódzkich odbiorców.

/fot. MB

/fot. Jacek Kozłowski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6374
MFSPiN: Caryca Katarzyna – recenzja
targowisko
Targowisko, czyli historia rozkładu pana H. – recenzja
cid_4AD021F4DF434A54904DD64515D50BEAPowszechnyAD
Czad w Teatrze Powszechnym – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*