coldair24 października o godz. 21 w Scenografii rozpocznie się koncert grupy Coldair. Wstęp wynosi 15 zł.

Za nazwą Coldair kryje się Tobiasz Biliński, uznawany obecnie za jednego z najbardziej obiecujących artystów niezależnych w Polsce. Projekt ten ma charakter solowy – Biliński jest autorem muzyki oraz tekstów, aranżuje i produkuje większość utworów. Przeważnie realizuje nagrania na własną rękę, będąc wiernym filozofii DIY.

Występuje w różnych konfiguracjach; od solowego setu opartego na komputerowych loopach, rozmarzonej gitarze i delikatnym wokalu, do siedmioosobowej mini-orkiestry z udziałem sekcji dętej i wielu innych instrumentów.

Biliński przebił się do szerszej publiczności z zespołem Kyst, którego był założycielem, gitarzystą, perkusistą oraz wokalistą. Zespół wydał 2 ciepło przyjęte albumy oraz wystąpił na prestiżowych światowych festiwalach, takich jak SXSW (Austin, Texas), Culture Collide (Los Angeles, California), Primavera Sound (Barcelona, Hiszpania), Eurosonic (Groningen, Holandia), Open’er Festival, OFF Festival czy Fusion (pod Berlinem).

Po zahibernowaniu Kyst, Biliński podjął się badania mało mu znanego wcześniej gruntu, czyli pisania piosenek. We wrześniu 2010 roku wydał własnym sumptem zbiór „półdemówek”, czyli album „Persephone” i wyruszył w 40-dniową trasę po Europie, grając ponad 30 koncertów. Wydanie w 2011 roku pierwszej oficjalnej płyty, czyli „Far South”, doprowadziło do występów w telewizji (Poziom 2.0) i radio (Czwórka), a także na większości z wcześniej wymienionych festiwali oraz dodatkowo na Canadian Music Week w Toronto.

„Whose Blood”, trzeci album Coldair (drugi oficjalnie wydany), ukaże się 13 września tego roku nakładem wytwórni Twelves Records. Do tej pory ukazały się dwa single, „Sign” oraz „In The Nether” – obydwa zostały singlami tygodnia w audycji Agnieszki Szydłowskiej w Trójce. Płytę promować będzie na koncertach w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kasprzycki
Robert Kasprzycki w Teatrze Małym
chlopcykontrabasia
Chłopcy kontra Basia w Scenografii
mantra
Mantra i Fireball w Krańcoofce

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*