Zapraszamy do Galerii Re:Medium na wernisaż wystawy Ćwiczenia z równouprawnienia Iwony Demko i Bartka Jarmolińskiego w czwartek, 18 sierpnia, o godzinie 18.00.

W tym roku mija 30 lat odkąd Ewa Partum, podczas otwarcia wystawy „Polska awangarda 1930-1990” w Staatliche Kunsthalle w Berlinie (na której znalazły się prace tylko jednej kobiety – Katarzyny Kobro), postanowiła wręczać gościom koperty z hasłem: „Polskie artystki awangardowe mają swoją wielką szansę dopiero jako zwłoki”. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii wyrównywania szans obecności obu płci na arenie sztuki i krytyki artystycznej. Duża praca, jaką należy jeszcze wykonać, dotyczy przywracania widzialności autorkom, które swoją drogę twórczą rozpoczynały na początku XX wieku i wcześniej.

Niedostateczna liczba zapisów, zatarte ślady, zniszczone archiwa i gramatyczna forma „oni” – w której niejednokrotnie były „one” – sprawia, że ich pokolenie dopiero współcześnie wychodzi z cienia.

Do zadania przywracania wizerunków kobiet artystek przystąpili Iwona Demko w fotokolażach z serii „Realna niemożliwość. Czyli nieprawdopodobne archiwalia Iwony D.” i Bartek Jarmoliński w cyklu „Układ prawie idealny”. Prace te są zarówno próbą odzyskania kobiecej przestrzeni-autonomii, jak i opowieścią o autorkach funkcjonujących w cieniu swoich wielkich partnerów.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ewa Partum. Galeria Adres. Miejsce, sytuacja, okazja, oferta
ID_Zlota_Nitka
XXI Złota Nitka – nabór
Poznaliśmy finalistów konkursu make me! 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*