contem.ucha znów zabrzmi w Łodzi

DSC_3909Nowy rok mocnym uderzeniem rozpoczynają organizatorzy jednego z najciekawszych cykli muzycznych. Podczas styczniowej edycji contem.ucha będzie można usłyszeć twórczość Johna Cage w wykonaniu Filipa Wałcerza.

John Cage to jeden z największych awangardzistów XX wieku. We wtorkową noc usłyszymy jego Sonaty i Interludia na fortepian preparowany. Jak mówią organizatorzy nazwa sonata nie ma tu nic wspólnego z klasyczną formą; odnosi się do etymologii słowa które oznacza brzmieć, dźwięczeć. Każdy, kto chociaż raz był uczestnikiem contem.ucha wie, jak bardzo dźwięczy cała filharmonia w czasie koncertów.

Tym razem nie może być inaczej. Utwory Cage’a zagra Filip Wałcerz, pianista specjalizujący się w muzyce współczesnej, współzałożyciel i lider „an_ARCHE NewMusicEnsemble”, laureat konkursu Muzyki XX i XIX wieku w Radziejowicach.

Koncert rozpocznie się 12 stycznia o godz. 19. Bilety kosztują 20 zł (możecie także zdobyć je w naszym konkursie!).

DSC_3946


„contem.ucha” to jedyny cykl koncertów muzyki współczesnej w polskich filharmonii. Jest to również pierwszy w historii cykl, dzięki któremu muzyka współczesna znalazła stałe miejsce w repertuarze Filharmonii Łódzkiej. Koncerty zapoznają słuchaczy z najważniejszymi dokonaniami muzycznymi ostatnich lat, prezentując utwory, które do tej pory można było poznać tylko za pośrednictwem nagrań.

Do udziału w koncertach zapraszani są najlepsi wykonawcy, legitymujący się doświadczeniem w wykonawstwie muzyki najnowszej. W ubiegłym sezonie cykl zainaugurowała polska premiera pierwszej wersji „Hymnen” Karlheinza Stuckhausena z udziałem Bryana Wolfa, przygotowana we współpracy z festiwalem „Warszawska Jesień”. Poza tym wystąpili m.in.: Leszek Możdżer, „Lutosławski Piano Duo” oraz Dominik Połoński.

(informacja na podstawie materiałów prasowych i własnych, fotografie A. Kobierska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *