ContemporaryNoiseSextet7 marca w Bajkonurze o godz. 20:30 rozpocznie się koncert Contemporary Noise Sextet. Dzień później na tej samej scenie pojawią się Joshua Abrams Natural Information Society oraz Mikrokolektyw. Bilety na oba wydarzenia kosztują po 20 zł za każdą imprezę.

// CONTEMPORARY NOISE SEXTET

Kuba Kapsa – piano
Wojtek Jachna – trąbka
Tomek Glazik – saksofon tenorowy, barytonowy
Kamil Pater – gitara
Antoni Olszewski – kontrabas
Bartek Kapsa – perkusja

Formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół znany wcześniej jako Contemporary Noise Quintet, aktualnie związany jest z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records. W składzie znaleźli się także Tomek Glazik – na saksofonach (Kult, ex-4Syfon, Sing Sing Penelope), Wojtek Jachna na trąbce (Sing Sing Penelope, Mordy), Kamil Pater (Dziki Jazz) oraz kontrabasista Antoni Olszewski. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.

Jesienią 2006 ukazała się debiutancka płyta zespołu „Pig Inside The Gentleman”, która zebrała bardzo pozytywne recenzje i została jedną z płyt roku w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne płyty to „Theatre Play Music” – zapis ilustracyjnej muzyki do przedstawienia teatralnego, „Unaffected Thought Flow” – pierwszy album nagrany jako sekstet oraz najnowsza płyta pod tytułem „Ghostwriter’s Joke”. Płyty CNS są wydawane także w Japonii przez Zankyo Rec. oraz w Niemczech przez Denovali Rec. Nie inaczej jest z najnowszą płytą, która pojawiła się także w wersji winylowej.

// „GHOSTWRITER’S JOKE”

Najnowszy album przynosi kompozycje, które stanowią dźwiękowe opowieści, historie czy też komentarze do życia konkretnych osób, czasem znanych, istniejących w masowej świadomości, a czasem nieznanych nikomu.

Są to utwory napisane na zamówienie tych osób, większość z nich pragnęła zachować anonimowość. Niektóre z nich zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach i słuch o nich zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nimi dzieje, nikt ich już więcej nie widział… ale została muzyka.

nis

JOSHUA ABRAMS NATURAL INFORMATION SOCIETY

Joshua Abrams – guimbri, kontrabas
Lisa Alvarado – harmonium
Artur Majewski – trąbka, kornet
Kuba Suchar – perkusja, instr. perkusyjne

Autorski projekt chicagowskiego muzyka Joshua Abramsa. Pierwszy album formacji – Natural Information ukazał się (tylko w wersji winylowej) w wytwórni Eremite. W jego nagraniu brali udział m.in. gitarzysta Jeff Parker i perkusista Hamid Drake. Abrams realizuje swój projekt z udziałem różnych muzyków – w tej części świata z Arturem Majewskim i Kubą Sucharem znanymi z duetu Mikrokolektyw. Podstwą brzmienia projektu jest guimbri – trzystrunowy instrument używany przez ludzi Gnawa z północnej Afryki, podczas ceremonii uzdrawiających. Grę na nim Abrams doskonali od kilku lat.

Zespół grając w różnych konfiguracjach – solo, duety, tria i w końcu kwartet, tworzy muzykę, która hipnotyzujące brzmienia afrykańskiej guimbri i indyjskiego harmonium oraz trąbki, perkusji i elementów elektroniki łączy w poszukiwaniu uniwersalnego dla wszystkich kultur muzycznych transu.

// JOSHUA ABRAMS

Basista i kompozytor, od 15 lat niezwykle aktywny na chicagowskiej scenie muzycznej. Przez kilka lat był jednym z sesyjnych basistów podczas legendarnych niedzielnych jam session w klubie Velvet Lounge. Był współzałożycielem kolektywu Town and Country (Thrill Jockey / Box Media) i tworzy z Mataną Roberts i Chadem Taylorem trio Sticks and Stones (Thrill Jockey / 482 Music). Wydał cztery płyty pod własnym nazwiskiem, dwie pod pseudonimem „Reminder” – wszystkie są połączeniem jazzu, folku, improwizacji, elektro-akustycznych kompozycji, nagrań terenowych i minimalizmu. Dla chicagowskiej wytwórni Delmark nagrał świetnie przyjęty przez krytykę album „Cipher”, gdzie stoi na czele kwartetu z Guillermo Gregorio, Axelem Dornerem i Jeffem Parkerem w składzie. Współpracuje na stałe m.in z Nicole Mitchell, Jebem Bishopem i Hamidem Drakem.

// KUBA SUCHAR I ARTUR MAJEWSKI

Stworzyli Mikrokolektyw w 2004 r. we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy – perkusjonalia, syntezatory czy sampler. Muzyka duetu bywa z jednej strony abstrakcyjna i surowa, z drugiej melodyjna i pełna ekspresji. Zespół od samego początku współpracuje z innymi twórcami, m.in. z Robem Mazurkiem i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground), Jasonem Ajemianem (LayAllOverIt, Hi Life) czy Noritaką Tanaką (LayAllOverIt). Koncertował też jako część Exploding Star Orchestra. Mikrokolektyw regularnie koncertuje w Europie, USA i Japonii. Wydał właśnie trzecią, po CD Revisit i koncertowym DVD Dew Point, płytę dla legendarnej chicagowskiej oficyny Delmark Records, pod tytułem Absent Minded.

/fot. mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
opener
Poza Łodzią: Ben Howard na Open’erze
mississleepy
Miss Is Sleepy w Żarty Żartami
oldtrees
Old Trees w Grandzie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*