DSC_1738Cechą życia jest pęd ku przyszłości. Cechą muzyki jest pęd do zmian, dążenie do aktualności.

 

 

Cukunft udowadnia jednak iż aktualny nie znaczy oderwany od tradycji, pozbawiony nostalgicznej tęsknoty za barwną, choć zapomnianą już nieco przeszłoscią.

Takty współczesnej muzyki przeplatają się z delikatną i inspirująca, klezmerską nutą, wypełniającą gdzieś, kiedyś podwórza przeludnionych sztetli, miast i miasteczek.

Większości nam nieznana, spolszczona egzotyka Iberii i Lewantu, zapisała się jednak w otaczającej nas kulturze, a czerpiąc z niej udowadniamy iz polska tolerancja i kosmopolityzm są nie tylko zapomnianą rzeczywistością ale i doskonałym wzorem dla przyszłych pokoleń.

Zespół Cukunft powołany został do życia przez gitarzystę Raphaela Rogińskiego. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach.

DSC_1734

Wykonując utwory, muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując własne, w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

W styczniu 2010 r. grupa wydała dwupłytowe wydawnictwo „Itstikeyt / Fargangenheit”, zawierające zapis koncertu z 2009 r. oraz zbiór różnych nagrań studyjnych z lat 2004-2006.

Cukunft na MySpace

Tekst na podstawie inf. prasowych, fot. Agata Kobierska


Koncert Koncert Koncert
Koncert Koncert Koncert

 {jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_MG_6012
Urodziny Manufaktury 2016 – dzień 2 (foto)
komandarek
„Złote ucho” festiwalu Soundedit 2013 (foto)
_MG_9229
Czesław Śpiewa w Dekompresji (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*