F.323 października w Filharmonii Łódzkiej koncertem Dekada Szalonka zainaugurowano cykl koncertów muzyki współczesnej „contem. ucha”.

„Trio Soli Sono” wykonało trzy utwory kompozycji Witolda Szalonka: „Posejdon i Meduza”, „Meduzy sen o Pegazie”, „Głowa Meduzy”. Niemiecko-polski zespół zabierał słuchaczy w podróż po współczesnych brzmieniach, w wersji kostiumowej wzbogaconej elementami ruchu scenicznego. „Tryptyk o Meduzie” to swego rodzaju psychologiczny portret Meduzy ujęty w muzyczną formę ballady na trzy flety. Dzieje i portret psychologiczny Meduzy – postaci z mitologii greckiej, która kiedyś była uosobieniem kobiecości i piękna, obdarzona niezwykłą urodą.

Jednak odważyła się pokonać Atenę w konkursie piękności włosów. Mściwa bogini zamieniła jej przepiękne włosy w jadowite węże oraz obdarzyła Meduzę wzrokiem obracającym ludzi w kamień. Nieszczęsna Meduza jest nam dzisiaj znana przede wszystkim w postaci potwora.

Artyści ze zespołu „Trio Soli Sono” przedstawili cudowną historię tragicznej Meduzy, łącząc muzykę z ruchem scenicznym i wymownymi kostiumami.

Zobacz także:

Waltraud Meier w Filharmonii Łódzkiej (foto)

Zakończenie cyklu contem.ucha (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
messaderequiem
Messa Da Requiem w Teatrze Wielkim
Kompozytorzy z Japonii, Wielkiej Brytanii i Włoch laureatami Konkursu im. G. Bacewicz
Slawomira_Wilga_3
Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*